Botrány: dulakodás a művészeti akadémián

Balog Zoltán miniszter beszéde után fiatal művészek zavarták meg a Magyar Művészeti Akadémia ülését. Volt röplapozás, üvöltözés, kisebb dulakodás is.

Tölgyesi Gábor
2012. 12. 15. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Vörösmarty téri székházának bejáratánál mintegy tucatnyian hiába próbáltak túljutni a portát őrzőkön: a részvétel feltétele ugyanis – mint minden sajtónyilvános eseményen – az előzetes regisztráció volt. Csodálkoztam is, honnan szalasztottak ennyi szórakozott kollégát: csak később derült ki, a kinn ragadtak nem újságírók voltak. A regisztráció ez esetben különösen indokolt volt: az MMA terme zsúfolásig megtelt: aki nem jött idejében, kénytelen volt állni. Szerencse a szerencsétlenségben: így minden megmozdulást tökéletesen lehetett látni.

Az MMA közgyűlését az emberi erőforrások minisztere köszöntötte. „Az autonómia, az önálló szabad gondolkodás sosem volt ellenfele az elkötelezettségnek” – hangsúlyozta Balog Zoltán a Magyar Művészeti akadémia (MMA) beszédében. A tárcavezető az MMA feladatainak kibővítéséről elmondta: jogszabályokban, a szükséges infrastruktúra biztosításával is a kormány nemcsak elismerni, megerősíteni is szeretné az alkotók autonómiáját, szeretné szolgálni a művészek munkáját, nemcsak a művészeti díjak meghatározásában, adományozásában, más fontos döntésekben is számít az MMA véleményére.

November végén született kormányhatározat arról, hogy a Műcsarnok és a Pesti Vigadó mint ingatlanok a Magyar Művészeti Akadémia tulajdonába kerülnek 2013. január 1-jétől, a tulajdonosi jogokat viszont a jövőben is az állam gyakorolja. Arról is döntés született, hogy 2013. október 31-éig az EMMI a köztestület elnökének bevonásával megvizsgálja a kulturális mecenatúra rendszer működését a Nemzeti Kulturális Alap, a Nemzeti Filmalap, a Bethlen Gábor Alap, a Nemzeti Együttműködési Alap kulturális valamint a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap filmes pályázati forrásai tekintetében. Az NKA működését és forrásainak felhasználását ez nem érinti, az NKA továbbra is a jelenlegi formájában végzi értékes munkáját.

Balog Zoltán miniszter az MMA szombati közgyűlésének fő napirendji pontjáról is szólt. A köztestület rendes tagjainak száma 50 fővel 250-re emelkedik, akik művészi tevékenységük elismeréseképpen életjáradékban részesülnek. Összege a jövő évtől bruttó százötvenezer forint, míg a levelező tagok juttatása ennek kétharmada. A kormány támogatja, hogy az MMA tagjait megillető juttatás az évtized végéig elérje a Magyar Tudományos Akadémia által a Magyarországon élő, hazai akadémikusok részére folyósított havi tiszteletdíj összegét – a tízéves határidőt a gazdaság teljesítőképessége, az ország költségvetési helyzete indokolja.

A tárcavezető úgy zárta beszédét: az MMA tárja szélesre a kapukat, teremtsen lehetőséget a termékeny vitáknak. „Vannak értékeink és vannak érdekeink.”

„Érdekekről és értékekről ugyanúgy lehet és kell vitázni. Azt kívánom önöknek, hogy az MMA körüli viták értékviták legyenek, de ne tagadják el különböző estekben az érdekeiket sem, ám az értékeknek adjanak elsőbbséget. A jó viták következménye a közbizalom, ami szól a hitelességről, az értékekről, a közösség erejéről, ez övezze az önök munkáját. Ne bontsanak, hanem építsenek!” – mondta Balog Zoltán.

Kortárs akcióművészet, női kórussal

A miniszter után az MMA elnöke, Fekete György emelkedett szólásra, ám első mondatai után a sajtókordon mögül mintegy két tucat fiatal rontott be az első sorokig, röplapokat szórva, valamint megpróbált kifeszíteni egy transzparenst, amelyen az állt: „Az MMA kirekesztő, a művészet szabad!”

