Lassan odakerül Sinka, ahová megérdemli

Miközben Sinka István huszadik századi magyar költő a NAT felé vette az irányt, a költészet napján egy különös esztergomi „házasságnak” köszönhetően a nagyközönség is megismerheti a hányatott sorsú poétát.

2013. 04. 08. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költészet napján – ki ne tudná: április 11-én – végre egymásra talál az Esztergomi Várszínház és a városi Temesvári Pelbárt Ferences Gimnázium. A nagy dolgok néha egyszerűek, az összekötő kapocs nem más, mint az iskola volt diákja, Horányi László, aki a színház művészeti vezetőjeként a Pusztaszó világzenei együttes énekese is, s ilyen minőségében áll a költészetnapi est frontján délután 5-től.

– Azt az útravalót, amit a ferencesektől kaptam, egész színházi pályafutásom során viszem magammal, így lesz ez most is – jelezte az mno.hu-nak Horányi László. A dzsesszt, rock- és népzenét házasító formáció a forrásanyagot Sinka István költői terméséből rakta össze. Sajnos – mint ezt Horányi is mondja – nem véletlen, hogy Sinka nevét ma nem sokan ismerik, de ez hamarosan megváltozik, ha Sinka munkássága része lesz a NAT-nak. De addig is, amíg „felmenő rendszerben” a köztudat részévé válik, a nagyközönség elől sem kellene Horányi szerint eldugni a nagyszalontai poétát.

Az Esztergomi Várszínház és a Temesvári Pelbárt Ferences Gimnázium közös rendezvénye
Időpont: 2013. április 11. 17 óra (csütörtök)
Helyszín: a gimnázium tornaterme
Köszöntőt mond Tokár János atya, a
Temesvári Pelbárt Ferences Gimnázium és Kollégium igazgatója

Végy karjaidra idő”
Előadás Sinka István műveiből

Közreműködnek:
Horányi László – ének, próza,
Nagy Szabolcs (Ghymes, HBB) – zongora, ének,
Szirtes Edina ’Mókus’ – ének hegedű,
Pengő Csaba – nagybőgő,
Molnár Dániel – ütőhangszerek

(Az előadás után kötetlen beszélgetés)

A Pusztaszó 2009-ben rögzítette Sinka tizenkét megzenésített versét, valamint nyolc prózát. A lemez anyagából sikeres előadások születtek többek közt az „egomi” Várszínházban a Gödöllői Kortárs Balett közreműködésével, a Gyulai Várszínházban, Egerben és Érden, de óriási élményekkel gazdagodtak maguk az előadók is.

– Akárhol játszunk, Szabadkán, Győrben vagy Egerben, mindenhol pozitív a visszajelzés, rengeteg ember ébred rá, hogy „Sinka jó”. Az egyik előadás után odajött hozzánk egy házaspár, mondván, az ő szülőfalujukba is el kell vinni a műsort. Azt hittük, csak hirtelen felbuzdulásból mondták, de aztán két hét múlva jött a telefon, és önerőből megoldották, hogy menjünk.

A két alapító-zeneszerző, Nagy Szabolcs (ő a Ghymesben és Hobo mellett is megfordult) és Pengő Csaba ugyanannak a tájnak a szülötte, mint a huszadik századi költő, akinek a bihari-békési vidéken mai napig élő kultusza van, de Horányi maga is évtizedek óta hiteles és értő tálalója Sinka világának. A szürreális látomások páratlanul gazdag világát nemcsak a költészet délutánján láthatja a nagyközönség a ferences gimnázium tornacsarnokában: 12-én a budai Hidegkúton, a Klebelsberg Kultúrkúriában állnak színpadra este 6-kor, 13-án pedig Nyergesen a közösségi házban látható a „Végy karjaidra idő”. Utóbbi alkalom előtt Lackfi János mutatja be Sinkát annak, aki már lemaradt arról, hogy a tankönyvből ismerje meg a következő években.

Pillantson bele a Sinka-estbe!

Sinka István posztumusz Kossuth-díjas (1990) költő bihari pásztorcsaládban született (1897), ekként is állt munkába Nagyszalontán. 1919-ben kötött házasságot Pap Piroskával, egy évvel később Vésztőn telepedett le. Költői pályafutása a Magyar Falu verspályázatával kezdődött, ebben és a Virágoskert című mellékletben rendszeresen jelentek meg írásai. A népi írók közül Féja Géza vette később szárnyai alá a Sinka-verseket, az első kötet viszont a szeghalmi gimnázium kiadásában jelent meg. 1935-ben alapítója volt a Kelet Népe folyóiratnak, de ezután is számtalan magyar nyelvű lap hasábjaira vette költeményeit. 1936-ban Budapestre költözött, de megbetegedett, nyomorgott, és felesége is meghalt. 1939-ben aztán – újból nősként – Püski Sándor keze alá adta Vád című verseskötetét, amelyet a Magyar Élet kiadó meg is jelentetett. A „felszabadítás” után, mivel szembehelyezkedett a formálódó szocializmussal, partvonalra került, verseinek újbóli lendületet harmadik felesége adott, de legközelebb csak 1961-ben publikált kötetet, elbeszélései az Eltűnik a hóri dob cím alatt sorakoznak. Válogatott verseit 1977-ben adták ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.