A Design Terminál február 5-én hirdette meg az idei Gombold újra! pályázatot, amely ezúttal közép-európai kulturális értékekre fókuszál. A pályázó tervezőktől olyan alkotásokat vártak, amelyek a régió szellemi örökségét és a négy ország közös kulturális értékeiben rejlő lehetőségeit felhasználva, figyelembe véve születtek meg. Már lezárult a tervzsűrizés, jelenleg is zajlik a továbbjutott alkotók ruháinak, kiegészítőinek a kivitelezése, amelyre öt hetük van a pályázóknak.
A nemzetközi tervzsűri munkájában Wojciech Dziedzic lengyel divat- és jelmeztervező, a poznani School of Form divat tanszékének vezetője; Dana Kleinert divattervező, a Slovak Fashion Council elnöke; Olo Krizová enteriőr- és divatstylist, a prágai és pozsonyi Fashion Weekend művészeti igazgatója. Hazánkból pedig Anda Emília, ruhatervező, textilművész; Harmati Hedvig textilművész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem docense és textiltervező tanszékének vezetője; Simonovics Ildikó muzeológus, divattörténész, valamint Zsótér László DLA, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egyetemi tanára és rektor helyettese vett részt.
A pályázóknak a 2014-es trendekhez igazodva, a megadott inspirációs forrásokból kiindulva öt darabos kortárs öltözékkollekciót, vagy kiegészítő-kollekciót kellett tervezniük, a szakmai előmenetelük alapján Új tehetségek (Newcomer), illetve Feltörekvő tervezők (Oldhands) kategóriákban indulhattak. Utóbbiak között olyanok jelentkezését fogadták el, akik már legalább négy kollekciót tudhatnak maguk mögött. A grémium döntése alapján tíz oldhands öltözék, négy oldhands kiegészítő, huszonhét newcomer öltözék és nyolc newcomer kiegészítő kategóriában induló pályázó érdemes a második fordulóra.
Már javában folyik a tervzsűriztetés: ezt a kollekciót a Balaton ihlette
Fotó: Gombold újra!
Változatos, izgalmas tervek születtek, a tervezők többsége tudott élni az inspirációs szabadsággal. Még mindig sok tervező nyúlt vissza a magyar forrásokhoz, ez is mutatja, hogy kiaknázatlan ez a terület. De sokszor teljesen új aspektusból – épített örökség, természeti kincsek – közelítettek a témához – meséli Bendsák Ágnes, a Gombold újra! projektvezetője.
Voltak tervezők, akik olyan motívumokat kerestek, amelyek mind a négy országra jellemzőek, voltak, akik egy bizonyos irodalmi vagy művészeti alkotást, várost vagy földrajzi elemet választottak kiindulópontként. A tervzsűri is nagyon pozitívan fogadta a pályázati anyagokat: Wojciech Dziedzic szerint számos kiváló pályázat érkezett be, ő maga azonban azokat támogatta, amelyek a lehető legeredetibb formában használták a megadott forrásokat, és ezek alapján friss ötleteket valósítottak meg. Anda Emília, aki végigkísérte az előző évek Gombold újra! pályázatait, már a kezdetektől úgy tapasztalta, hogy a tervek színvonala évről évre magasabb.
A második tervzsűrizést május közepén tartják, itt fog eldőlni, mely elkészített öltözékek és kiegészítők jutnak tovább a döntőbe. A nyerteseket június 7-én zártkörű ülésen választja ki a döntő zsűri, többek mellett Luu Anh Tuan divattervező, Sebestyén Márta népdalénekes, Jacek Klak, a lengyel Fashion Week igazgatója és Jakub Polanka cseh divattervező.
A Design Terminál három évvel ezelőtt azzal a céllal hívta életre a Gombold újra! pályázatot, hogy segítse, előremozdítsa a magyar kreatív ipar fejlődését, a területen tevékenykedő fiatalok hazai kibontakozását, bemutatkozását, de nem titkolt szándék, hogy a nemzetközi befektetők figyelmét is ráirányítsa a hazai kreatív energiákra. Az első pályázat döntője 2011-ben az Európai Unió magyar elnökségének kísérőeseménye volt, melyen a fiatal tervezők a magyar folklórból táplálkozó, ezek inspirációjából született mai viseleteket mutattak be. Tavaly, a második alkalommal kiírt megmérettetés zárórendezvényén a verseny legjobbjai mellett tíz, a szakmában már elismert fiatal magyar divattervező is felvonultathatta saját kreációit.
Gombold újra 2.0: Farkas Anett zsindelyes tetők által inspirált ruhakollekciója
Fotó: Nagy Béla / Magyar Nemzet
Az idei záróesemény, a Central European Fashion Days magában foglalja a Gombold újra! Közép-Európa pályázat döntőjét, egy szakmai konferenciát és vásárt is, de a tematikához kapcsolódva a négy visegrádi ország, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia fiatal divattervezői is bemutathatják 2013–2014 őszi-téli kollekcióikat. Magyar oldalról ott lesz Anh Tuan, az Artista, a USE Unused, Konsánszky Dóra, Tomcsányi Dóri és a NUBU csapata is.
Úgy érezzük, egyre fontosabb a nemzetközi nyitás, hiszen egy régió kreatív ipara együtt figyelemfelkeltőbb lehet a nyugat-európai, tengerentúli buyerek, újságírók szemében. Hiszünk az összefogásban, egy ilyen esemény mindenki számára jó kiugrási lehetőség – fogalmaz Bendsák Ágnes. A Design Terminál június 8-án várja a Millenáris B csarnokába az érdeklődőket, ahol a Central European Fashion Daysen a Gombold újra! Közép-Európa döntős kollekciói mellett a Gombold újra! Alumni tervezők és a visegrádi országok legjobbjainak divatbemutatóját is figyelemmel kísérhetjük!