Foci a világháború poklában: Két félidő a pokolban / Menekülés a győzelembe
Fábri Zoltán, a magyar filmtörténet legnagyobb géniusza a hatvanas évek elején készített egy ragyogó mozit a fociról. 1961-es filmjében a kor olyan kiváló művészei szerepelnek, mint Sinkovits Imre, Garas Dezső, Márkus László és Gera Zoltán. A történetben a második világháború rémálma focikeretben jelenik meg. 1944-ben egy ukrán munkatáborban egy csapat munkaszolgálatos áll ki a német katonák ellen egy barátságos meccs erejéig, Hitler születésnapját megünneplendő. A hadifoglyok nagyjából tisztában vannak lehetetlen helyzetükkel, mégis kiváltság a focicsapatba kerülni. De vajon nyerhetnek-e a Führer születésnapján a német katonák ellen? Fábri nem kerget hamis illúziókat, a kijózanító felkiáltójel a film végén pedig ragyogó alkotói érzékről tanúskodik. A Két félidő a pokolban azon fehér hollók közé tartozik, amelyből hollywoodi remake készült. Az 1981-es Menekülés a győzelembe rendezője ráadásul a legendás John Huston volt, s főszereplői között Sylvester Stallone, Michael Caine és a focimágus Pelé is szerepelt. Mégsem sikerült megugrani az eredeti magyar film színvonalát, s ezt nemcsak az elfogultság mondatja velünk.
Foci + kungfu: Üsd, vágd, focizzál! (Shaolin foci)
Ha van két egymással nem kompatibilis sportág, akkor a kungfu és a foci biztosan ilyenek. Ehhez képest Stephen Chow megpróbálta a lehetetlent 2001-ben, s elkészítette az Üsd, vágd, focizzál!-t, amelyben egy kungfutanítvány találkozik egy egykori focicsillaggal, és szó szerint ütős focicsapatot alakítanak. A 2004-es A pofonok földjén révén igazán befutó, remek tehetséggel megáldott Stephen Chow arra alapozta filmje sikerét, hogy a kungfu jó, a foci jó, miért ne lehetne a kettő együtt is működőképes. Ezt gondolták a hongkongiak is, akiknél minden idők legnagyobb bevételt elért alkotása lett Chow filmje, Olaszországban pedig a helyi szinkront focisztárok sora adta. A rajongók egy részét viszont leverte a víz a vég nélküli marháskodástól, pedig a trükkök és a harcművészet valóban szórakoztató, még ha a focis keret valóban – legalábbis – szokatlan.
Kulturális ellentétek és női foci: Csavard be, mint Beckham
A Kenyában született és Dél-Londonban nevelkedett Gurinder Chadha gondolt egy merészet 2002-ben és készített egy tündéri filmet arról, hogy egy szikh lány a tradíciókkal és családi elvárásokkal szembemenve focizni kezd. A Csavard be, mint Beckham címe és története ellenére nem elsősorban focis film, sokkal inkább egy remek ötlettől vezérelve az indiai bevándorlók kulturális különbségeiről és a tinik lázadásáról a futball okán mesélő vígjáték, amely elsőre ugyan abszurdnak tűnhet, de összességében valóban élvezheti minden, a focihoz vajmi keveset konyító néző. A lányok nézőpontja miatt elsősorban a gyengébb nem számára érdekes és a fiatalokat megcélzó mozi fantasztikus siker lett világszerte, ebben vélhetően szerepet játszott a karrierje csúcsán álló Beckham címbeli megidézése. De az alkotást jelölték Golden Globe-ra, BAFTA-díjra és Európa Filmdíjra is, ami azért minőségi szórakozásról árulkodik. Ja, és a nagyon fiatal és rettentően sovány Kiera Knightley is feltűnik a film egyik főszerepében, 17 évesen és második mozis alakításában.
Amikor a kutya adja be, mint Beckham: Ebadta focista
Amikor 1997-ben elkészült a Szájkosaras kosaras című, egy kosarazni tudó kutyáról szóló szösszenet, sőt mozikba is került, sőt Magyarországon is bemutatták mozikban, és még sikeresen is szerepelt a mozipénztáraknál, akkor nem tudtuk eldönteni, hogy ez egy rossz vicc egyszeri jó elsülése vagy valamiféle aggasztó tendencia első hulláma lenne. Aztán a film számos közvetlen és közvetett követőt szült, s kijelenthettük, hogy bár marginálisan, de mégis kutyás sportfilmek reneszánsza következett be. Jött egy rögbiző kutyás film (Szájkosaras kosaras 2), majd az Ebadta focistával a focizni tudó öleb története is elkészült. A hivatalosan a Szájkosaras kosaras második folytatásnak tekintendő Ebadta focista egy fiúról és kutyájáról szól, aki profi labdazsonglőrként gyorsan egy iskolai focicsapat megmentője lesz. Hát kell ennél abszurdabb film a fociról? Vagy lehet, hogy nem is olyan abszurd a felvetés? A világbajnok amerikai női focicsapat filmben szereplő több tagja szerint biztosan nem.
Kedvenc filmtörténeti csokrainkért katt ide, de izibe!