Cigány–magyar fényképeket várnak, igen jó pénzért

Sajnos is, szerencsére is: a szemünk előtt heverő cigány–magyar témakörében hirdetett fotópályázatot a katolikus újságíró-szövetség, két műfajban várják a pályaműveket. A határidő március 17.

2013. 03. 06. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége (Makúsz) egyik fő törekvése, hogy végre nyíltan, jobbító céllal megtárgyaltassék a cigányság kérdése. Szándékaik szerint kiváló erre a Fehéren::Feketén – Felelősen a cigány–magyar együttélésről című fotópályázat, melyet néhány hete indítottak, és még mindig várják néhány napig a képeket. Nem kevés pénzt kap a győztes kép készítője, miután kiválasztotta a legkiválóbb pillanatfelvételt a neves zsűri.

„A Századvég Alapítvány és a Mathias Corvinus Collegium segítségével megvalósult pályázat segítséget ad azoknak a településeknek, csoportoknak, amelyek nem állnak túl jól a kérdésben, de a fotótenderrel még nincs vége, április 12-én konferenciát is rendezünk Budapesten a roma világnaphoz kapcsolódóan” – közölte az MNO-val Gebauer Szabolcs, a Makúsz főtitkára. A legjobb képeket már ott, a konferencia helyszínén is megjelenítik.

Azt persze nehéz megmondani, hogy azért van-e erre szükség, mert előítéletekkel él a többségi társadalom a kisebbséggel szemben, vagy azért, hogy a cigányság elé tartson tükröt. A lényeg talán nem is ennek a kérdésnek a megválaszolása; a konferencia és a pályázat konkrét példákon keresztül inkább arra törekszik, hogy békés együttélésre mutasson megannyi – szépségről vagy nehézségről árulkodó – példát.

A zsűriről néhány szó: úgy hívtak meg szakembereket és civileket, hogy lefedjék a művészvilág megannyi területét. A grémiumban ott van az idén 80 esztendős Sára Sándor filmrendező, aki fotósként is foglalkozott korábban a cigánysággal, társadalomábrázolással. Tag a neves szociofotós Benkő Imre (Magyar Iparművészeti Egyetem), Kopek Gábor (fotóművész, rektor – Mome), Nándorfi Máté (MTI-képszerkesztőség) és Száraz Miklós György író, aki kifejezetten ebben a témában alkot évek óta.

Egy kis segítség az alkotóknak: nincsenek kategóriák, csak témakörök (társadalomábrázolás, szociofotó). Kifejezetten ötletadó a pályázati honlap címlapfotója (Balázs Attila képe), amely sűrítve ad meg egy igen hétköznapi témát. A március 10-éig elkészítendő kép tartalmi szépsége helyett inkább azt várja a Makúsz, hogy technikailag legyenek jók. „Nem is művészi fotókat várunk, amelyek hasonlatokkal és szimbólumokkal próbálnak utalni a címre, hanem átgondolt, a kép mögé tett tartalmakra számítunk, amelyek elgondolkoztatnak, figyelemfelkeltők és érthetőek” – hívja fel a figyelmet Gebauer Szabolcs.

A győztes 700 ezer forintot vehet át a Magyar Művészeti Akadémia felajánlásából, a második helyezettnek 500 ezer forint üti a markát, a harmadik pedig 300 ezer forinttal lehet gazdagabb. A közönségdíjért hajtók talán most már kicsit elkéstek, bár sosem lehet tudni, kinek a képére hogyan mozdulnak az internetezők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.