A Szent Iván éjjelén, az év legrövidebb éjszakáján gyújtott tüzek a hagyomány szerint elűzik a gonoszt. Shakespeare óta pedig tudjuk, hogy ezen az éjjelen bármi megtörténhet. Idén egy nappal a napforduló előtt, szombaton nyílnak meg a múzeumok, és ha tüzet nem is gyújtanak mindenhol, az élmény ismét emlékezetes marad.
Néhány éve már nemcsak a programokat, de a résztvevő múzeumokat is lehetetlen kivétel nélkül felsorolni, és a sok ezer rendezvény közül alig lehet úgy választani, hogy ne maradjon hiányérzetünk. Minden alkalommal akad azonban néhány vezérfonal, amelyek mentén haladva izgalmas helyszínekre lelhetünk. Idén egyebek között a Gárdonyi Géza és Weöres Sándor születésnapjához kapcsolódó események emelkednek ki a programok közül. A száz éve született Weöres előtt tiszteleg a Magyar Írószövetség, a Balassi Intézet és a Mesemúzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeumban pedig szlemmerek emlékeznek, s a költő kerül a középpontba a székesfehérvári Vörösmarty Könyvtár műsorában és Körmenden is. A másik, 150 éves évforduló Gárdonyi Gézáé. A Nemzeti Múzeumban, a Magyar Országos Levéltárban, illetve Egerben, a Dobó István Vármúzeumban idézik meg az író és fő műve, az Egri csillagok emlékét.
A vidéki helyszínek közül ebben az évben Szentendre és Kecskemét viszi a prímet, a két városban összesen hetven helyszínen több száz program várja a látogatókat. Nem feledkezhetünk el Debrecenről sem, ahol a Déri Múzeumban látható Munkácsy-trilógia a Múzeumok Éjszakájára kiegészül a festő Siratóasszonyok a keresztfánál című nagyméretű alkotásával. És ha már a cívisvárosban járunk, érdemes ellátogatni a Modembe, a Református Kollégiumba és a Medgyessy Emlékmúzeumba is. Nagykanizsán az Adriai-tenger magyar emlékeit idézi fel a Thúry György Múzeumban szombat este megnyíló kiállítás. Győrben a Bazilika Múzeum ötszáz év liturgikus kincseit, továbbá Szent László munkásságát és a lovagkirály arcrekonstrukcióját bemutató kiállításra invitálja az érdeklődőket. És nem maradhat ki a felsorolásból Pécs sem, ahol a Janus Pannonius Múzeum kínál több mint ötven programot a látogatóknak. Nyíregyházán a vadászat, Szolnokon pedig a szerelem kerül a rendezvények középpontjába.
A fővárosban az Ady Emlékmúzeumtól a Zwack Múzeumig közel száz helyszínen több mint ezer program közül választhatnak az érdeklődők. A Múzeumok Éjszakáján tárja ki kapuit először a De la Motte – Beer-palota a várban. A Dísz téren található egykori patika és lakóház épületében a látogatók megismerkedhetnek a 18. század végi budai polgári életmóddal. „A tárlat még a költözés fázisában van, azonban már ez az állapot is bepillantást enged a korabeli polgári élet mindennapjaiba. Ezért döntött úgy az épületet gondozó Forster Központ, hogy megmutatja a múzeum kezdeti fázisát is a látogatóknak” – nyilatkozta Cselovszki László, az intézmény vezetője. A helyszínen a későbbiekben a patikusszakmát bemutató állandó kiállítást terveznek. Szombaton 24 óráig várja a látogatókat a múzeum, ezt követően pedig mindennap 10 és 20 óra között, vezetéssel lesz látogatható a Patikus háza.
A Budapesti Történeti Múzeumban a főváros etnikai sokszínűségével, különböző népek kultúrájával ismerkedhetünk meg. A Holokauszt Emlékközpontban a világhírű magyar fotósra, Robert Capára emlékeznek. Pokoli és paradicsomi sétán vehetünk részt az Országos Széchényi Könyvtárban, amely Dante nyomában járva szervezi programjait az éjszakára. Vezethetünk traktort a Mezőgazdasági Múzeumban, mondhatunk időjárás-jelentést a Meteorológiai Szolgálat épületében, láthatunk divatbemutatót az Iparművészeti Múzeumban és a Nemzeti Galériában is. Rákosi- és Kádár-kori propagandaplakátokat nézhetünk az OSA Archívumában, s megtekinthetjük az uniós tagállamok képviselőinek labdarúgó-mérkőzését a Magyar Sportmúzeum szervezésében a Puskás Ferenc Stadionban.
Örömteli, hogy a múzeumok mellett számos egyéb intézmény is bekapcsolódik a programsorozatba, színesítve a kínálatot. Említést érdemel a Nemzeti Bank, amely éjszakai sétára hívja a látogatókat, a Fővárosi Nagycirkusz, amely látványos előadásokkal készül a rendezvényre, illetve a Gyermekvasút, ahol éjszakai vonatozáson vehetnek részt az érdeklődők. Vonatokkal készül a nagyvasút is: legendás mozdonyokat és matuzsálemi szerelvényeket tekinthet meg a közönség országszerte, s további érdekességekkel – egyebek közt kiállítással, az automata forgalomirányító központok bemutatásával és más kulisszatitkokkal – várja a felnőtteket és a gyerekeket holnap a MÁV.
Összesen 350 fővárosi és vidéki helyszínen fogadja különleges programokkal a 11. Múzeumok Éjszakája a közönséget. A jegyárak nem emelkedtek: a felnőttek 1500, a 6 és18 év közötti gyermekek 600 forintért válthatnak karszalagot, amellyel továbbra is látogatható lesz a résztvevő intézmények minden programja és kiállítása. A belépővel este hat és éjjel két óra között a BKV menetrend szerinti járatai is ingyenesen vehetők igénybe.