Orbán: Vannak, akik megtalálták a helyes utat

Magyarország részese lehetett Grúzia sikertörténetének – jelentette ki a magyar miniszterelnök csütörtökön Kutaisziben.

NT
2012. 09. 27. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Büszkék vagyunk arra, hogy egy olyan ország sikertörténetének lehetünk részesei, amely egyértelművé tette, euroatlanti integrációra törekszik. Számíthatnak ránk, számíthatnak a támogatásunkra azon a hosszú úton, amely önök előtt áll” – mondta beszédében a kétnapos grúziai látogatáson tartózkodó miniszterelnök, aki Miheil Szaakasvili államfő társaságában nyitotta meg az új repteret. Orbán Viktor szerint ma, amikor minden ország keresi a kiutat a válságból, az ilyen események, mint egy nemzetközi reptér megnyitása, bizonyítják, hogy vannak olyan országok, amelyek már megtalálták a helyes utat.

A magyarok szeretik a szabadságot

A grúz politika emiatt értékes Magyarország számára – folytatta –, a kríziskezelés ugyanis nehéz feladat, de az a politika, amellyel a válságkezelés közben is magasan lehet tartani a gazdasági növekedést, egyértelmű bizonyíték a kiemelkedő munkára. „Bárcsak mi is hasonló eredményt érhetnénk el: ez kivételes lenne az Európai Unióban” – tette hozzá.

A miniszterelnök szólt arról is, hogy a magyarok szeretik a szabadságot, az elmúlt évszázadokban mindig a függetlenségért és a szabadságért harcoltak. „Éppen ezért teljesen megértjük és támogatjuk azokat a nemzeteket, amelyek szintén a függetlenségért és a szabadságért harcolnak, mint a grúzok” – mondta, jelezve, hogy Grúzia mindig számíthat Magyarországra „ebben a bonyolult geopolitikai helyzetben, amelyben a szabadságért és a jólétért harcolnak”.

Beszéde végén utalt arra, hogy néhány nap múlva parlamenti választásokat tartanak a kaukázusi országban, és azt kívánta, a voksolás után is folytatódjon Grúzia euroatlanti elkötelezettsége, és maradjon meg politikai stabilitása.

Közös pontok

Miheil Szaakasvili grúz államfő köszöntőjében a Magyarország és Grúzia történelmében közös pontot, a szovjet rendszer elleni harcot emelte ki. Üdvözölte, hogy magyar kivitelezők és grúz mérnökök közösen építették meg az ország harmadik nemzetközi repülőterét, amelynek átadása – mint fogalmazott – nagyon fontos esemény Grúzia életében.A repülőtéri ünnepség után a miniszterelnök a fővárostól, Tbiliszitől 220 kilométerre fekvő Kutaisziben megtekintette a kaukázusi ország parlamentjének új épületét, amelyet idén május 26-án, a grúz függetlenség napján avattak fel. (A grúz törvényhozás tavaly júliusban szavazta meg, hogy a parlament átköltözzön a fővárosból Kutaiszibe.

A parlament épületének felavatásakor mondott beszédében Szaakasvili elnök egyebek között kiemelte: „a parlament új épülete az új Grúziát jelképezi”. A grúz államfő szerint a törvényhozás áthelyezése az ország egyesítését segíti elő, és csökkenti a fővárosban koncentrálódó politikai hatalmat. „Grúziának így nem egyetlen elitje lesz, és az országot nem egyetlen utcából irányítják majd” – mondta az elnök.)

Orbán Viktor a nap folyamán tárgyal David Bakradze házelnökkel és Ivane Merabisvili grúz kormányfővel. A politikusok várhatóan mezőgazdasági megállapodást írnak alá, és a két ország gazdasági vegyes bizottságának létrehozásáról is egyeztetnek.

Orbán: Ne forduljatok vissza

A kétnapos hivatalos grúziai látogatáson tartózkodó Orbán Viktor – programja zárásaként – több ezer ember előtt mondott kampánybeszédet a Dinamo Kutaiszi stadionjában Miheil Szaakasvili grúz államfő társaságában.

A színpadra fellépő magyar miniszterelnököt a tömeg „Viktor, Viktor!” felkiáltással fogadta, majd az angolul szónokló Orbán azt mondta a résztvevőknek: a magyar nép és az Európai Néppárt – amelynek egyik alelnöke – üdvözletét hozza a grúzoknak, akiknek nem szabad visszafordulniuk a múlt felé – ahogyan tették azt szerinte a magyarok egy évtizeddel ezelőtt –, az ugyanis óriási hiba lenne. Grúziának, ahogyan Magyarországnak is, tovább kell haladnia azon az úton, amely a posztszovjet világ felől egy versenyképes európai állam kialakulásának irányába visz – fejtette ki.

„Ha hisztek benne, sikeresek lesztek, ha visszafordultok, az hiba lesz" – hangoztatta a kormányfő, aki azt kérte a grúz kormányoldal híveitől, tartsák az országot a transzatlanti integráció útján. „Magyarország veletek van, a magyar emberek veletek vannak" – zárta szavait Orbán Viktor, akinek beszédét a kormánypárti nagygyűlésen résztvevő tömeg vastapssal fogadta.

Orbán Viktor Grúziában

A grúz kormányfővel folytatott megbeszélést szerdán Orbán Viktor. A kormányfőt az elnöki palotában fogadta Miheil Szaakasvili. Orbán Viktor szerdán reggel indult kétnapos látogatásra Grúziába.

Az egyik legüldözöttebb keresztény közösség

Grúzia Örményország után a második ország, ahol államvallás lett a keresztényég. Jézus tanításai már az I. században terjedni kezdtek az akkor Kartli és Ibéria néven is ismert kaukázusi királyságban. A III. században már templomok épültek a mai Grúzia területén, amely a rómaiak és a perzsák kettős szorításában létezett. A kereszténységet 330-ban tették államvallássá. Az írott grúz nyelv első emlékei mind a kereszténységhez kötődnek Biblia-fordítások és egyházi iratok formájában. A grúzok nemzeti identitásának integráns része a független Grúz Ortodox Egyház létezése.

A cári hatalom 1811-ben száz évre megszüntette a grúz egyházat. 1921-ben szovjet csapatok elfoglalták Tbiliszit, és Grúziát a Szovjetunióhoz csatolták. Az ezt követő szovjet éra igazi szenvedéstörténet volt a grúz népnek, 1500 templom lerombolásával és véres keresztényüldözéssel. 1989-től folyamatos tüntetések voltak az elszakadásért, végül 1991-ben Grúzia kikiáltotta a függetlenségét.

A 11. században épült és a törökök által a 17. század végén lerombolt Bagrati-katedrális 1994 óta a világörökség része. Felújításával idén szeptemberben végeztek.

(evangelikus.hu, mno.hu, mandiner.blog.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.