A Krakkói Magyar Centrum alapítvány által tizedik alkalommal megszervezett fesztivál krakkói megnyitóján Kocsis Ágnes – a cannes-i fesztiválon korábban FIPRESCI-díjat nyert – Pál Adrienn című alkotását vetítették le a rendező és a forgatókönyvíró jelenlétében. A programsorozatot Rétvári Bence, a közigazgatási tárca parlamenti államtitkára nyitotta meg. Az államtitkár a távirati irodának nyilatkozva kiemelte: a filmfesztiválok és a könyvkiadás fontos elemét képezik a két ország kultúrájának megismerésében. Véleménye szerint „nem szabad kishitűnek lenni, abban a kényelmes lemondó helyzetben ragadni”, hogy az amerikai, francia, spanyol filmek elnyomják a kisebb európai népek művészetét.
A krakkói alapítványt 2001-ben jegyezték be Magyarországon és Lengyelországban. A civil szervezet formájában működő külföldi magyar kulturális intézet diplomáciai státus nélkül, pályázati és szponzori segítséggel folytatja munkáját. Pászt Patríciát, az alapítvány elnökét 2007-ben A Lengyel Kultúráért Érdemrenddel tüntette ki a lengyel kulturális tárca.
A magyar filmfesztiválon november végéig öt nagyjátékfilmet – köztük Tarr Béla Berlinben a zsűri nagydíjával, Ezüst Medvével díjazott A torinói ló című rendezését és Bergendy Péter A vizsgáját –, továbbá öt animációs kisfilmet tekinthetnek meg tíz lengyel város, egyebek között Varsó, Katowice és Wroclaw lakói. A programban a Ducki Tomek által rendezett Báthory Expressz című dokumentumfilm is szerepel. Ez a produkció azt a 2011 nyarán megszervezett körutazást örökíti meg, amelynek résztvevői – köztük a krakkói szervezők – a lengyel-magyar barátság gyökereit kutatva több magyar és lengyel várost bejártak.