Múzeumok Éjszakája: több ezer program szombat estére

Állandóság és folyamatos változás – talán ezek jellemzik legjobban a minden évben a nyári napforduló körül megrendezett Múzeumok Éjszakáját.

fb
2013. 06. 22. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szent Iván éjjelén, az év legrövidebb éjszakáján gyújtott tüzek a hagyomány szerint elűzik a gonoszt. Shakespeare óta pedig tudjuk, hogy ezen az éjjelen bármi megtörténhet. Idén egy nappal a napforduló előtt, szombaton nyílnak meg a múzeumok, és ha tüzet nem is gyújtanak mindenhol, az élmény ismét emlékezetes marad.

Néhány éve már nemcsak a programokat, de a résztvevő múzeumokat is lehetetlen kivétel nélkül felsorolni, és a sok ezer rendezvény közül alig lehet úgy választani, hogy ne maradjon hiányérzetünk. Minden alkalommal akad azonban néhány vezérfonal, amelyek mentén haladva izgalmas helyszínekre lelhetünk. Idén egyebek között a Gárdonyi Géza és Weöres Sándor születésnapjához kapcsolódó események emelkednek ki a programok közül. A száz éve született Weöres előtt tiszteleg a Magyar Írószövetség, a Balassi Intézet és a Mesemúzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeumban pedig szlemmerek emlékeznek, s a költő kerül a középpontba a székesfehérvári Vörösmarty Könyvtár műsorában és Körmenden is. A másik, 150 éves évforduló Gárdonyi Gézáé. A Nemzeti Múzeumban, a Magyar Országos Levéltárban, illetve Egerben, a Dobó István Vármúzeumban idézik meg az író és fő műve, az Egri csillagok emlékét.

A vidéki helyszínek közül ebben az évben Szentendre és Kecskemét viszi a prímet, a két városban összesen hetven helyszínen több száz program várja a látogatókat. Nem feledkezhetünk el Debrecenről sem, ahol a Déri Múzeumban látható Munkácsy-trilógia a Múzeumok Éjszakájára kiegészül a festő Siratóasszonyok a keresztfánál című nagyméretű alkotásával. És ha már a cívisvárosban járunk, érdemes ellátogatni a Modembe, a Református Kollégiumba és a Medgyessy Emlékmúzeumba is. Nagykanizsán az Adriai-tenger magyar emlékeit idézi fel a Thúry György Múzeumban szombat este megnyíló kiállítás. Győrben a Bazilika Múzeum ötszáz év liturgikus kincseit, továbbá Szent László munkásságát és a lovagkirály arcrekonstrukcióját bemutató kiállításra invitálja az érdeklődőket. És nem maradhat ki a felsorolásból Pécs sem, ahol a Janus Pannonius Múzeum kínál több mint ötven programot a látogatóknak. Nyíregyházán a vadászat, Szolnokon pedig a szerelem kerül a rendezvények középpontjába.

A fővárosban az Ady Emlékmúzeumtól a Zwack Múzeumig közel száz helyszínen több mint ezer program közül választhatnak az érdeklődők. A Múzeumok Éjszakáján tárja ki kapuit először a De la Motte – Beer-palota a várban. A Dísz téren található egykori patika és lakóház épületében a látogatók megismerkedhetnek a 18. század végi budai polgári életmóddal. „A tárlat még a költözés fázisában van, azonban már ez az állapot is bepillantást enged a korabeli polgári élet mindennapjaiba. Ezért döntött úgy az épületet gondozó Forster Központ, hogy megmutatja a múzeum kezdeti fázisát is a látogatóknak” – nyilatkozta Cselovszki László, az intézmény vezetője. A helyszínen a későbbiekben a patikusszakmát bemutató állandó kiállítást terveznek. Szombaton 24 óráig várja a látogatókat a múzeum, ezt követően pedig mindennap 10 és 20 óra között, vezetéssel lesz látogatható a Patikus háza.

A Budapesti Történeti Múzeumban a főváros etnikai sokszínűségével, különböző népek kultúrájával ismerkedhetünk meg. A Holokauszt Emlékközpontban a világhírű magyar fotósra, Robert Capára emlékeznek. Pokoli és paradicsomi sétán vehetünk részt az Országos Széchényi Könyvtárban, amely Dante nyomában járva szervezi programjait az éjszakára. Vezethetünk traktort a Mezőgazdasági Múzeumban, mondhatunk időjárás-jelentést a Meteorológiai Szolgálat épületében, láthatunk divatbemutatót az Iparművészeti Múzeumban és a Nemzeti Galériában is. Rákosi- és Kádár-kori propagandaplakátokat nézhetünk az OSA Archívumában, s megtekinthetjük az uniós tagállamok képviselőinek labdarúgó-mérkőzését a Magyar Sportmúzeum szervezésében a Puskás Ferenc Stadionban.

Örömteli, hogy a múzeumok mellett számos egyéb intézmény is bekapcsolódik a programsorozatba, színesítve a kínálatot. Említést érdemel a Nemzeti Bank, amely éjszakai sétára hívja a látogatókat, a Fővárosi Nagycirkusz, amely látványos előadásokkal készül a rendezvényre, illetve a Gyermekvasút, ahol éjszakai vonatozáson vehetnek részt az érdeklődők. Vonatokkal készül a nagyvasút is: legendás mozdonyokat és matuzsálemi szerelvényeket tekinthet meg a közönség országszerte, s további érdekességekkel – egyebek közt kiállítással, az automata forgalomirányító központok bemutatásával és más kulisszatitkokkal – várja a felnőtteket és a gyerekeket holnap a MÁV.

Összesen 350 fővárosi és vidéki helyszínen fogadja különleges programokkal a 11. Múzeumok Éjszakája a közönséget. A jegyárak nem emelkedtek: a felnőttek 1500, a 6 és18 év közötti gyermekek 600 forintért válthatnak karszalagot, amellyel továbbra is látogatható lesz a résztvevő intézmények minden programja és kiállítása. A belépővel este hat és éjjel két óra között a BKV menetrend szerinti járatai is ingyenesen vehetők igénybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.