Hopkins 75: a hidegvérű sztár duplán ünnepel

Szilveszterkor ünnepli 75. születésnapját Sir Anthony Hopkins Oscar-díjas angol színész

Grund
2012. 12. 31. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Phillip Anthony Hopkins egy dél-walesi bányászfaluban, Port Talbotban látta meg a napvilágot 1937-ben. Anyja, Muriel Yeats az ír költő, William Butler Yeats távoli rokona volt, apja, Richard Hopkins pékként dolgozott, hogy egyetlen gyermekét – anyagi lehetőségeihez mérten – a legjobb iskolába járathassa. A szülők napjai nem teltek felhőtlenül, ugyanis Anthony rendkívül visszahúzódó, diszlexiás kisfiú volt, akinek szinte egyáltalán nem voltak barátai.


Iskolaévei meglehetősen egyhangúan és sikertelenül teltek. Úgy érezte, csak a festészetben és a zongorajátékban tud kibontakozni. „Valóságos idióta voltam az iskolában, antiszociális, és fogalmam sem volt, mit csinálok ott. Ezért lettem színész” – vallotta később Hopkins. Állítása szerint színészkarrierjét a szintén Port Talbot-i születésű Richard Burtonnel való találkozásának köszönheti. Tizenöt éves volt, amikor megszerezte a színészlegenda autogramját, és eldöntötte, hogy ő is híres színész lesz. Két évvel később otthagyta addigi iskoláját, és beiratkozott a cardiffi zene- és drámaiskolába. Felfedezte, hogy a színjátszásban teljesen feloldódik. 1960-ban debütált a Palace Theatre színpadán Swansea-ben, majd Londonba költözött, ahol felvették a Royal Academy of Drama and Art (RADA) hallgatói közé.

Tehetségét meglátva a kor legnagyobb színészekét számon tartott Sir Laurence Olivier 1965-ben felkérte, helyettesítse őt a National Theatre-ben August Strindberg Haláltánc című darabjában. Olivier egy műtét után lábadozva ezt írta róla naplójában: „A társulat egyik fiatal színésze, a kivételes tehetségű Anthony Hopkins ugrott be helyettem. Kiválóan játszotta el Edgar szerepét, és úgy vitte a darabot a fogai között, mint macska az egeret.” Olivier színészi örökségének várományosaként új lehetőségek nyíltak meg előtte, elsősorban a filmezésben, amelyre mindig is vágyott. 1967-ben a Bolha a fülbe című BBC-produkcióban kapott szerepet, majd Katharine Hepburn és Peter O'Toole mellett bizonyított a három Oscar-díjat is nyert remek, Az oroszlán télen című alkotásban.

 

Nem vált hűtlenné a színpadhoz sem, 1974-ben már a Broadway közönsége tapsolt neki Peter Shaffer Equus című darabjában. Nehezen dolgozta fel a hirtelen támadt médiafigyelmet, és egészen 1975-ig komoly alkoholproblémákkal küzdött. 1972-ben elvált első feleségétől, Petronella Barkertől, amikor lányuk, Abigail még csak 18 hónapos volt. Hamarosan feleségül vette Jennifer Lyntont, aki csaknem harminc évig volt társa. Jelenleg harmadik feleségével, a kolumbiai származású Stella Arroyave-vel él, akivel 2003-ban kötötte össze életét. 1975 és 1985 között szinte válogatás nélkül elvállalt minden filmszerepet, amelyek között szép számmal akadt felejthető is. Először 1976-ban vehetett át Emmy-díjat a Lindbergh-bébi elrablásáról készül tv-filmben nyújtott alakításáért, másodszor 1981-ben nyert A bunker című sorozattal. 1977-ben Richard Attenborough-val dolgozott együtt a Híd túl messze van című filmben, amely valóságos sztárparádé volt.
1980-ban kiugró alakítást nyújtott David Lynch Az elefántember című filmjében, s bár a nyolcvanas években inkább tévében szerepelt, teljesítményét nem felejtette el Jonathan Demme, aki 1991-ben ráosztotta dr. Hannibal Lecter szerepét A bárányok hallgatnak című filmben. A film azon kivételes remekművek közé tartozik, amelyek elnyerték az öt legfontosabb Oscar-díjat (film, rendezés, forgatókönyv, férfi és női főszereplő), az egyik díjazott pedig Hopkins volt. Anthony Hopkins ezzel igazi rekorder lett, hiszen ő vezeti a legrövidebb vásznon töltött idővel Oscart nyerő színészek sorát. A kétórás filmben csupán 16 percet szerepelt, mégis főszereplőként díjazták 1992-ben. Az Amerikai Filmintézet felmérése alapján 2003-ban pedig megválasztották a filmtörténet legemlékezetesebb gonosztevőjének. Ezután a történet még két folytatást ért meg Hopkins főszereplésével (Hannibal, A vörös sárkány), amelyekkel valóságos Lecter-kultuszt teremtett.

A bárányok hallgatnak után nagyon megnőtt Hopkins ázsiója, aki a kilencvenes évektől az egyik legkeresettebb színész lett Hollywoodban. Sok – saját bevallása szerint – vacak filmben is szerepelt, de kiemelkedő darabokat is választott. Még háromszor jelöltek Oscar-díjra, 1994-ben A napok romjaiért, 1996-ban Oliver Stone Nixonjának címszerepéért, 1998-ban pedig a Steven Spielberg rendezte Amistadban nyújtott John Quincy Adams alakításáért. Emellett eljátszotta Titus Andronicust a Titusban, Picassót a Túlélni Picassótban, sőt volt még Zorro is.

A Sir címet 1993 óta viselheti, pályafutása elismeréseképpen II. Erzsébet ekkor ütötte lovaggá. 2000-ben megkapta az amerikai állampolgárságot is, amelyet egy 5000 kilométeres autóúttal ünnepelt meg, mert – mint mondta – még mindig a magány és az autózás kapcsolja ki leginkább. 2003-ban csillagot kapott a hollywoodi Hírességek Sétányán, 2006-ban átvette a legendás hollywoodi rendezőről, Cecile B. DeMille-ről elnevezett életműdíjat. A szerepeire hihetetlen szorgalommal készülő színész legközelebb Alfred Hitchcockot formálja meg a februártól a magyar mozikban is látható, Hitchcock című életrajzi filmben. 75. születésnapjához közeledve elégedetten állapította meg egy interjúban, hogy mindaz, amit elért, túlszárnyalja legmerészebb álmait is: „Nem a pénzre és a hírnévre gondolok, hanem arra, hogy van egy gyönyörű feleségem, aki békével és bölcsességgel töltötte meg az életemet” – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.