Egy fiatal férfi üvöltve olvasta fel a röplapot – első pont: „Követeljük az MMA köztestületi státuszának eltörlését!; utolsó: Követeljük a Műcsarnok függetlenségét!” – társai, többségében nők pedig skandálva ismételték: „Követeljük.” Ekkor léptek közbe a biztonságiak, akik kivezették a tiltakozókat. „Gyertek velünk, lépjetek ki, lépjetek ki, lépjetek ki ” – a mintegy kétperces tiltakozó akció a liftek érkezésével ért véget, a művészek röplapokat és szabad székeket hagytak maguk után. Az akciót a sajtó egy része tapsolta meg.

Fekete bocsánatot kért, és köszönte Gulyás lemondását

Az MMA elnöke az akciót „aljas” politikai indíttatásúnak vélte, majd elmondta: az MMA 2,5 milliárd forintos költségvetése nem „költőpénz”, az összeg felét a Vigadó üres épületének felszerelésére fordítják. Az Akadémia az elnök ismertetésében eddig 230 pályázatot támogatott hét művészeti területen.

A Műcsarnok-ügyről elmondta: Gulyás Gábor igazgatóval másfél évig próbálta felvenni a kapcsolatot, ám még beszélőviszonyt sem sikerült kialakítani, az MMA Nemzeti Szalon javaslatát – amely öt éven keresztül egy-egy kiállításon egy-egy művészeti ág seregszemléje lehetne – Gulyás meg se fontolta. „Nem mi mondattuk le, hanem ő mondott fel, amit ezúttal is köszönök!” – mondta Fekete György Gulyás Gáborról. Majd hangsúlyozta: „Nem nyúlunk a Műcsarnokhoz, az egyetértési jogomat nem fogom gyakorolni.” (A Műcsarnok működésében egyetértési jogot kapott az MMA elnöke.)

Mindezek után Fekete György bocsánatot kért az MMA tagjaitól korábbi, félreérthető nyilatkozatai miatt. „Ne haragudjatok rám.” A közgyűlés ezek után kezdte meg ülését, hogy döntsön arról, kit vegyen fel rendes, illetve levelező tagjai közé. Csáji Attila festőművész és Szakonyi Károly író a sokszínűség mellett, a kizárólagosság ellen érvelt, az ülésen felszólalt Dávid Katalin művészettörténész, Erdélyi Zsuzsanna néprajztudós és Jókai Anna író is.

Némi csúsztatással cáfolták a pontatlan sajtót

Időközben megnéztük az akciózó művészek blogját – az akciók fejezet alatt ez az egy volt található – amelyen kora délután már ez volt olvasható: „Nem igaz a Heti Válasz által leközölt, és több média által átvett hír, miszerint a demonstrálók hangos skandálással a művészek szabadságát, Fekete György leváltását követelték, valamint a Műcsarnok eddigi vezetője mellett álltak ki. Nem Fekete György leváltását követelték, és Gulyás Gábor neve nem hangzott el, és a demonstráció NEM a Műcsarnok aktuális igazgatójának a támogatásáról, hanem a szabad magyar kultúráról szólt!”

Megjegyezve, hogy a Hírstart hírgyűjtő portál szerint e hírt először a HVG közölte – tehát a tiltakozó művészek észjárása szerint a „tendenciózus híreket” a balliberális lap hintette szét −, érdekesnek találtuk, hogy a blog linkjei között szerepel a Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége Magyar Tagozata is. Ez a fórum ugyanis nem nevezhető sem szakmailag, sem politikailag elfogulatlannak. Ismert hangadói leplezetlenül balliberális szimpátiával bírnak, míg tagjainak egy része, múzeumok, galériák, közgyűjtemények munkatársa, így véleményüket érdekeik befolyásolhatják.

E fórum tiltakozott Gulyás Gábor ellen is, mikor a Műcsarnok élére kinevezték, a múzeumi negyed koncepciója, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria tervezett összevonása sem tetszett neki. Gyakorlatilag semmi, ami a polgári kormányzáshoz köthető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.