A Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) két szakmai tulajdonosa, a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság úgy döntött hogy ebben az évben, eltérően a bevett szokásoktól, a sok február végi bemutatóra való tekintettel egy héttel tovább látogatták az előadásokat . Így a hazai és külhoni magyar színházakban 2012. március 1. és 2013. február 28. között bemutatott előadásokból állt össze az idei színházi seregszemle versenyprogramja Solténszky Tibor dramaturg, rendező és Szigethy Gábor író, rendező, színháztörténész válogatása nyomán. Az előválogatók személyesen, élőben tekintették meg a színházak által nevezett vagy az általuk ígéretesnek gondolt produkciókat (Szigethy Gábor 59 társulat 143 előadását, Solténszky Tibor 67 társulat 131 előadását), de egyeztetési okokból néztek előadásokat videofelvételeken is (Szigethy Gábor 3, Solténszky Tibor 12).
Balról: Szigethy Gábor, Bodrogi Gyula és Solténszky Tibor
Fotó: facebook.com
– Sokkal több jó előadás volt, mint amennyi meghívást kapott. Sokfélét láttunk, sokfelé jártunk, most egyelőre örülök, hogy az igazán emlékezetes produkciókat sikerült kiszűrni. De hogy mi a tanulság számunkra az elmúlt egy évnek, tudunk-e később egy színházi hőtérképet felállítani, azt még nem tudom – hangsúlyozta Soltényszky Tibor a mai sajtótájékoztatón.
Az idei POSZT nagyszínpadi versenyprogramjába bekerült a szombathelyi Weöres Sándor Színház A félkegyelmű (rendezte: Jeles András), a Miskolci Nemzeti Színház A vágy villamosa (rendezte: Kiss Csaba), a debreceni Csokonai Színház Bolha a fülbe (rendezte: Vidnyánszky Attila), a Komáromi Jókai Színház III. Richárd (rendezte: Michael Docekal), és a budapesti Örkény Színház Peer Gynt (rendezte: Ascher Tamás) című előadása.
A stúdiószínházi produkciók közé meghívást kapott a Nemzeti Színház Amphitryon (rendezte: Gothár Péter), a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós társulatának Bányavakság (rendezte: Sebestyén Aba), a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház Színésznők (rendezte: Szatrenki Pál), a kaposvári Csiky Gergely Színház Vaknyugat (rendezte: Bérczes László) és a Proton Színház és a Trafó együttműködésében létrejött Szégyen (rendezte: Mundruczó Kornél) című előadás.
– Két erős szakmai különbséget lehetett megfigyelni: vagy olyan színházak vannak, amelyeket egyáltalán nem érdekli a közönség, csak a saját művészete, vagy olyanok, amelyek el akarnak valamit mondani a világról – fogalmazott a válogatás kapcsán Szigethy Gábor író, rendező.
A fesztivál idén 150 milliós költségvetésből valósul meg. Mivel ez 20 millió forinttal elmarad a tavalyitól, kevesebb off-programra lehet számítani. A válogatók ennek ellenére jelezték, hogy az általuk látott kísérleti, egyetemi és fizikai színházi produkciók közül többet érdemes lenne meghívni.
A fesztivál központi helyszíne idén is a Pécsi Nemzeti Színház lesz, de lesznek előadások a Zsolnay negyed stúdiószínpadain is. A Művészetek Háza mellett azonban idén újra a Sétatér ad otthont a szabadtéri programoknak. Újításnak számít, hogy a POSZT június 6-ai ünnepi megnyitóján adják át idén a Kaszás Attila-díjat, amelyet Pokorni Zoltán a Mozaik Művészegyesülettel közösen alapított 2008-ban a magyar ajkú színművészek méltó szakmai és emberi elismerésére, valamint Kaszás Attila szellemi hagyatékának ápolására. A sajtótájékoztatón bejelentették: a jövő évi fesztivál válogatója Sándor L. István kritikus és Császár Angela színésznő lesz.
Sándor L. István kritikus és Császár Angela színésznő: a jövőévi válogatók
Fotó: facebook.com
Stenczer Béla fesztiváligazgató a kitért arra, már most tudni, hogy a Kodály Központban X és fél X címmel Varnus Xavér és Lajkó Félix tart Bach dallamain alapuló közös improvizációs koncertet, Taiwanból a kínai opera hagyományait követő Guoguang Opera Company Monkey King című előadása érkezik a baranyai megyeszékhelyre, a Vígszínház művésze, Kern András pedig a Pesten születtem című szcenírozott koncertjével lép fel a mustrán.
Ebben az évben saját dala is lesz a POSZT-nak: a Talamba Ütőegyüttes Elindultam című számát a sajtótájékoztatón az együttes mellett Szirtes Edina „Mókus” énekes és Oláh Gergő, a 2012-es X-Faktor győztese énekelte el.