„Büszkék vagyunk arra, hogy egy olyan ország sikertörténetének lehetünk részesei, amely egyértelművé tette, euroatlanti integrációra törekszik. Számíthatnak ránk, számíthatnak a támogatásunkra azon a hosszú úton, amely önök előtt áll” – mondta beszédében a kétnapos grúziai látogatáson tartózkodó miniszterelnök, aki Miheil Szaakasvili államfő társaságában nyitotta meg az új repteret. Orbán Viktor szerint ma, amikor minden ország keresi a kiutat a válságból, az ilyen események, mint egy nemzetközi reptér megnyitása, bizonyítják, hogy vannak olyan országok, amelyek már megtalálták a helyes utat.
A magyarok szeretik a szabadságot
A grúz politika emiatt értékes Magyarország számára – folytatta –, a kríziskezelés ugyanis nehéz feladat, de az a politika, amellyel a válságkezelés közben is magasan lehet tartani a gazdasági növekedést, egyértelmű bizonyíték a kiemelkedő munkára. „Bárcsak mi is hasonló eredményt érhetnénk el: ez kivételes lenne az Európai Unióban” – tette hozzá.
A miniszterelnök szólt arról is, hogy a magyarok szeretik a szabadságot, az elmúlt évszázadokban mindig a függetlenségért és a szabadságért harcoltak. „Éppen ezért teljesen megértjük és támogatjuk azokat a nemzeteket, amelyek szintén a függetlenségért és a szabadságért harcolnak, mint a grúzok” – mondta, jelezve, hogy Grúzia mindig számíthat Magyarországra „ebben a bonyolult geopolitikai helyzetben, amelyben a szabadságért és a jólétért harcolnak”.
Beszéde végén utalt arra, hogy néhány nap múlva parlamenti választásokat tartanak a kaukázusi országban, és azt kívánta, a voksolás után is folytatódjon Grúzia euroatlanti elkötelezettsége, és maradjon meg politikai stabilitása.
Közös pontok
Miheil Szaakasvili grúz államfő köszöntőjében a Magyarország és Grúzia történelmében közös pontot, a szovjet rendszer elleni harcot emelte ki. Üdvözölte, hogy magyar kivitelezők és grúz mérnökök közösen építették meg az ország harmadik nemzetközi repülőterét, amelynek átadása – mint fogalmazott – nagyon fontos esemény Grúzia életében.A repülőtéri ünnepség után a miniszterelnök a fővárostól, Tbiliszitől 220 kilométerre fekvő Kutaisziben megtekintette a kaukázusi ország parlamentjének új épületét, amelyet idén május 26-án, a grúz függetlenség napján avattak fel. (A grúz törvényhozás tavaly júliusban szavazta meg, hogy a parlament átköltözzön a fővárosból Kutaiszibe.
A parlament épületének felavatásakor mondott beszédében Szaakasvili elnök egyebek között kiemelte: „a parlament új épülete az új Grúziát jelképezi”. A grúz államfő szerint a törvényhozás áthelyezése az ország egyesítését segíti elő, és csökkenti a fővárosban koncentrálódó politikai hatalmat. „Grúziának így nem egyetlen elitje lesz, és az országot nem egyetlen utcából irányítják majd” – mondta az elnök.)
Orbán Viktor a nap folyamán tárgyal David Bakradze házelnökkel és Ivane Merabisvili grúz kormányfővel. A politikusok várhatóan mezőgazdasági megállapodást írnak alá, és a két ország gazdasági vegyes bizottságának létrehozásáról is egyeztetnek.
Orbán: Ne forduljatok vissza
A kétnapos hivatalos grúziai látogatáson tartózkodó Orbán Viktor – programja zárásaként – több ezer ember előtt mondott kampánybeszédet a Dinamo Kutaiszi stadionjában Miheil Szaakasvili grúz államfő társaságában.
A színpadra fellépő magyar miniszterelnököt a tömeg „Viktor, Viktor!” felkiáltással fogadta, majd az angolul szónokló Orbán azt mondta a résztvevőknek: a magyar nép és az Európai Néppárt – amelynek egyik alelnöke – üdvözletét hozza a grúzoknak, akiknek nem szabad visszafordulniuk a múlt felé – ahogyan tették azt szerinte a magyarok egy évtizeddel ezelőtt –, az ugyanis óriási hiba lenne. Grúziának, ahogyan Magyarországnak is, tovább kell haladnia azon az úton, amely a posztszovjet világ felől egy versenyképes európai állam kialakulásának irányába visz – fejtette ki.
„Ha hisztek benne, sikeresek lesztek, ha visszafordultok, az hiba lesz" – hangoztatta a kormányfő, aki azt kérte a grúz kormányoldal híveitől, tartsák az országot a transzatlanti integráció útján. „Magyarország veletek van, a magyar emberek veletek vannak" – zárta szavait Orbán Viktor, akinek beszédét a kormánypárti nagygyűlésen résztvevő tömeg vastapssal fogadta.
Orbán Viktor Grúziában
A grúz kormányfővel folytatott megbeszélést szerdán Orbán Viktor. A kormányfőt az elnöki palotában fogadta Miheil Szaakasvili. Orbán Viktor szerdán reggel indult kétnapos látogatásra Grúziába.
Az egyik legüldözöttebb keresztény közösség
Grúzia Örményország után a második ország, ahol államvallás lett a keresztényég. Jézus tanításai már az I. században terjedni kezdtek az akkor Kartli és Ibéria néven is ismert kaukázusi királyságban. A III. században már templomok épültek a mai Grúzia területén, amely a rómaiak és a perzsák kettős szorításában létezett. A kereszténységet 330-ban tették államvallássá. Az írott grúz nyelv első emlékei mind a kereszténységhez kötődnek Biblia-fordítások és egyházi iratok formájában. A grúzok nemzeti identitásának integráns része a független Grúz Ortodox Egyház létezése.
A cári hatalom 1811-ben száz évre megszüntette a grúz egyházat. 1921-ben szovjet csapatok elfoglalták Tbiliszit, és Grúziát a Szovjetunióhoz csatolták. Az ezt követő szovjet éra igazi szenvedéstörténet volt a grúz népnek, 1500 templom lerombolásával és véres keresztényüldözéssel. 1989-től folyamatos tüntetések voltak az elszakadásért, végül 1991-ben Grúzia kikiáltotta a függetlenségét.
A 11. században épült és a törökök által a 17. század végén lerombolt Bagrati-katedrális 1994 óta a világörökség része. Felújításával idén szeptemberben végeztek.
(evangelikus.hu, mno.hu, mandiner.blog.hu)