Százmilliárdokról döntöttek Szijjártó kínai útján

A Budapestet elkerülő V0-s tehervasúti gyűrűről, illetve a kínai mamutcég, a Wanhua jövőbeli, több száz milliárdos befektetéseiről tárgyalt Szijjártó Péter Pekingben.

LM
2013. 04. 18. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai kereskedelmi minisztériumban folytatott megbeszéléseken arról egyeztettek, miként tudják a beruházás finanszírozására felhasználni azt az egymilliárd eurós kínai hitelkeretet, amit a pekingi kormányzat még tavaly májusban különített el magyarországi fejlesztésekre – közölte az MTI-vel Szijjártó Péter.

A múlt héten Budapesten a MÁV és a CCECC által aláírt szándéknyilatkozat értelmében arról is folynak a tárgyalások, miként tudnak kínai cégek részt vállalni a projekt kivitelezésében. A kormánybiztos elmondta: a magyar kormánynak az a célja, hogy Magyarország legyen a távol-keleti áruk Nyugat-Európába való szállításakor az első számú közép-európai tranzitország. Ehhez arra van szükség, hogy a tehervonatok minél gyorsabban haladjanak át Magyarországon. Azért, hogy álljuk a versenyt közép-európai vetélytársainkkal, lehetőleg már a jövő tavasszal meg kell indítani a V0-s vasútvonal kivitelezési munkáit – jelezte.

Szijjártó Péter a nap folyamán megbeszélést folytatott a kínai Wanhua IG vezetőivel is. A vállalat a világ második legnagyobb MDI- (metilén-difenil-diizocianát) előállítója. Termékeit egyaránt felhasználja az építőipar, az elektronikai ipar, a gépjárműipar, a bútoripar, a háztartásigép-ipar, a cipőipar, és számos más iparág. A Wanhua termékeit 40 országban értékesíti, a 2011-es árbevétele megközelítőleg 18,5 milliárd kínai jüan (670 milliárd forint) volt. Korábban stratégiai együttműködési megállapodást írt alá Magyarország kormánya és a Huawei Technologies, az információs és telekommunikációs technológiák (ICT) egyik vezető globális szállítója csütörtökön Pekingben.

A Wanhua többségi, stratégiai befektetőként van jelen a BorsodChemben, amely a hazai vegyipar kiemelkedő fontosságú vállalata, a Wanhua a BorsodChem meglévő kapacitásával együtt pedig a világ második legnagyobb izocionát-gyártója.

A kormánnyal 2012 decemberében megkötött megállapodás alapján a Wanhua csoport további 1,6 milliárd euró (470 milliárd forint) értékű befektetést hoz Magyarországra, amelyek a vegyiparba és az energiaszektorba, elsősorban a kőolaj-feldolgozó, festék-, illetve műanyaggyártáshoz kapcsolódó iparágakba összpontosulnak. Az első befektetések már 2013 folyamán megvalósulnak, és 2014-ben bontakoznak ki – tájékoztatott Szijjártó Péter.

A kormánybiztos emellett Pekingben átvette az első öt kínai befektetőtől a magyarországi letelepedési engedély iránti kérelmét. Elmondása szerint korábban a kínai üzleti körök rendszeresen hangot adtak annak a problémának, hogy az ország gazdaságának élénkítését szolgáló befektetéseikkel kapcsolatos ügyeik intézését jelentősen megnehezítette a tartózkodással kapcsolatos bonyolult adminisztráció.

Az eseményen a kormánybiztos hangsúlyozta, mivel az ország érdeke, hogy minél több kínai befektetés valósuljon meg Magyarországon, a kormány úgy döntött, hogy létrehozza a befektetési tartózkodási engedély intézményének jogi kereteit. Ismertette, hogy az új jogszabály értelmében kedvezményes, 5 éves magyarországi tartózkodási engedélyt kaphatnak azok a kínai befektetők, akik legalább 250 ezer euróért vásárolnak legalább 5 évre szóló, határozott idejű magyar állampapírt. Szijjártó Péter kitért arra is, hogy számos nemzetközi eset is példaként szolgált a módosítás kidolgozásakor: az Egyesült Államokban gyorsított migrációs program keretein belül segítik a befektetőket, míg Ausztriában meghatározott összegű befektetésért cserébe állampolgárságot kaphat a beruházó.

Szijjártó Péter, a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztos megbeszélést folytatott Szung Tao kínai külügyminiszter-helyettessel csütörtökön Pekingben. A kormánybiztos MTI-nek adott tájékoztatása szerint a felek egyetértettek abban, hogy a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok további fejlesztése mindkét ország számára fontos cél, ezért a kínai kormány támogatja az együttműködést a kínai és a magyar eximbankok és a két fejlesztési bank között a tervezett vasúti fejlesztések finanszírozására. Ennek érdekében mindkét banknál egy-egy munkacsoport alakult. A kínai kormány pozitívan értékeli, hogy a két magyar bank mögött törvényi alapon álló állami garanciavállalás van, valamint támogatja a kínai és a magyar kis- és közepes vállalkozások szoros gazdasági együttműködését – mondta Szijjártó Péter.

A kormánybiztos tájékoztatta tárgyalópartnerét, hogy a két ország gazdasági kapcsolatainak szorosabbá tétele érdekében az idei esztendő második felében magyar kereskedőház nyílik Pekingben, valamint újranyitják a hongkongi főkonzulátust. Emellett idén Magyar Kulturális Intézet nyílik Pekingben, és százra növelik a kölcsönös ösztöndíj-megállapodás keretében Magyarországon tanuló kínai felsőoktatási hallgatók számát. A kínai miniszterelnök továbbra is fenntartja meghívását Orbán Viktor számára a pekingi hivatalos látogatásra, jelenleg a végleges időpont egyeztetése zajlik – tette hozzá Szijjártó Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.