Rubin Szilárd profi nyomozókat megszégyenítő megszállottsággal kutatott Jancsó Ladányi Piroska és az általa elkövetett gyilkosságok után. Minden érdekelte, amit még meg lehetett tudni a tizenkét évvel azelőtti esetről: járt Törökszentmiklósra, beszélt tanúkkal, a meggyilkolt kislányok szüleivel, rendőrökkel és börtönőrökkel, volt cellatárssal és olyan apácával, aki tanította Jancsó Piroskát. Bejutott a lány elmegyógyintézetben kezelt anyjához is, de minél tovább kutatott, annál nagyobb lett a homály. Nyitott kérdéseket és egy befejezetlen regényt hagyott maga után az Aprószentekkel, amit végül idén ősszel jelentetett meg a Magvető Kiadó.
Megírhatta volna ezt a könyvet teljesen másképp is, nem tényregényként, de valamiért ragaszkodott hozzá, hogy a műnek az legyen a magja, ami a valóságban történt. Annyira naiv volt, hogy még Kádár Jánosnak is írt egy levelet, hogy beletekinthessen a Jancsó-ügy aktáiba. Az íróról szóló jelentésekben közben az állt, hogy a sorozatgyilkosságért szovjet katonákat tenne felelőssé. Volt is oka, hogy erre gyanakodjon: a katonákkal állandó kapcsolatban álló Jancsó Piroska egymásnak ellentmondó vallomásai, amelyekből a visszaemlékezések szerint egy idő után eltűntek a szovjetekre való utalások, illetve hogy a Közép-Európában állomásozó orosz csapatok főparancsnoka a történtek után hirtelen Szolnokra repült három katonai ügyész társaságában. Ilyen körülmények között nyilván semmilyen hivatalos segítséget nem kaphatott a nyomozáshoz.
Rubin Szilárd úgy érezhette: meg lehetett volna menteni mindenkit, a gyilkost és az áldozatokat is. Tizenkét évvel elkésett, így az irodalom volt az egyetlen esélye, hogy visszalépjen az időben és helyretegyen valamit. És valószínűleg jó érzékkel tapintott rá arra is, hogy a történet a példátlan gyilkosságsorozattal, a szovjetek tisztázatlan szerepével, a kapkodó rendőrséggel (a nyomozás elején még a vérvád is szóba került) jól megfelel arra is, hogy leképezze az ötvenes évek nyomasztó valóságát, a bizonytalanságot, félelmet és fenyegetettséget. Talán emiatt lett a mű másik munkacíme az Aprószentek mellett a Hódoltsági tükör – végül csak egy, a témáról szóló töredékes esszé kapta ezt a címet, amely szintén a kötet végére került mint a témával foglalkozó – de az író által nem a dokumentumregénybe szánt – írás. Kiegészítésképpen, és mert Rubin Szilárd máig a méltatlanul kevéssé ismert magyar szerzők sorába tartozik, érdemes elolvasni Keresztesi József róla szóló pályarajzát, amely az Aprószentekkel egy időben jelent meg, szintén a Magvető Kiadónál.