Április 27-én este 7-kor a pesti bazilika páratlan zenei eseménynek ad otthont, fennállásának 25 évét ünnepli és ad érte hálát ott a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola. Elsősorban Kodály Zoltán legkiválóbb és emblematikus vokális műveit adják elő a 12 osztályos oktatási intézmény kórusai – az alsósokból álló Gaudete gyermekkar, a felsős lányok alkotta Laudate, a gimnazisták Jubilate Leánykara, az Exsultate fiúvegyeskar, valamint az iskola régi diákjaival kibővített Cantate Vegyeskar.
Az iskola 1988-as megalapítása előtt annak művészeti vezetője, ifj. Sapszon Ferenc egy budai zenei tagozatos általános iskola énektanáraként tevékenykedett, ott szervezte meg szinte pályakezdő tanárként a Jubilate kórust, ami csakhamar Európa legelismertebb leánykórusává vált. A nyolcvanas évek vége felé aztán már nem csak az iskola Feri bácsijában, hanem a tanulókban is felmerült az igény, hogy a zenén kívül minden mást is abban a szellemben és különleges atmoszférában kellene elsajátítani, ahogyan ez a Jubilate próbáin, szereplésein zajlik. Ifj. Sapszon Ferenc több tanulmányúton is részt vett (többek közt a Kodály Zoltán által is látogatott területen, Nagy-Britanniában), és addigi tapasztalatai, valamint egy ösztöndíj segítségével nekilátott egy addig hazánkban teljesen ismeretlen iskolaforma, a katedrálisi kórusiskola megszervezésének.
„Mi nagyon emberközpontú iskola vagyunk; hiszünk abban, hogy minden egyes gyermek egy-egy megismételhetetlen csoda, saját hivatással, saját adottságokkal. Nekünk ezt föl kell fedeznünk és segítenünk kell, hogy a saját útját megtalálja mindenki. Mi nem akarunk se értelmiségit, se zenészt, mi azt szeretnénk, ha mindenki megtalálná azt, amire ő született. ( ) A diákokban sok örömünk van, mert hosszú távon – úgy látom – megállják az életben a helyüket. Nagyszerű családjaink vannak! Ez az igazi eredményessége egy iskolának, hogy boldog, ép életeket terem. Ugyanakkor úgy vélem, maga az iskola további kiművelésre vár.”
(Sapszon Ferenc – Bartók Rádió, 2013. április 21., Musica Sacra című műsor)
1988-ban tehát elindulhatott az oktatás egy újpalotai „körzeti általános” üresen álló barakképületében, illetve a központi intézmény üresen álló termeiben, először csak három osztállyal, de néhány éven belül 12 évfolyamossá vált az intézmény, amelynek „kemény magját” korábbi iskolájából „csábította át” a ma már Liszt-díjas karnagy. A cél pedig apró lépésekben megvalósulni látszott: a gyerekek mindenhez egy helyen juthattak hozzá, tanuláshoz, zenéhez, lelki neveléshez, sporthoz – a kezdeti időkben persze olyan áldatlan állapotok közepette, hogy például a tanári vécéből kellett informatikatermet kialakítani
Az iskola az évek során számos helyen kényszerült működni, 1995-ben például egyenesen Kispestig repítette a sors, mígnem az ezredforduló után a budavári Mátyás-templom lábához tudtak költözni, először egyetlen épületbe – a Toldy és az Egyetemi Katolikus Gimnázium „közé”. Ifj. Sapszon Ferenc még ezt sem tekinti véglegesnek, hisz – mint mondja – az iskola iránt olyan nagy az érdeklődés, hogy a 12 évfolyamos iskolában csak helyhiány miatt kényszerülnek évfolyamonként egy osztályt hirdetni. De mint mondja, a jelenlegi léptéknek nagy előnye is a családiasság: jobban megvalósul a személyre szabott bizalmon alapuló nevelés. Nem sok híja volt egyébként a léptékváltásnak, csakhogy a 2006-ban a bővítésre megajánlott pénzt a fővárosi fenntartású intézménytől egyszerűen visszavették.
Az iskola kórusai egyébként – a kórusiskolai „műfajnak” megfelelően – rendszeres egyházi szolgálatot látnak el, a nyári kórustáborok misszióján keresztül pedig ma már Vácott (a táborok rendszeres helyszínénél) kezd csírázni egy hasonló szellemiségű, sőt akaratú iskola, egyelőre szintén csak egy-egy osztály formájában. A kórusok rendszeres szereplői rangos nemzetközi megmérettetéseknek (az MNO számolt be róla elsőként, amikor a Cantate Vegyeskar „tarolt” a nyári Schubert-versenyen), az első ízben Linzben megrendezett kórusolimpián énekkaraik több olimpiai bajnoki címmel tértek haza. Néhány esztendeje Magyar Örökség Díjjal is kitüntették a Kodály-kórusiskola énekművészetét és ifj. Sapszon Ferenc zenei-nevelői munkásságát. A jubiláló intézmény művészeti vezetője nem felejti el megjegyezni: a mindennapos lélek- és testnevelés bizony kodályi pedagógiai gondolat.
A legutóbbi nemzetközi kórussiker a nyári Schubert-versenyen elért összetett győzelem. Egy mű a döntő programjából (Morten Lauridsen: O nata lux – előadja a Cantate Vegyeskar, vezényel ifj. Sapszon Ferenc):
Az egész estés koncert csúcspontja Kodály Zoltán Missa Brevis című kompozíciója lesz, a teljes műsort az alábbi képen találja. A belépő ára 1000 forint.