„Az előző kormányok sajnos gyalázatosan rosszul teljesítettek”

A keleti nyitás stratégiai kérdés, ezen belül is kulcskérdés a kínai kapcsolatok szorosabbra fűzése – mondta Szijjártó Péter egy szerdai interjúban.

BL
2012. 11. 21. 9:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus szerint a kínai elit generációváltása zajlik ezekben a pillanatokban, s ennek befejezése után tovább tudják dinamizálni a magyar–kínai kapcsolatokat. Hangsúlyozta: „pénzügyi-stratégiai megállapodást kell tető alá hoznunk, amely kiegészíti a gazdasági-operatív együttműködést”. Hozzátette: szeretnénk Kína egyik legfőbb európai partnere lenni, több együttműködést, szándéknyilatkozatot is aláírtunk már ezzel kapcsolatban.

Új szövetségek kellenek

A keleti nyitás jegyében rendeztek arab–magyar gazdasági fórumot a múlt héten Budapesten, amelyen közel 90 magyar projektet ismerhettek meg az arab befektetők, a projektek együttesen 1,97 milliárd eurót vonzhatnak.

Mint Orbán Viktor elmondta, az arab–magyar üzleti kapcsolatok előtt semmilyen politikai, jogi vagy gazdasági akadály nincs, „Magyarországon a kapu szélesre van tárva”.

Mint mondta, keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatóak. Nemcsak nemzeti, hanem regionális hatású tervekről is szó van – fűzte hozzá. Szijjártó Péter szerint nagy késéssel neveztünk be ebbe a szövetségkötési versenybe, mivel az előző kormányok sajnos gyalázatosan rosszul teljesítettek, nem ismerték fel, hogy a válság után semmi sem lesz olyan, mint a válság előtt, azaz új szövetségeket kell kötni.

Az interjúban a keleti nyitás stratégiájával összefüggésben arról is beszélt, hogy annak meghatározó pillére az együttműködés a kaukázusi köztársaságokkal. Kifejtette: Azerbajdzsánnal tartunk a legelőbbre, konkrét területeken folynak komoly egyeztetések. Kazahsztánnal a kis- és középvállalkozások támogatására hivatott alapról folynak egyeztetések, Grúziában pedig a parlamenti választások után a gazdasági vegyes bizottság felállítását kezdték el.

Optimisták a kínai üzletemberek

A külföldi kereslet gyengesége, a túlkapacitások és a finanszírozási nehézségek miatt aggódnak leginkább, a 2013-as kilátásokat illetően viszont optimisták a kínai üzletemberek – derül ki több kínai kormányzati szerv közös, a vállalkozók hazai gazdasági helyzetről való véleményét monitorozó felméréséből. A gondok ellenére a vállalkozások mintegy 39 százaléka pozitív változást vár üzleti eredményét tekintve 2013-ban, 46 százalékuk az ideihez hasonló eredményt valószínűsít, romlást csak 15 százalék jósolt. Mindenekelőtt az ország középső és nyugati tartományaiban működő cégek nyilatkoztak optimistán, valamint a közepes és nagyvállalatok képviselői.

Mint arról beszámoltunk, október végén Kínában tárgyaltak a magyar Aquaprofit és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara képviselői, a látogatás számos konkrét eredményt hozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.