POSZT: prolongálták a vitát a színházak támogatásáról

Folytatódni fog a szakmai vita az előadó-művészeti szervezetek TAO-támogatási rendszerének finomhangolásáról − hangzott el a Pécsi Országos Színházi Találkozón (POSZT) tartott pénteki beszélgetésen.

Grund
2013. 06. 08. 5:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A színházigazgatók, szakmai szervezetek képviselői és szakmabeliek részvételével megtartott beszélgetés az előadó-művészeti szervezetek TAO-támogatásával kapcsolatos anomáliákról, a szabályozás költségvetési és kultúrpolitikai hatásairól szólt.

Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kultúráért felelős államtitkára arról beszél: ha a szakmai szervezetek részéről felmerül a módosítás igénye, akkor a párbeszédet folytatva, konszenzus nyomán, ha szükséges, módosulhat a törvény.

A színházak a jegybevételük 80 százalékának erejéig vehetik igénybe a TAO-támogatás adta lehetőséget. A beszélgetésen felvetődött: érdemes-e a kisebb és nagyobb színházak között valamilyen kiegyenlítő rendszeren gondolkozni? Mint az államtitkár elmondta, 3-4 modellt is meg kell vizsgálni, mielőtt eldöntik, melyik lehetne jó.

Halász János felidézte: a törvényt legutóbb áprilisban, azelőtt pedig tavaly decemberben módosították. Fontos változásnak nevezte többek között, hogy a TAO-támogatásként érkező összegből közvetlenül már nem lehet közvetítői díjat fizetni.

Az államtitkár hangsúlyozta: a TAO-kedvezmény fontos támogatáspolitikai eszköz a magyar előadó-művészeti szervezetek területén. 2012-ben mintegy 11 milliárd forint támogatás jutott ebben a formában az előadó-művészeti szervezeteknek. Voltak azonban olyan szervezetek, amelyek Makaóban vagy Mexikóban produkáltak milliárdos jegybevételt, amely után igénybe vették a kedvezményt. Ebben az ügyben már léptek, a módosítások nyomán már csak Magyarország és az EGT-országok számítanak kedvezményezett területnek. Emellett kezdeményezték a vizsgálatot azoknál a szervezeteknél, amelyeknél kiugró adatok szerepeltek, miközben itthon nem láthattuk a produkcióikat.

Csizmadia Tibor, a Magyar Színházi Társaság elnöke a TAO-támogatásról presztízsnövelő eszközként, a színházi élet működésének fontos indikátoraként beszélt. Mint mondta: azokat a folyamatokat, melyeket jelez, meg kell vizsgálni, ennek alapján pontosíthatják a rendszert. A szakmai szervezet vezetője a nyilvánosság ellenőrző szerepét is hangsúlyozta a TAO-támogatások igénybevétele terén.

Vidnyánszky Attila, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke felidézte, hogy már annak idején is előrevetítették a csalások lehetőségét, és rámutatott, hogy a mai napig nem tartják megfelelőnek a rendszert. „A mostani törvénymódosítás, amely megtiltja azt, hogy egzotikus országokból hozzunk be TAO-t, sem elegendő” − mondta, hozzátéve, hogy maradt további lehetőség a törvény kijátszására.

A támogatási forma hátrányai között a beszélgetésen felmerült a nézőszám kérdésének túlzott előtérbe kerülése. Mint elhangzott: a művészi munkát is befolyásolhatja a magas nézőszámra való törekvés, emiatt vélhetően kevesebb színház vállalkozik például kortárs drámák bemutatására.

Vidnyánszky Attila azzal kapcsolatban is kifejezte ellenérzéseit, hogy „egy halom pénz irányítatlanul, elvek nélkül ömlik be a rendszerbe”. Mint mondta, nem tudja, hogy a törvény lényegi módosítása nélkül hogyan lehet ezt megakadályozni.

A kulturális államtitkár a távirati irodának nyilatkozva ugyanakkor úgy vélekedett: a két legnagyobb problémát már megoldották, a rendszer tiszta. „Jogilag, törvényileg megléptük azonnal azt a lépést, ami kiszűri az ügyeskedést” − hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy most már a finomhangolás zajlik.

Kitért arra is, hogy a regisztrált szervezetek körének áttekintésére hívták fel figyelmüket a szakmai szervezetek. Áttekintik a rendszert, azután egyeztetnek a szakmai szervezetekkel a szükséges lépésekről.

Mint megjegyezte, a beszélgetés is a téma fontosságát igazolta. A szakmai szervezetekkel ezt követően, az ősz folyamán értékelik, hogy szükség van-e további törvénymódosításra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.