Számítson a törvény értelmében is magyar zenének minden magyar, vagy magát magyarnak valló előadó zenéje - követelte március elején egy blogon közzétett nyilatkozatban több tucat zenész. Terjedjen ki a magyar zene törvényi fogalma azokra a művekre is, amelyek a magyar kultúra vagy Magyarország által elismert valamely nemzetiség Magyarországhoz kapcsolódó kultúrájának részét képezik – szólt a médiatörvény vonatkozó szakaszát érintő módosító javaslat, amelyet a kulturális és sajtóbizottság kormánypárti tagjai is támogattak.
A bizottság több tagja abszurdnak tartotta ugyanis, hogy jelenleg nem minősül magyarnak az a zenei alkotás, amelynek szövege nem magyar. L. Simon László, a testület fideszes elnöke arra mutatott rá: ilyen alapon a latinul író Janus Pannonius sem számítana magyar költőnek. A zenészek a törvény értelmetlenségének bizonyítására nemzetközi példákat is sorolnak: „...Ha bármely magyar előadó angolul ír dalt, az a szabályok szerint nem minősül magyar zenének. E logika alapján nem volna svéd zene az ABBA, és nem volna izlandi Björk sem.”
Többek között Harcsa Veronika is aláírta a tiltakozó nyilatkozatot
Fotó: Máté Péter
A tiltakozó zenészek által „életszerűtlennek, kirekesztőnek és értelmetlennek” minősített szabályon lazító módosító javaslat azonban elvérzett a hétfői ülésnapon, így a médiatörvény továbbra is a magyar nyelvhez köti a magyar zenemű fogalmát.
Mindez nem csak elvi alapon és az életszerűség szempontjából vitatható a tiltakozók szerint, hanem diszkriminatív is, és indokolatlanul hátrányos helyzetbe sodorja a nem (csak) magyarul éneklő magyar előadókat a rádiós zenei kvóták alkalmazásakor is. A médiatörvénynek az a passzusa, amely csak a magyar nyelven előadott műveket ismeri el magyarként, de például egy magyar együttes által angolul megszólaltatottat nem, tavaly július óta hatályos, azóta kell a rádióknak másként számítani a zenei kvóták érvényesülését – műsoridejük legalább 35 százalékában kell magyar műveket sugározniuk.
A nyelvhez kötött magyar mű meghatározás egyébként egy uniós irányelvnek való megfelelés érdekében került a médiatörvénybe, de nem az Európa Tanács kívánalma volt ebben a formában. A médiatörvény végszavazása várhatóan egy hét múlva lesz.