A szolnoki Szigliget Színházból indult kezdeményezéshez tavaly csatlakozott a Békéscsabai Jókai Színház. Ennek eredményeként az elmúlt évadban Az ember tragédiáját láthatták a nézők diákok előadásában, az idei évadban a a Biblia jeleneteiből született produkció középiskolások közreműködésével. Az egyes csapatok pedagógusaik mellett színészek és rendező segítségével hónapokon át készültek az április 29-ei premierre. A díszbemutatón a Békés Városi Színjátszó Stúdió, a Mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium, a Békés Megyei Hunyadi János Közoktatási Intézmény (Mezőkovácsháza), a Kemény Gábor Logisztikai és Közlekedési Szakközépiskola a Kemény Gitárklubbal, a békési Szegedi Kis István Református Gimnázium, a békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium, a Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium (Békéscsaba), a BÉKSZI Kós Károly Építő-, Fa- és Szolgáltatóipari Tagiskolája (Békéscsaba), a Békéscsabai Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, valamint a békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium vett részt.
|
Fekete Péter, a Jókai Színház igazgatója díjat ad át
Fotó: A-team / Ignácz Bence |
A diákok szabadon választhatták meg, hogy milyen stílusban és felfogásban viszik színre az általuk kiválasztott bibliai történetet. Az ember tragédiája tavalyi bemutatásánál jóval nehezebb volt a mostani feladat, hiszen nem egy megírt drámát adtak elő, hanem több mint kétezer éves történeteket kellett dramatizálni. Így minden csapat más-más felfogás, ízlés szerint, más koncepció mentén dolgozta fel a Szentírás adott történetét. – A produkció zajos sikert aratott a délutáni telt házas és az esti zsúfolt házas díszbemutatón is – közölte a teátrum. A szakmai-társadalmi zsűri tagjai jelenetenként értékelték a látottakat, majd a legsikeresebb csoportokat, színjátszókat oklevéllel, díjakkal jutalmazták.
A zsűri tagjai voltak Túriné Kovács Márta, a békéscsabai polgármesteri hivatal oktatási és közművelődési osztályvezetője, Kerekes Judit koreográfus, a Színitanház táncpedagógusa, Darida Ildikó koreográfus, a Színitanház táncpedagógusa, dr. Moskovics Sándor, a békéscsabai zsidó hitközség elnöke, Szigeti Antal atya, a békéscsabai belvárosi római katolikus templom plébánosa, Péterné Benedek Ágnes, a békéscsabai evangélikus egyház lelkésze, Fekete Péter, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója, valamint Zalán Tibor József Attila-díjas író, a Jókai Színház dramaturgja, a zsűri elnöke.
A díjak átadása után több mint kétszáz diák ünnepelt a Jókai Színház nagyszínpadán. A színház arról is tájékoztatott: a nagy érdeklődésre való tekintettel még egy előadást tartanak a diákok május 10-én.
– Az Ádámok és Évák ünnepének a lényege nem a verseny volt, hanem az, hogy a fiatalok minél közelebb kerüljenek a színházhoz, és a Szentíráshoz. Ugyanakkor szerettük volna még szorosabbra fűzni a Jókai Színház és az oktatási intézmények eddig is gyümölcsöző kapcsolatát – mondta Fekete Péter színházigazgató. A produkcióban résztvevő összes szereplő egy Ádámok és Évák ünnepe feliratos pólót kapott. Viselőjének az egész osztálya 50 százalékos kedvezményt kap a színházi bérlete árából a jövő évadban, illetve részt vehet a „Hozd el aput színházba!” akcióban, vagyis ha valamelyik szülőjét elhívja teátrumunkba, akkor csak egy jegyet kell kifizetnie egy évadon keresztül.