Sanghajt a kínai film szülőhelyeként tartják számon. Itt készült 1913-ban az ország legelső rövidfilmje, A nehéz páros (Nanfu nancsi), és az 1923-ra datálható Egy árva megmenti a nagyapját (Kuer Csiu Cucsi) című, úttörőnek számító alkotás is, amelyeknek hazai népszerűsége filmfővárossá emelte a kelet-kínai nagyvárost. Az 1930-as évektől a filmipar töretlen bővülést mutat, melynek lendülete máig kitart. A filmmúzeum terve épp ezért hosszú évtizedek óta foglalkoztatja a kínai filmeseket.
A kelet-kínai metropolisz Hszücsiahuj kerületében helyet kapott intézmény 12 emeleten több mint 20 ezer négyzetmétert elfoglaló múzeumban a tízezer négyzetméteres kiállítás mellett 4D-s mozi, vendéglátóegységek és multifunkcionális termek kaptak helyet. Az állandó kiállítások között a kínai filmipar, valamint külön a sanghaji filmipar történetét bemutató tárlatok várják a látogatókat.
A kiállítási tárgyak száma megközelíti a háromezret, sokat közülük még soha sehol nem tettek közkinccsé. Csaknem ezer kiállítási tárgyat magánszemélyek ajánlottak fel, ezek közt van Vu Ji-gong kínai rendező 1983-ban a Manilai Nemzetközi Filmfesztiválon elnyert díjának elismerő oklevele és Hszia Jen dráma- és forgatókönyvíró eredeti kéziratai és levelei. A Sanghaj Filmcsoport 300 ezer darabos, a kínai mozihoz és a világ filmtörténetéhez kötődő gyűjteményét bocsátotta az intézmény rendelkezésre.
A látogatók valódi filmstúdiókban próbálhatják ki magukat rendezőként, színészként vagy éppen operatőrként.