A ceremóniát szervező kormánybizottság hétvégi közleményében még úgy fogalmazott, hogy megérti a szerző, John Ewbank döntését, és alternatív számot keres a produkció helyett. Hétfőn este azonban Joop van den Ende, a bizottság tagja bejelentette, hogy az eredeti tervek szerint felcsendül a mű a koronázási ünnepségen.
A hagyományos rockballadai stílust a rappel keverő Koningslied című szám a hét végén került fel a YouTube videómegosztóra, és négy nap alatt több mint másfél millióan hallgatták meg. Az ötperces felvételben a legnépszerűbb holland énekesek működtek közre.
Megjelenése után viszont tízezrek csatlakoztak a netes petícióhoz, amely a dal visszavonását sürgette. Akadt olyan Facebook-oldal, amely egyenesen a betiltását szorgalmazta. A Twitteren olyan vélemény is megjelent, amely szerint a dal jó ok arra, hogy Vilmos Sándor (akinek a felesége argentin származású) Argentínába költözzön.
A mű nyilvánvalóan megosztotta a koronázásra készülő országot. A számot pártolóknak és ellenzőknek is nagy tábora alakult ki. A holland iTunes letöltési listáján mindenesetre nyomban az első helyre ugrott. A kritikusok főleg a szövegét kifogásolták, amely a közönségtől beérkező javaslatok alapján formálódott. Bírálták az olyan sorokat, mint „Gátat építek neked a puszta kezemmel és megóvlak a víztől” – ami egyenes utalás arra, hogy a leendő király a vízgazdálkodás szakértője.
Sokakat felháborított, hogy a kellemes dallam egyszer csak rapritmusba csap át, és arra biztatja az ünneplőket, hogy három ujjukat W-t (Willem, magyarul Vilmos) formázva emeljék magasba.
Joop van den Ende közleményében arra hivatkozott, hogy egy közvélemény-kutatás szerint a hollandok 40 százalékának nem tetszik a darab, 60 százalékának viszont igen. „Első a zenei slágerlistákon, az iskolások már tudják, nem túl nehéz. Végül is csak egy dalról van szó” – fűzte hozzá Ende.
A 75 esztendős Beatrix királynő április 30-án köszön le, és a ceremónia során lép a trónra új királyként 45 esztendős fia, Vilmos Sándor.