1981 a Beatrice egyik legfontosabb éve volt. Ekkorra állt össze a zenekar egyik legütőképesebb felállása, ekkor volt a legkreatívabb a zenekar, és persze ebben az évben szúrta a legjobban az akkori kultúrpolitika meghatározó vezetőinek szemét a Ricse munkássága. A betiltásnak „köszönhetően” az ebben az időszakban íródott dalok ezidáig kizárólag amatőr kazettafelvételek formájában maradtak fenn az utókor számára. Ezt az időszakot mutatja be egy, a Beatrice 35. születésnapjára megjelentetett album, a Betiltott dalok II. – Tudományos Rockizmus.
A Betiltott dalok II. – Tudományos Rockizmus nem egy szimpla kiadvány, hanem a nyolcvanas évek elejének vegytiszta kordokumentuma, ami betekintést enged a kor egyik legnépszerűbb, és egyben legjobban ellehetetlenített zenekarának feloszlás előtti időszakába. A szocialista hatalom szemét nemcsak a kétértelmű üzenettel bíró dalszövegek, de a dalok között előadott pimasz közjátékok is csípték. A GrundRecords gondozásában megjelent dupla CD a fellelhető legjobb minőségű anyagok felhasználásával, digitális utómunkálatok segítségével készült.
Az öt koncert legjobb pillanataiból összeállított dupla lemez 81 trackből áll, ám ezek közel fele nem dal, hanem az azokkal egyenértékű, a műsor szerves részét képező átkötő szöveg és konferansz. Az 1981-es Beatricében hallható a Solaris és az Első Emelet későbbi gitárosa, Bogdán Csaba, valamint vendégművészként a hazai alternatív élet egyik ikonja, Wahorn András is, de az akkori zenekar tagja volt a kelet-európai rocksámánként is tisztelt Waszlavik László is.
Az albumot a kiadó és a zenekar a 2012 januárjában elhunyt képzőművész, Bernáth „Y” Sándor emlékének ajánlja.