Alföldi búcsúzik: nem kap és nem is kér színházat

A Nemzeti Színház távozó igazgatója, Alföldi Róbert vasárnap délelőtt tartotta meg utolsó sajtótájékoztatóját. Színházat nem kap, de nem is kér.

Makrai Sonja
2013. 06. 30. 15:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A köszönetünket szeretnénk kifejezni mindenkinek, aki szándékosan vagy épp szándéka ellenére segítette a munkánkat. Azt, hogy mennyire volt sikeres a működésünk, mi sem bizonyítja jobban, mint az elmúlt pár év, pár hónap. Az, hogy a nézők milyen európai hozzáállással fejezték ki, hogy mit is gondolnak a Nemzeti Színház elmúlt öt évéről. Saját állampolgári jogukon kíváncsiak voltak, hogy mi történik itt, közelharcot vívtak, hogy részesei lehessenek a színház életének. Elsősorban nekik köszönök mindent. Mindenféle előzetes várakozás ellenére kitöltöttem az ötéves mandátumomat. Szeretném hinni, hogy ennek elsősorban a jól végzett munka az oka, de nem vagyok naiv. Engem nem leváltottak, hanem egy pályázatban maradtam alul. A pályázat a törvényesség látszatát megtartotta – hangsúlyozta Alföldi Róbert a Nemzeti Színházban tartott tegnapi sajtótájékoztatón, aki ennek ellenére nem akarta megítélni, hogyan, milyen körülmények között zajlott a pályáztatás.

Alföldi szerint nem igaz, hogy a Nemzeti az ő vezetése alatt rétegszínház lett volna: – A nézők között vannak jobboldali, nem jobboldali és egyáltalán nem szavazók, konzervatívak és liberálisok, katolikusok és zsidók, homoszexuálisok és heteroszexuálisok, gyerekesek és önállóak, szőkék, barnák, rövid és hosszú hajúak, azaz a nemzet teljes egészének tagjai – fogalmazott a távozó direktor, aki szerint színháztörténetet írtak, meggyőződése szerint a Nemzeti Színház régóta volt ilyen sikeres.

Alföldi Róbert

Fotó: Hegedűs Márta

 

– Hiszek abban, hogy elértük a célt: izgalmas, korszerű, integráló, a párbeszédre mindig készen álló Nemzeti Színházat teremtettünk. Szerettünk volna hatni a világra, amely körülvesz minket, hatni a közgondolkodásra, a közérzetünkre. Szerettük volna tisztelni az embert, a gondolkodást, a véleménynyilvánítás szabadságát, az alkotás szabadságát. Ezek az értékek megmaradnak, és visszavonhatatlanul beépülnek a Nemzeti Színház hagyományaiba. Remélem, hogy a következő vezetés ezeket a hagyományokat is hűen fogja ápolni – szögezte le.

Színháztörténeti pillanat a mostani Alföldi szerint abból a szempontból is, hogy a Nemzeti Színház 176 éves történetében most először történik meg, hogy az új vezetés a repertoáron lévő harminc darabból egyet sem tart meg. Alföldi viszont kiemelte, már biztos, hogy novembertől a Vígszínházban mehet tovább az utolsóként bemutatott Mephisto. A nemzetis szereposztás mellé vígszínházas művészeket is beállítanának, így az egyeztetések miatt folyamatosan változó szereposztással láthatná a közönség.

Alföldi jó munkát kívánt azoknak, akik maradnak, azoknak, akik elmennek. – Remélem, az új vezetésnek sikerül megtalálni azt a fajta nézőbázist, amelyre ők nagyon erősen és sokszor hivatkoznak. Kívánom, hogy az új vezetés által meghirdetett művészeti program találja meg a valóságalapját. Az esetleges sérelmeket félretéve kívánok az új vezetésnek nagyon sikeres munkát – mondta Alföldi, aki hangsúlyozta, hogy „méltatlan módon, az adott szó megszegésével” folynak a távozó munkatársak munkaviszonyának megszűnéséről szóló tárgyalások.

A távozó direktor felhívta a figyelmet arra is, hogy a minisztérium csak június 6-án írta alá a 2013-as támogatás szóló szerződést, emiatt az elmúlt havi fizetéseket a megtakarítások tudták fedezni. – Majdnem biztos vagyok benne, hogy ha az erről szóló belső levelem nem kerül ki a sajtóhoz, azóta sem írták volna alá – fogalmazott Alföldi, aki elmondta, hogy a Nemzeti Színház éves beszámolóját minden évben elfogadta a minisztérium, az átvilágítás pedig semmiféle törvénytelenséget, működési, gazdálkodási hibát nem talált. 70 millió forintot hagynak hátra az új vezetésnek, az idei első félévi magas jegyárbevételnek köszönhetően pedig 33 millió forinttal magasabb társaságiadó-hozzájárulásra lesz jogosult a Nemzeti Színház. Alföldi Róbert a sajtótájékoztatón felolvasta a FESZ nyilatkozatát is, amely Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter függetleneket érintő kijelentéseire reagál, és amelyben a szervezet szakmai alapokon nyugvó megbeszélésre hívja a politikust.

