Magyar kulturális intézet nyílik Pekingben

Tíz év után újra kapható lesz Magyarországon a kínai–magyar és a magyar–kínai szótár.

WL
2013. 06. 27. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter az aláírást megelőző sajtótájékoztatón kiemelte: az Európai Unió (EU) tagállamai közül jelenleg kilenc működtet kulturális intézetet Pekingben, de csak kettőnek van önálló jogi státusa. Ezért nagy siker, hogy a közép-európai tagállamok közül Magyarország nyit először önálló kulturális intézetet a kínai fővárosban. A sajtótájékoztatón azt is bejelentették, hogy 10 év után újra kapható lesz Magyarországon a kínai-magyar és a magyar-kínai szótár. Az államtitkár szerint a Pekingben nyíló magyar kulturális intézet hatékonyan támogatja majd a két ország közötti kapcsolatok fejlődését, és segíti azt a törekvést, hogy Magyarország kiemelt partnere legyen Kínának a közeljövőben.

Szijjártó Péter kifejtette: a magyar kormány keleti nyitás politikájának egyik alappillére a stratégiai kapcsolat megerősítése Kínával. A kormányközi megállapodás aláírása és a szótár megjelenése ennek a folyamatnak két fontos „sikerpontja” – emelte ki az államtitkár. Mint mondta, a két ország közötti kapcsolatok legbiztosabb alapja az emberek közötti barátság, amelyet leghatékonyabban a kultúrán és az oktatáson keresztül lehet felépíteni. Kiemelte: Kína és Magyarország kulturális együttműködése eddig is sokoldalú, gyümölcsöző volt.

A Fókusz Könyváruházban – ahol az elsők között kapható a szótár – tartott sajtótájékoztatón Szijjártó Péter elmondta: Magyarországon körülbelül 3 ezren tanulnak kínaiul; ez eddig csak közvetítő nyelven volt lehetséges, immár közvetlenül is lehet tanulni, ami fontos a Magyarországon élőknek.

Szijjártó Péter elmondta, hogy a kínai-magyar kisszótárnak ez a harmadik kiadása, a második 2001-ben jelent meg, de már 10 éve nem lehet kapni. A kínai-magyar szótár 3750 írásjegy-címszót és több mint 8000 összetett címszót tartalmaz. A magyar–kínai kisszótárnak ez az első kiadása, 12 ezer magyar szócikket tartalmaz – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy a középszótáron is elkezdenek dolgozni.

Hsziao Csien az aláírás előtt hangsúlyozta: a magyar–kínai kapcsolatok folyamatosan bővültek az együttműködés minden területén, a gazdaságban, a kereskedelemben, a kultúra, a kutatás, a tudomány, a beruházások terén, és mostanra érkeztek legjobb szakaszukba.

Ő is kiemelte, hogy az országok közötti kapcsolatokban fontos alap az emberek közötti barátság, és a kultúra ennek fontos szereplője. Szólt arról, hogy a kínai általános iskolákban Petőfi Sándor verseit tanítják, a zeneoktatásban pedig a Kodály-módszert alkalmazzák.  Hsziao Csien a kapcsolattartás fontos elemének nevezte a nyelvet, és úgy vélte, nagy jelentősége van a szótár elkészülésének a két ország kapcsolataiban.

A szótár a Magyarországon élő kínaiaknak, de neki személyesen is segítség, hogy jobban megismerje Magyarországot, a kultúrát, a történelmet – mondta a nagykövet.

Magyarország a közép-európai államok közül elsőként nyithat kulturális intézetet Pekingben, ami azt is jelenti, hogy Kína a régióban Magyarországra mint kiemelt partnerére tekint –mondta el Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója az MTI-nek. A főigazgató elmondta: az új kulturális intézet Pekingben, a 2. körgyűrű mentén nyílik frekventált helyen, amely közel esik a kormányzati és a kulturális intézményekhez is. – Nagy látogatottságra számíthatunk– jegyezte meg.

 

A 700 négyzetméteres központban helyet kap egy multifunkcionális terem, amely alkalmas színházi előadásokra, koncertekre, filmvetítésekre és konferenciákra is – hangsúlyozta a főigazgató, hozzátéve: terveik szerint a komplexumban egy magyar cukrászda-kávézó is üzemel majd. Az intézetben a főigazgató szerint öt vagy hat munkatársuk dolgozik majd, a vezetői posztra pályázatot írnak ki. Arra a kérdésre, hogy mikorra várható a megnyitó, Hatos Pál egyelőre nem kívánt válaszolni.

 

Az intézet elsődleges célközönsége a pekingi kulturális elit. Hatos Pál ugyanakkor hangsúlyozta: a központ országos hatókörű lesz, tehát a munkatársak feladata, hogy vidéken is építsenek ki kapcsolatokat, keressenek partnereket.  A kulturális intézet feladatait szélesebb körben értelmezik, a művészetek mellett az oktatás és a diplomácia is kiemelt szerepet kap – mondta el a főigazgató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.