Nem példa nélküli, hogy egy színház vezetőváltása után csökken a teátrum nézőszáma. A Fővárosi Önkormányzat egyebek között ezzel indokolta szerdai közleményében, hogy bár az Újszínháznak 2011-ben csaknem 64 ezer, tavaly viszont húszezerrel kevesebb, mintegy 44 ezer fizető nézője volt, a fővárosi fenntartású színházak tavalyi mérlegadatai alapján megfelelően teljesített a teátrum. Egyik példaként a Nemzeti Színház szerepelt a Fővárosi Önkormányzat közleményében, amire Alföldi Róbert szerda éjszaka közleményben válaszolt, egyebek között azt állítva: a Főváros kulturális vezetése 2012 végén tárgyalásokat folytatott vele arról, hogy a Nemzeti Színház vezetése után vegye át az Újszínház vezetését, mivel úgy ítélik meg: a Paulay Ede utcai teátrum új vezetése nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket.
Csomós Miklós kultúráért felelős főpolgármester-helyettes az MNO-nak elmondta: valóban folytak erről nem hivatalos tárgyalások Alföldi Róbert és a Főváros kulturális vezetése között a múlt év végén.
Alább változtatás nélkül közöljük Alföldi Róbert közleményét.
Az Újszínházban a 2011-es évhez viszonyítva valóban csökkent a nézőszám, de színházban nem szokatlan jelenség, hogy a nézőszámban visszaesés következik be, ha a vezetőváltás profilváltással és a társulat cseréjével jár együtt” – olvasható a Fővárosi Önkormányzat május 15-én kiadott közleményében. A nézőszámcsökkenésre az elmúlt héten több sajtóorgánum is felhívta a figyelmet, és felidézték: Tarlós István főpolgármester korábban azt mondta: ha a színház új vezetése nem teljesít megfelelően, felülvizsgálja korábbi döntését. Az összegzés összehasonlításként felidézte: Alföldi Róbert 2008. július 1-től lett a Nemzeti Színház kinevezett igazgatója, a teátrumban abban az évben 364 előadást tartottak, a nézőszám 106 ezer volt, Alföldi első teljes igazgatói évében, 2009-ben mindkét szám csökkent, az előadásoké 288-ra, a nézőké pedig 93 ezerre.
A Fővárosi Önkormányzat Kommunikációs Hivatala által kiadott, az Újszínház működésére vonatkozó közlemény összemossa a Nemzeti Színház 2009-es működési számait az Újszínház 2012-es adataival, azt a látszatot keltve, hogy ugyanazok a tendenciák tapasztalhatók mindkét színháznál, és ezzel is igazolja az Újszínház nézőinek harmadával való csökkenését. Ezt a leghatározottabban visszautasítom.
Kijelentem, hogy az Újszínház által képviselt művészi szemlélet semmilyen módon és semmilyen formában nem köthető a Nemzeti Színház eddigi művészi munkájához, működéséhez és szellemiségéhez. Még a számok tükrében sem. A közleményben valótlan adatok olvashatóak. A hiteles tájékoztatás érdekében készséggel a Fővárosi Önkormányzat rendelkezésére bocsátottuk volna a Nemzeti Színház előadás- és nézőszámára vonatkozó kimutatásainkat.
A közleményben megjelentekkel ellentétben a Nemzeti Színház 2008-ban 457 előadást tartott 122 875 néző előtt. Az egy előadásra jutó nézőszám tehát 268,8. Első teljes igazgatói évemben, 2009-ben 369 előadást tartott a Nemzeti Színház, 108 793 nézőnek. Az egy előadásra jutó nézőszám tehát 294,8-ra nőtt. Az Újszínház egy előadásra jutó nézőinek száma 2012-ben, a Fővárosi Önkormányzat által kiadott közlemény szerint 186,6 néző.
A nézőszám csökkenése a Nemzeti Színház esetében 2009-ben 11,5 százalék, szemben az Újszínház több, mint 30 százalékos nézőszám-csökkenésével.
A fenti konkrét számok is mutatják, hogy az a hipotézis, miszerint az Újszínház 2012-es mutatói ugyanazokat a tendenciákat tükrözik, mint a Nemzeti Színház általam vezetett első teljes éve, nem állja meg a helyét, hiszen egy színház sikeres működését a számok összefüggésében illik vizsgálni. A Nemzeti Színház 2009-es jegybevétele az előző évhez képest 12 530 198 forinttal nőtt, egy jegyre átlagban 400 forinttal többet fizetett minden néző. Ugyanezen adatok az Újszínház esetében ennek az ellenkezőjét, drasztikus visszaesést mutatnak az előző évhez képest.
A közleményben olvasható következtetések azért is meglepőek, mert 2012 végén a főváros kulturális vezetése tárgyalásokat folytatott velem arról, hogy a Nemzeti Színház vezetése után vegyem át az Újszínház vezetését, mivel a Főváros is úgy ítéli meg, hogy a színház új vezetése nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ezen szándékától a Főváros kulturális vezetése később elállt.