Han Solóék megszállták Párizst

A Mona Lisától és a Milói Vénusztól alig néhány száz méterre George Lucas csillagháborús filmeposzának hősei "szállták meg" a párizsi iparművészeti múzeumot, amely a régi Louvre királyi palotájának egyik szárnyépületében található.

BL
2012. 10. 13. 18:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Han Solo, az űrcsempész és hű cimborája, Csubakka, továbbá még több mint 450 társuk a múzeum játékgalériájában sorakozott fel, és ott is marad március 17-éig. A múzeum magánintézmény, amely programja szerint a kreáció és az ipar közötti kötelékeket kívánja erősíteni.

A kiállításon megtekinthető Darth Vader figurájának a prototípusa, a Halálcsillagot megsemmisítő X szárnyú vadászgép makettje és az android C-3PO aranyfényű alakja. A játékok többsége az elsőként mozikba került trilógia anyagából való, a Csillagok háborúja (1977) mellett főleg A Birodalom visszavág (1980) és A Jedi visszatér (1983) hősei közül kerülnek ki.

Új univerzumot teremtett a Star Wars

A sorozat mind a nézőket, mind a játékboltok vevőit meghódította, ami hozzájárult ahhoz, hogy a Csillagháború világszerte a népi kultúra részévé váljon. Dorothée Charles, a kiállítás biztosa meg van győződve arról, hogy a Star Wars játékainak ott a helye az alkalmazott művészetek történetében. „Forradalmasította a játékipart, változást hozott a világ ábrázolásában, új univerzumot teremtett” – fejtette a múzeum játékosztályát vezető biztos.

A kiállítás egyaránt vonzza a gyerekeket és a felnőtteket – az utóbbiak nosztalgiával emlékeznek vissza arra az időre, amikor a kis műanyag figurák segítségével még ők játszották el Luke Skywalker vagy Han Solo szerepét. A bemutatott anyag nagy részét Arnaud Grunberg kölcsönözte, aki több ezer játékfigurát gyűjtött össze. Ő alig 11 éves volt, amikor 1977-ben megnézte a sorozat első filmjét, és azóta is rajongója maradt ennek a világnak. Bevallása szerint boldoggá teszi, hogy segítheti a fiatalabb nemzedékeket a csillagháborús univerzum felfedezésében. „A teljes panorámát próbáltuk bemutatni: a Star Wars az ifjúságot jelentette, de ez a kiállítás mindenkinek szól” – magyarázta.

Történelmet írt

A galaktikus western két trilógiája filmtörténetet írt akciójeleneteivel és különleges effektusaival. Alkotójának, George Lucasnak a nevéhez fűződik a „származékos termékek” forgalmazása, ami nagyobb bevételt hozott, mint maga a filmeposz. Világszerte több millió csillagháborús játékot adtak el, és a gyűjtők készek dollárezreket fizetni a figurák első sorozataiért.

A párizsi kiállítás ezeknek a játékszereplőknek a történetét eleveníti fel, az első prototípusok formáitól a legújabb, ma is forgalomban lévő modellekig. A múzeumban többek között megtekinthetők az impozáns fülű Yoda nagymester maszkjai, a lézerkardok műanyag utánzatai és a lézerpisztolyok másolatai, de kiállítottak számos eredeti filmplakátot is.

A legnagyobb sikerük a játékfigurákkal megelevenített filmjeleneteknek van: a Fekete csillag elleni támadás vagy Han Solo bravúrja, ahogy Tatooine bolygón végez Greedóval, a rodian fejvadásszal, és a geonosisi csata, amelyben jedi lovagok rohamoznak kivont lézerkarddal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.