Így ünnepelnek a Nemzeti Filharmonikusok

Ünnepi hangversennyel emlékezik meg alapítása 90. évfordulójáról a Nemzeti Filharmonikus Zenekar (NFZ).

PR
2013. 04. 08. 8:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az NFZ elődje a műkedvelő fővárosi tisztviselőkből Bor Dezső karnagy vezetésével 1923-ban alakult Székesfővárosi Zenekar. A puszta létükkel történelmet írtak, hiszen a kor legnagyobb művészei működtek velük együtt” – idézte fel a kezdeteket Kovács Géza főigazgató. – Amikor egyesültek a bizonytalan sorsú, de komoly erőket felvonultató Budapesti Hangversenyzenekarral, már európai színvonalú együttesről lehetett beszélni – tette hozzá.

„A borzalmakkal teli XX. század üldözte el Bartók Bélát, de búcsúkoncertjüket Pásztory Dittával ezzel a zenekarral adták. Szívszorító a munkanaplót olvasni: 1944. december 16. az utolsó bejegyzés, A mosoly országa című operettet kísérték a Városi Színházban. Ám 1945 februárjában már a gettóból kiszabadult legendás karmesterrel, Somogyi Lászlóval ugyanott Csajkovszkij- és Bartók-műveket játszottak.”

A levert forradalom után 1956. december 31-én délután négykor adta első koncertjét a zenekar az akadémián. „Micsoda szimbolikus műsor volt az! Beethoven Egmont nyitányát, majd Kovács Dénessel a Hegedűversenyt játszották, végül a III., Eroica szimfóniát, amelynek gyászzene tétele alatt a közönség némán állt, emlékezve azokra, akik meghaltak és mindarra, ami elveszett.”

A rendszerváltozás, a zeneélet struktúrájának átalakulása megviselte a zenekart. A változást az 1990-es évek közepén már nem lehetett halogatni. „1997 októberében egy koncerten jelképesen és valóságosan is Kocsis Zoltán vette át a karmesteri pálcát. Ezzel egy rendkívül eltökélt, bár keserűségekkel is járó újraépítés kezdődött el, amely a 2000-es évek elejére hozta meg első gyümölcseit.”

A tervük, hogy a zenekar ismét világszínvonalra emelkedjen, lemezei – különösen a Bartók Új Sorozat felvételei – a legnagyobb elismerésekben részesüljenek, a legrangosabb fesztiválok vendégei legyenek, megvalósult. „Említenünk kell, hogy 1998 óta testvéri kapcsolatban dolgozunk az Állami Kórusból formált Nemzeti Énekkarral. A két együttes átlagosan 35-40 koncertet ad térítésmentesen vidéken és most már a határon túl. Ez a missziónk.”

„Az együttes különböző mértékben 90 éven át küzdött az anyagi bizonytalansággal. 2000-ben jelentős kormányzati támogatást kaptunk. Még az évtized közepéig nagyjából maradt a financiális színvonal. De néhány éve már azzal kellett számolnunk, hogy a 2001-es költségvetésünknél a büdzsénk majd félmilliárd forinttal kevesebb. Épp Bogotában léptünk fel, amikor jó hírt kaptunk: rendkívüli támogatásban részesülünk más zenekarok mellett, így szeptemberben nem kell lehúznunk a rolót. Ezzel az 500 millió forinttal nominálisan visszatértünk a 2001-es állapothoz, más kérdés, hogy ez reálértékben mit ér. Szeretnénk, ha ez az összeg nem egyszeri külön támogatás maradna, hanem a következő tervezés bázisaként épülne be a költségvetésünkbe” – hangsúlyozta Kovács Géza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.