A világ zenei életébe 1967-es legendás monterreyi fellépésével, majd woodstocki szereplésével betörő indiai zenész egészsége az utóbbi néhány évben megrendült, s a művész múlt csütörtökön egy műtéten esett át – tette hozzá közleményében a család. „Bár ez a fájdalom és a szomorúság ideje, alkalom egyúttal arra, hogy köszönetet és hálát adjunk azért, hogy ő volt nekünk és életünk része lehetett – írta a család. – Szívünkben és zenéjében örökké élni fog.” Manmohan Szingh indiai miniszterelnök a gyászhírről értesülvén „nemzeti kincsnek” nevezte őt.
Shankar az általa létrehozott alapítvány közleménye szerint nem messze kaliforniai otthonától, egy San Diegó-i kórházban hunyt el. Felső légúti és szívbetegségben szenvedett. A múlt heti műtét során az egyik szívbillentyűjét cserélték ki. A műtét nagyon megterhelte szervezetét, felgyógyulni már nem tudott. Erről felesége, Sikanya és egyik lánya, a szintén szitárművész Anoushka Shankar számolt be.
Egy olyan hangszer művésze volt, amely a legtöbb nyugati zenész számára túlságosan bonyolult. Ő maga pedig egy azon személyiségek közül, aki zenéjével járult hozzá a különböző kultúrák összekapcsolásához. Életműve az egyik bizonyítéka volt a zene egyetemességének.
A klasszikus, a dzsessz, illetve a rock sok millió rajongója neki köszönhetően fedezte fel az indiai zene több évszázados hagyományait. A 60-as évek végén a hippik egyik zenei jelképévé vált. Barátkozott a Beatles tagjaival, akiket elbűvölt a zenéje, de hatott a Rolling Stonesra is. Kapcsolata volt Yehudi Menuhinnal és David Crosbyval. Egy másik felsőfokú jelző, amelyet George Harrisontól kapott, az volt, hogy ő a „világzene keresztapja”. Háromszoros Grammy-díjas volt, s éppen a műtéte előtti napon jelölték őt a negyedik Grammyre.
Anoushka Shankar mellett másik lánya – egy másik anyától – Norah Jones dzsessz-pop sztár. Feleségén és lányain kívül három unoka és négy dédunoka gyászolja Ravi Shankart.