A Miskolci Nemzeti Színház tánctagozata több mint két évtizede egyre igényesebb, klasszikus és kortárs táncszínházi produkciókat hoz létre. Mindez a legendás Eck Imre-féle Pécsi Balett egyik szólótáncosának, Majoros Istvánnak Miskolcra érkezésével kezdődött. Az addig főleg operettekben és musicalekben fellépő tánctagozat számára óriási szakmai fejlődés volt Csajkovszkij Diótörőjének 1992-es bemutatója. Az előadás azóta is a színház repertoárján szerepel. Majoros igényességét, klasszikus ízlését hamar megszerette a borsodi közönség. Az ő nevéhez fűződik többek között a Coppélia, A bahcsiszeráji szökőkút, vagy a Carmen bemutatása is.
Ezt a korszakot követték Novák Péter és Kozma Attila kortárs mozgásszínházi előadásai, a Fekete Zaj, vagy a Divertimento mortale. Ebben az időszakban alakult ki az együttes munkáira jellemző szociografikus, a társadalom problémáira odafigyelő stílus, amely az idei évadban létrehozott Forint című előadásban is megjelenik. A tánctagozat életében jelentős szakmai megújulást hozott Krámer György Harangozó-díjas koreográfus is. Az általa jegyzett Bolero és A hattyúk tava mulató a miskolci közönségsiker mellett a táncfesztiválok kedvelt darabjai voltak.
2012-ben a Miskolci Nemzeti Színház elnyerte a nemzeti státuszú intézmény címet, amely többek között a táncrepertoár jelentős megújításával, gazdagításával jár együtt. Az idei évadtól kezdve Kiss Csaba igazgató, a színház új vezetése a tánctagozat szakmai irányítását Kozma Attilára bízta, aki új táncosok szerződtetésével, koreográfusok meghívásával, workshopok és tréningek szervezésével látott hozzá az önálló arculatú táncegyüttes kialakításához. Az ő irányítása alatt jelenleg is intenzív útkeresés zajlik.
A Miskolci Nemzeti Színház már az első évadban meghirdetett egy meghívásos pályázatot a Magyarországon már bizonyított fiatal koreográfusoknak. A nyertesek – Góbi Rita, Kulcsár Noémi, Kerényi Miklós Dávid, Újvári Milán – több héten át próbáltak táncosainkkal. E munka eredménye a négyNEGYED című táncelőadás. Az évad során a miskolci teátrum tánctagozata több jeles vendégkoreográfussal dolgozott együtt, többek között Lőrincz Katalinnal, Sebestyén Csabával, Mikó Dáviddal, Fejes Kittyvel, Kocsis Tamással, Bodor Johannával és Lőcsei Jenővel.
A Miskolci Balett születésnapját kétnapos táncünneppel teszik emlékezetessé. Április 27-én délelőtt a hagyományokhoz híven a város tánckedvelő közönsége együtt táncolhat az együttes tagjaival – ezúttal a Déryné parkban. A kortárs tánctechnikákba a Csarnokban kóstolhatnak bele két neves koreográfus vezetésével, a Déryné utcában pedig balettpróbatermet rendeznek be, ahol Majoros tanár úr kezei között lesz megtapasztalható, milyen az igazi klasszikus balettgyakorlat zongorakísérettel. Este Fehér Ferenc és Hód Adrienn egy-egy koreográfiája lesz látható. Vasárnap délelőtt a gyerekek egy táncbeavató előadáson a különböző táncstílusokkal ismerkedhetnek, utána gyakorlatban is kipróbálhatják a klasszikus balett alapjait.
Hogy a Miskolci Balett megalakulását igazán emlékezetessé tegyék, egy szimbolikus gesztusra kérték a 117, határon túli és inneni magyar színházat, együttest. Jókívánságaik jeleként egy-egy széket küldtek, olyat, amelyen mindig lesz néző: teltház széket. A Miskolci Balett nézőtere tarkaságával a magyar előadó-művészet gazdagságára, sokféleségére kívánja felhívni a figyelmet. A székfoglalót vasárnap este tartják a tánchétvége záróeseményeként. A Miskolci Balett megalakulásának díszünnepsége este hatkor kezdődik a Játékszínben a fiatal koreográfusok négyNEGYED című előadásával.