Hungarian Showcase: kiakadtak a vidéki színházigazgatók

A Hungarian Showcase nemzetközi színházi mustrára a világ harminc országából 120 szakember kapott meghívást, de csak budapesti előadásokat láthat. A vidéki színházak igazgatói nem örülnek a szelektálásnak.

Son
2013. 03. 06. 18:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy vidéki színház előadását sem láthatják külföldi szakemberek a Hungarian Showcase-en, amelynek pedig egyik megfogalmazott célja, hogy bemutassa az elmúlt magyar színházi évad legjelentősebb kő- és független színházi produkcióit. A budapesti Nemzeti Színház három, a Katona kettő előadással van jelen a Showcase-en. A március 2-án kezdődött programot Tompa Andrea, a kritikusok céhének elnöke, Jászay Tamás kritikus, valamint Barda Bea, a Trafó művészeti vezetője állította össze.

A Vidéki Színházak Egyesületének elnöksége szerdán közleményben jelezte, hogy színházak nem csak a fővárosban léteznek. A „késői” reagálásnak egy oka van: a Hungarian Showcase honlapjához, annak megjelenéséhez és internetes címéhez is teljesen hasonló, angol nyelvű honlapot hívott életre az egyesület. Az új oldalon a külföldi színházi szakemberek nemcsak azt tudhatják meg, hogy az 1,7 milliós lakosú fővároson kívül még több mint 8,2 millióan élnek az országban, hanem azt is: Budapesten kívül húsz vidéki kőszínház működik, s melyek azok az előadások, amelyet az egyesület jó szívvel ajánl.

„A Vidéki Színházak Egyesületének elnöksége sajnálattal tapasztalta, hogy a magyar színházi életet külföldiek számára bemutatni szándékozó nagyszabású rendezvénysorozat, a Hungarian Showcase 2013 programjába egyetlen vidéki színház egyetlen előadását sem válogatták be. Ez a válogatók szabad döntése, de egyben felelőssége is. A vidéki színházak minden segítséget és információt megadnak a külföldi vendégeknek annak érdekében, hogy teljes képet alkothassanak a magyar színházművészet aktuális helyzetéről. Honlap: www.hungarianshowcase.hu. Akár a mostani látogatásuk alkalmával, akár egy későbbi időpontban is szeretettel várják az érdeklődőket” – olvasható a Vidéki Színházak Egyesülete elnökségének közleményében.

Egy előadás, amely a Showcase-en látható: A mi osztályunk (Katona József Színház)

A Színház.hu portálon Tompa Andrea reagált a közleményre. „A bírálatok egy része jogos, például valóban csak budapesti előadások szerepelnek a programban. De ennyi pénzből, körülbelül négymillió forintból nem tudunk vidékről, Debrecenből vagy a határon túlról felhozni előadást. Ez a kritika részben jogos, bár talán a vidéki színházak túlzott sértettsége áll mögötte, hiszen Budapesten kétszer annyi színház van, mint az országban máshol összesen, és a külföldi érdeklődésre számot tartó rendezők nagy része itt dolgozik. Hogy egy civil szervezet több tízmillió forintot érő önkéntes munkával megvalósít egy ilyen programot, az nagyon jó, de hosszú távon nem fog működni: ehhez állami feladat, állami segítség kell. Minden országban egy minisztérium, egy állami fenntartású fesztiváliroda vagy egy nemzeti kulturális alap áll az ilyen showcase mögött, mert fontosnak tartják, hogy külföldről jöjjenek és nézzék az ő kultúrájukat. Náluk erre soha nem volt állami akarat.” (Ehhez kapcsolódó kérdés: a szervezők pályáztak-e a Nemzeti Kulturális Alaphoz? Tény, hogy sem az Emberi Erőforrások Minisztériuma, sem Soros György intézménye, az Open Society Institute nem adott támogatást a rendezvénynek, Budapest Főváros Önkormányzata ugyanakkor igen. – a szerk.)

Szerda este a Magyar Teátrumi Társaság (MTT) is nyilatkozatot adott ki, amelyben többek között azt kifogásolta, hogy a Hungarian Showcase címe azt sugallja, mintha a rendezvény az egész magyar színházi életet reprezentálná. „Az MTT szerint a szervezők ezzel a meghívott több mint száz külföldi szakembert félrevezetik. A Hungarian Showcase szervezői kizárólag a budapesti színházi kínálatnak is csak egy szeletét tartják bemutatásra érdemesnek. A válogatásban egyetlen jelentős vidéki és határon túli magyar színházi műhely, hazai és nemzetközi fesztiválon szerepelt előadás sem vesz részt. Ezzel nem csupán a nemzetközi szakembereket tájékoztatják egyoldalúan, hanem számos komoly színházi műhelyt fosztanak meg annak a lehetőségétől, hogy a külföldi szakma képviselői felfigyeljenek teljesítményükre.

A rendezvény egyik központi témája a budapesti Nemzeti Színház igazgatóváltása kapcsán kialakult helyzet ismertetése. Aggodalmunkat fejezzük ki abban a tekintetben, hogy mivel számos téves, torz információ látott napvilágot az igazgatóváltás kapcsán már eddig is a nemzetközi sajtóban, a Hungarian Showcase tovább torzítja a már most is téves képet.

Az MTT úgy látja, hogy a magyarországi folyamatok objektivitásra nem törekvő beállítása, amely révén Magyarország külföldi megítélése már így is rendkívül kedvezőtlen, ennek a rendezvénynek a következtében további károkat okoz az országnak és az egész magyar színházművészetnek” – olvasható a Magyar Teátrumi Társaság nyilatkozatában.

– Nem tudom értelmezni a társaság által felvetett problémát. Három kritikus tartott előadást a Nemzeti Színház múltjáról és jelenéről a külföldi meghívottaknak, szándékosan nem beszéltünk a jövőről, hiszen nem tudni semmi konkrétumot arról, hogy milyen előadások lesznek majd láthatóak a jövőben, hogyan alakul a társulat összetétele. Nem terjesztünk rémhíreket, tények, adatok hangzottak el. Nem hiszem, hogy bármilyen károkat okoznánk az országnak ezzel a szakmai fesztivállal, pontosan az ellenkezője a szándékunk, hogy megmutassuk milyen is valójában a magyar színház, hogy ne csak híresztelések alapján ítélkezzenek a külföldiek – hangsúlyozta Kultúrgrundnak Jászay Tamás, a fesztivál másik szervezője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.