Varga Éva tájékoztatása szerint kedden és szerdán ülésezik Podgoricában a magyar–montenegrói gazdasági vegyes bizottság. A tanácskozás keretében Szijjártó Péter, a testület a magyar társelnöke kedden egyeztetett Branimir Gvozdenovic fenntartható fejlődési és turisztikai miniszterrel, a bizottság társelnökével.
Az MTI-hez eljuttatott tájékoztatásában a sajtófőnök hangsúlyozta: Montenegró jelenleg az EU-integráció éllovasa a térségben, Magyarország pedig a legjelentősebb befektető állam a balkáni országban. „A tavaly júniusban megkötött, kiemelt partnerségről szóló megállapodásunk rendelkezik a gazdasági együttműködésünk szorosabbra fűzéséről” – emlékeztetett. Kifejtette: a magyar külügyi és külgazdasági államtitkár egyebek mellett arról tárgyalt montenegrói kollégájával, hogyan lehetne növelni a Montenegróba irányuló, tavaly négymillió eurós mezőgazdasági exportot.
Egyeztettek a Budapest–Belgrád közötti vasútvonal-modernizáció meghosszabbításáról Bar városáig, továbbá megállapodtak közös kutatás-fejlesztési pályázatok kiírásáról. Emellett szóba került az is, hogy nagy magyar cégek kifejezték érdeklődésüket montenegrói energetikai és szolgáltatási projektekben való részvételben.
Szerdán Szijjártó Péter találkozik Petar Ivanovic mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszterrel, Vladimir Kavaric gazdasági miniszterrel és Vujica Lazovic miniszterelnök-helyettessel.
Szijjártó hétfőn egy üzleti fórumon találkozott Halid Ganim Al-Gaisszal, az Egyesült Arab Emírségek gazdasági ügyekért felelős külügyminiszter-helyettesével. Kijelentette: az Egyesült Arab Emírségek Magyarország első számú külkereskedelmi partnere az arab országok sorában, de még rendkívül sok a kihasználatlan potenciál a két ország kapcsolataiban. Szólt arról is, hogy a közvetlen légi kapcsolat megléte nagymértékben befolyásolja két ország gazdasági együttműködését, ezért a tárgyalások során nagy hangsúlyt kapott ennek a létrehozása. Ennek eredményeként elhárultak az akadályok a két ország közötti légügyi megállapodás aláírása elől. A politikus közölte azt is, hogy októberben a Wizz Air légitársaság közvetlen repülőjáratot indít Budapest és Dubaj között.
A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára Washingtonban több amerikai nagyvállalat vezetőjével is megbeszélést folytatott. A politikus akkor beszámolt róla, hogy az amerikai vállalatok pozitívan értékelik a magyar befektetési és beruházási környezetet, ezért a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) nyolc amerikai nagyvállalattal tárgyal magyarországi bővítésről, új termelőegységekről, gyárakról és új munkahelyek százairól.
Az amerikai cégeknek a magyar befektetési környezetet az alacsony személyi jövedelemadó, a rugalmas munkatörvénykönyv és a munkavállalók képzettsége teszi rendkívül kedvezővé – mutatott rá a külgazdasági államtitkár. Kifejtette azt is, hogy az amerikai politikai és üzleti szereplők elismerik a magyar gazdaság teljesítményét, pozitívan értékelik a túlzottdeficit-eljárás megszüntetését, valamint az államadósság és a költségvetési hiány csökkentését.
Mint Szijjártó korábban elmondta, a kormány a gazdasági kapcsolatok diverzifikálására törekszik, ezzel összefüggésben nemcsak a Távol-Kelet, a Kaukázus térsége és az arab világ, de Afrika felé is nyit, a Nyugat-Balkánon pedig tovább akarja fejleszteni az élenjáró magyar befektetési kapcsolatokat.
A kabinet felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért – mondta Szijjártó a magyar–azeri tárgyalások kapcsán. Más alkalommal közölte: keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatók. Nemcsak országos, hanem regionális hatású tervekről is szó van.
Április 18-án a Budapestet elkerülő V0 tehervasúti gyűrű kiépítésének finanszírozásáról és kivitelezéséről tárgyalt Szijjártó Péter, a magyar–kínai kétoldalú kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztos Pekingben.