Békéscsabán már megint drámáznak

A Békéscsabai Jókai Színház ad ismét otthont a XVIII. Magyar Drámaíró Versenynek.

Makrai Sonja
2013. 03. 18. 17:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megírandó darabok témáját a Magyar Nemzet egy cikke adja majd, amelyet a péntek esti Kapj el című előadás előtt húznak ki egy cilinderből. A felkért íróknak – Kiss Judit Ágnes, Háy János és Podmaniczky Szilárd – egy éjszakája van, hogy összedobja az egyfelvonásos drámákat, amelyeket másnap kezdenek próbálni a hatfős színészcsapatok a szintén meghívott rendezők vezetésével. Bozsik Yvette táncos-koreográfus, Dávid Zsuzsa és Pesty-Nagy Kati rendező számára az improvizáció, a játékosság a legfontosabb ebben a munkában. Hiszen – ahogy Dávid Zsuzsa megfogalmazta – pont a játékosság az, ami kiveszőben van az életből.

Pesty-Nagy Kati számára olyannyira méltó volt a felkérés, az, hogy részt vehet ebben a játékban, hogy méltó gesztussal kívánta mindezt meghálálni. Pesty-Nagy Kati felmenői valamikor a múlt században Feszty Masától ajándékba kapták A kőszívű ember fiai egyik kéziratának két oldalát, Jókai Mór saját keze írását. A rendező ezt a nagy becsben tartott kordokumentumot a tegnapi sajtótájékoztatón a békéscsabai teátrumnak ajándékozta megőrzésre.

Fekete Péter, a békéscsabai teátrum vezetője

Fotó: Béres Attila / Magyar Nemzet

A játékosság mellett a nyitottság is jellemzi a drámaíróversenyt: a nézők bepillanthatnak a feszített tempójú próbafolyamatba, találkozhatnak, beszélgethetnek az alkotókkal, vasárnap este pedig szép sorban megnézhetik a három egyfelvonásos előadást. A békéscsabai színészek mellé most is három fővárosi színművész – Földes Eszter, R. Kárpáti Péter és Tóth Roland –  csatlakozik.

A Bárka irodalmi folyóirat, persze ahogy eddig is, rohamtempóban elkészíti a versenyről szóló tematikus különszámát, amelyben megjelenteti az egyéjszakás műveket. Ezek közül egyből már biztosan rádiójáték készülhet. Több darab a verseny után is tovább él a színházakban: az elmúlt évek során Görgey Gábor, Pozsgai Zsolt vagy Brestyánszki Boros Rozália darabjait tűzte műsorra egy-egy színház. A tavalyi győztes, Egressy Zoltán Idestova Hatvan című drámáját pedig a Pécsi Nemzeti Színház mutatja be ebben az évadban.

Idén is szakmai zsűri értékeli a megszületett produkciókat. Elek Tibor irodalomtörténész, kritikus, a Bárka folyóirat főszerkesztője, Gazsó L. Ferenc újságíró, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgató-helyettese, Linka Ágnes, a Magyar Rádió szerkesztőriportere, a XXI. Század Magyar Drámájáért Alapítvány művészeti vezetője, Mészáros Katalin, a Duna Televízió kulturális műsorainak szerkesztője, Pethő Tibor színikritikus, a Magyar Nemzet újságírója, Tarján Tamás irodalomtörténész, színikritikus és Zalán Tibor író, költő, a Békéscsabai Jókai Színház dramaturgja döntenek majd a legjobb darab, rendező, színész, valamint mellékszereplő személyéről.

A fesztivált a Békéscsabai Jókai Színház, a Körös Irodalmi Társaság és a XXI. Század Magyar Drámájáért Alapítvány közösen szervezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.