Július 10-én kezdődnek a szombathelyi Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál mesterkurzusai, a nagyközönség 11-én este hallhatja az első koncertet, a Fekete Kovács Kornél Quintet dzsesszestjét az Agora-Savaria Filmszínházban, amelyen a műfaj legendás trombitásainak szerzeményeit adják elő. A hivatalos nyitóhangverseny péntek este nyolc órakor lesz a Bartók teremben, itt a Savaria Szimfonikus Zenekart, Perényi Miklóst és Horváth Bencét hallhatjuk Vajda Gergely vezényletével, akik Bartók-, Ligeti-, Eötvös- és Kodály-műveket játszanak.
Egyedülálló a tematikájával komoly hiánypótló kezdeményezés volt a hetvenes években Budapesten elindított Bartók Szeminárium, amely 1984-es Szombathelyre költözésével fesztivállá bővült − így azóta már nemcsak a szakma, hanem a zenekedvelő közönség körében is rendkívül népszerű. Persze, minden évben neves művészek oktatnak és adnak koncerteket, amelyek az évközi átlagnál sokkal bensőségesebb hangulatban telnek.
A zenetudományi előadások, konferenciák, szakmai műhelyek is komoly érdeklődésre tarthatnak számot. Mindezek szakmai presztízse, világszínvonala és nemzetközi híre sokat tesz hozzá hazánk zenei elismertségéhez, a bartóki életmű népszerűsítését az új zene bemutatásával összekapcsoló tematika pedig még mindig egyedülálló a világon.
Idén is rekordszámú résztvevőt várnak a szemináriumra: 10 professzor több mint 100 fiatal részvételével tartja meg mesterkurzusait. Köztük van ismét Eötvös Péter, aki a karmesteri kurzust vezeti, saját művét dirigálja, és még a trombita mesterkurzus növendékeivel is foglalkozik. A trombita kerül ugyanis reflektorfénybe: öt koncertet is meghatároz ez a hangszer, az előadók között ott van Boldoczki Gábor, Jeroen Berwaerts, Fekete Kovács Kornél és Horváth Bence.
Fekete Kovács Kornél dzsessztrombitás jelenléte mutatja a műfaji rugalmasságot is. A professzorok között találjuk Rivka Golani brácsaművészt, aki kamarazenét is oktat, Fekete Gyula zeneszerzőt, aki vezetésével filmrészletekre készülnek zenei kompozíciók, valamint Matuz Istvánt, aki a XX. századi fuvolatechnika egyik legnagyobb újítója. A zenetudományi konferenciát Ligeti György születésének 90. évfordulója alkalmából rendezik meg az MTA Zenetudományi Intézetével közösen.
A programsorozat rezidens zenekara a Savaria Szimfonikus Zenekar, akiket a közönség a nyitó- és zárókoncerten is hallhat. A komolyzenei hangversenyek mellett népzenei, dzsessz és templomi koncertek is lesznek, a mesterkurzusokon résztvevő fiatalok pedig kamaraesteken adnak számot tudásukról. A fellépő művészek névsora rangos: Perényi Miklós, Baráti Kristóf, Rohmann Imre, Vajda Gergely, Jennifer Yoon, Eckhardt Gábor, Borbély László, Fassang László, valamint Kun Ágnes Anna is színpadra lép.
Az utóbbi években a szervezők a zenei szakközépiskolás fiatalok bevonásával igyekeztek bővíteni a résztvevők körét, a sikereken felbuzdulva ez a kezdeményezés a jövőben is folytatódik. Idén két húsz-húsz fős középiskolás csoport vesz részt a szemináriumon.