Filmtúladagolás a magyar mozikban

Igen, a jelek szerint létezik filmtúladagolás is, legalábbis a héten ezt igyekeznek bizonyítani a magyar forgalmazók: tizenhárom premier a mozikban.

kgy
2012. 10. 19. 10:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lorax

Dr. Seuss tengerentúli mítosza szűnni nem akaró, itthon pedig A macska – Le a kalappal!, A Grincs és a Horton után ismét megpróbálhatjuk megérteni a hihetetlen népszerűség okait. A négy közül vitathatatlanul a Lorax a legszeretetreméltóbb, s bár nincs benne Jim Carrey, ez ebben az esetben további előnyként és erényként értelmezendő. A Lorax ráadásul színtiszta animációs film, szépséges grafikával és szívmelengető kinézetű főhőssel. A történetben Lorax, az erdei manó az erdő kivágását akarja megakadályozni. A Lorax a „valóságban” igazi globalizációs mese a környezetvédelemről, úgyhogy szinte észre sem vesszük ezt a nevelő szándékot a mese története mögött. Amerikában már márciusban aratott a pénztáraknál, nálunk most indulhat hódító útjára.


Szesztolvajok


Ken Loach a fokozódó nemzetközi helyzeten elérzékenyülve idén egy humoros komédiát tett le az asztalra, s a cannes-i versenyben a zsűri díját nyerte el erőfeszítésével. A Szesztolvajokban glasgow-i suttyókról derül ki, hogy szívük és lelkük is van, s hogy pontosan mit szeretett volna a rendező a történettel üzenni, azt egy exkluzív interjúban mondta el nekünk: elolvasható itt, egy kritika társaságában.


Asterix & Obelix: Isten óvja Britanniát


És itt vannak ismét a gall hősök, Asterix és Obelix, hogy legújabb kalandjaikat ezúttal Britanniában éljék meg! Az 1999-ben elinduló élőszereplős saga ezzel a negyedik epizódjához érkezett, amelyben Asterixet ismét egy új színész – immár a harmadik –, Edouard Baer játssza, Gerard Depardieu továbbra is Obelix, a brit királyné pedig maga a francia filmgyártás nagyasszonya, Catherine Deneuve. Az Asterix & Obelix: Isten óvja Britanniát érdekessége továbbá, hogy Magyarországon forgatták, és hogy két Asterix-történet egyidejű tálalása készült el a mostani mozifilmmel. Aki az előző hármat szerette, az most is nevetgélni fog, aki nem, ne ezzel a filmmel kezdje Asterixszel  az ismerkedést.


Csak a szerelem számít

Susanne Bier Oscar-díját követően mindenféle nyomás nélkül, felszabadultan foghatott bele következő munkájába, s az Egy jobb világhoz képest szintekkel könnyedebb darabot készített, amelybe már nem okozott nehézséget egy Pierce Brosnan kaliberű nemzetközi sztár megszerzése sem. A Csak a szerelem számít ezzel együtt sem a címben, sem a plakáttal sugallt rózsaszín románcot nem kínálja két órán keresztül, sőt, már-már ijesztően drámai, ilyen ígéretek után. Elvégre a főszereplőnő daganatos lesz, a kemoterápia során kihullik a haja, gerinctelen férje azonnal megcsalja egy fiatalabb husival, lánya pedig tragédiába illő módon tudja meg az oltárnál, hogy választottja meleg. Ezután azonban még nem érdemes a pénzünket követelve felháborodni, hogy „nem ezt ígérték”, mert azért lesz majd románc is. Ráadásul az ősz herceget – citrommal a kezében – mégiscsak Pierce Brosnannek hívják.


A temetésem szervezem

2009-ben a Torinói Filmfesztivál FIPRESCI zsűrijének elnökeként már próbáltam megfejteni az akkor és ott versenyben lévő A temetésem szervezem titkát, végül ötödmagammal sem sikerült (nem ennek a filmnek adtuk a díjat). A trükk feltehetőleg abban rejlik, hogy a két főszereplő fantasztikus színész, akik tudásuk legjavát adva simán elviszik a mozit, amiben minden profizmus ellenére benne maradtak az elsőfilmesek hibái. A játékfilmes bemutatkozását három éve elkészítő rendező, Aaron Schneider Robert Duvall és Bill Murray fedezékében egy harmincas években játszódó történetet vitt vászonra, amelyben Duvall a társadalomtól távol remeteként él, s igazi mogorva, faragatlan fickó. Egy nap azonban bemegy a városba, hogy saját temetését megszervezze, egy olyan hepaj keretében, ahol nem mellékesen ő is jelen van, még életében. A váratlan ügy hátterében természetesen évtizedes titok lappang – és jó csomó érzelem is.


A korábbi hetek csinos mozibemutatóiért katt ide hamar!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.