 

A direktor reagálva az elmúlt hetek sajtóhíreire, méltatlannak és alpárinak nevezte Kerényi Imre és Kósa Lajos „buzizását”.

(Kerényi Imre a Belvárosi Polgári Szalon egyik áprilisi rendezvényén úgy fogalmazott: „Vidnyánszky Attila meg fogja csinálni a Nemzeti Színházat, ami ugyanúgy sikeres lesz, mint az Alföldié, csak nem a buzikról fog szólni, hanem a szerelemről meg a barátságról meg a hűségről.” Debrecen polgármestere a Csokonai Színház évadzáró sajtótájékoztatóján június elején ugyanakkor azt mondta videoüzenetében, Vidnyánszky Attilának címezve: „ha Budapesten túlságosan meleg lenne a helyzet, várunk vissza!”)

– A következő lépés innen az, hogy arról folyjon vita, milyen arányban jelenhetnek meg a színházban azok, akik szőkék vagy akik másképp gondolkodnak, mint a jelenlegi kormány. Ez nagyon rossz időket idéz. És azt különösen tragikusnak tartom, hogy a magyar közéletben ez a mondat nem verte ki a biztosítékot, ahogy az sem, hogy a szomszédban kinevezett igazgató (Fabényi Júlia, a Ludwig Múzeum új vezetője) azt mondta, hogy ma egy állami intézmény vezetője nem lehet független, mert akkor nem kap állami dotációt. Ezek a mondatok alapjaiban ássák alá a demokráciát. Ezen az úton elindulva egy idő után Európában nem leszünk szalonképesek – reagált arra, hogy L. Simon László szerint polémiát kéne nyitni arról, milyen arányban jelenhet meg egy állami intézményben a homoszexualitás témája.

Alföldi szólt arról is, hogy valóban tárgyalt a kulturális minisztériummal, hogy átmentve az egykori nemzetis társulat egy részét, közösen létrehoznak egy új konstrukciójú teátrumot, amelynek központja az Asbóth utcai Shure Stúdióban lett volna kialakítva.

Alföldi utalt arra, hogy a tervek szerint néhány éven belül magántőke bevonásával magánszínházként működhetett volna. Alföldi hangsúlyozta, hogy Balog Zoltán még azt is közölte vele, hogy ez ellen a miniszterelnöknek sem lenne kifogása. Mindennek Alföldi szerint április 20-ig gyakorlatban is meg kellett volna valósulnia, hiszen az előadó-művészeti törvény értelmében április 30-ig a színészeknek alá kellett írniuk szerződéseiket. – E dátum után már nincs realitása a dolognak. Megóvtak az égiek attól, hogy bármi olyan helyzetbe kerüljek, amiben eladhatom magam. Üzenem mindenkinek, hogy nem kap az Alföldi színházat, és köszöni, nem is kér – köszönt el a távozó vezető, majd felolvasta az alaptörvény 10. és 15. cikkelyét.

Lapunk kereste az Emberi Erőforrások Minisztériumát, de egyelőre nem reagáltak a sajtótájékoztatón elhangzottakra.

 

A Nemzeti Színház Alföldi Róbert vezette társulata vasárnap este gálaesttel búcsúzik el a közönségétől, amelyen írók, költők, zenészek, színészek köszönnek el a színház elmúlt korszakától. A CSAK – Akciócsoport a kultúráért szervezésében, Mohácsi János rendezésében megvalósuló rendezvényre a jegyek már elfogytak, de a nézőket várják a színház előtti parkba is, ahol kivetítőn követhető a műsor, valamint alkalmat adnak a közönség és a művészek találkozására is. 18 órakor a színház balkonszintjén felavatják Kállai Ferenc, a nemzet színésze mellszobrát, Kutas László szobrászművész alkotását. A Nemzeti Színház elmúlt öt évének záróeseménye a szoboravatást követően kezdődik. A műsor várhatóan tíz óráig tart, majd a színház előtti téren folytatódik a rendezvény. A kivetítőn régebbi darabokból összeállított montázs látható, a szabadtéri színpadon zenészek játszanak. Éjfélkor fejeződik be a program.

Alföldi Róbert június 30-áig vezeti a Nemzeti Színházat, július 1-jétől Vidnyánszky Attila veszi át az irányítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.