Látta már a korabeli Varsót 3D-ben?

A második világháborúban porig rombolt, majd újjáépített Varsó, „Észak Párizsa” régi báját mutatja be egy háromdimenziós film.

LR
2013. 03. 30. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Varsó 1935 című film madártávlatból, a gyalogosok vagy a villamoson utazók szemszögéből láttatja a városközpont utcáit, tereit, parkjait – egy régen eltűnt világot, amelyre már csak kevesek emlékeznek. „Fantasztikus munka. Láttam az utca végét, ahol az ifjúságomat töltöttem” – mondta a 84 éves Stefan Zoltowski. Szüleinek a Zlota utcán, a belvárosban volt házuk. A házat az 1944-es varsói felkelés után a németek felgyújtották. A lengyel főváros 80 százaléka pusztult el. A háború alatt több mint 700 ezer varsói halt meg. 1939-ben a fővárosnak még 1,3 millió lakosa volt. Zoltowskiék háza helyén a háború után a Szovjetunió építtette, sztálini stílusú Kultúrpalota szomszédságában ma bevásárlóközpont áll. A 237 méter magas épület, a körülötte kialakított tér és az elmúlt húsz évben emelt felhőkarcolók egészen átrajzolták a város építészeti képét.

A város régi építészetének dokumentálásával foglalkozó Warsawa 1939.pl alapítvány elnöke, Ryszard Maczewski szerint a film azt a Varsót mutatja be, amely iránt lakói nosztalgiát éreznek. „Korábban senki nem csinált ilyesmit. Igazi kihívás volt” – mondta a film producere, Ernest Rogalski.

Hosszú ideig kutakodtak az interneten, korabeli albumokban és a nemzeti levéltárban, amíg elegendő fénykép és várostérkép gyűlt össze. Szerencsére a levéltárban kincsek voltak, mint például a XX. század elején a brit William Heerlein Lindley vezetésével készült várostérképek – hangsúlyozta Pawel Weszpinski, a Nemzeti Levéltár kartográfusa. Csak három korabeli európai városról – Varsóról, Frankfurtról és Hamburgról – készült ilyen részletes és teljes térképészeti dokumentáció, igen pontos, 1:200 arányban. Még a fákat is lehet méretarányosan látni. A cégjegyzék segítségével rekonstruálni lehetett a boltok és cégek neveit és reklámplakátjait. A 3D-s maketthez 12 terabájtnyi digitális adatot gyűjtöttek össze. „A háromdimenziós képhez hatalmas számítástechnikai kapacitásra volt szükség. Igénybe vettük a Lengyel Atomkutató Intézet és egy kínai adatbázis szervereit. Európában senki sem akart segíteni nekünk, féltek, hogy túlterheljük a szervereket” – mondta el Tomasz Gomol rendező. A városnézés mindössze húszperces, és nem lehet megállni megcsodálni a részleteket. „Ezt a kellemetlenséget rövidesen kiküszöböljük, amikor a film DVD-n és Blue-rayen is megjelenik” – mondta a rendező, aki újabb sétát ígért a két háború közötti Varsóban.

Lengyelország 1918-ban nyerte vissza a függetlenségét. Varsó, amely sokáig az orosz birodalom egyik vidéki városa volt, ekkor lett igazi főváros, és minden téren látványos fejlődésnek indult. Megkezdődött az infrastruktúra kiépítése, rengeteg autó és villamos jelent meg a városban. Az utcákon nyüzsgő élet volt – mondta Rychard Maczewski. „A valódi élet hiányzik a filmből. Hiába, ez csak rekonstrukció” – sajnálkozott Stefan Zoltowski.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.