Bartók találkozása a trombitával Szombathelyen

A zene fővárosává válik tíz napra Szombathely: július 10-én kezdődik a Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál, amely bensőséges hangulatú koncertjei miatt rendkívül népszerű.

2013. 07. 09. 13:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július 10-én kezdődnek a szombathelyi Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál mesterkurzusai, a nagyközönség 11-én este hallhatja az első koncertet, a Fekete Kovács Kornél Quintet dzsesszestjét az Agora-Savaria Filmszínházban, amelyen a műfaj legendás trombitásainak szerzeményeit adják elő. A hivatalos nyitóhangverseny péntek este nyolc órakor lesz a Bartók teremben, itt a Savaria Szimfonikus Zenekart, Perényi Miklóst és Horváth Bencét hallhatjuk Vajda Gergely vezényletével, akik Bartók-, Ligeti-, Eötvös- és Kodály-műveket játszanak.

Egyedülálló a tematikájával komoly hiánypótló kezdeményezés volt a hetvenes években Budapesten elindított Bartók Szeminárium, amely 1984-es Szombathelyre költözésével fesztivállá bővült − így azóta már nemcsak a szakma, hanem a zenekedvelő közönség körében is rendkívül népszerű. Persze, minden évben neves művészek oktatnak és adnak koncerteket, amelyek az évközi átlagnál sokkal bensőségesebb hangulatban telnek.

A zenetudományi előadások, konferenciák, szakmai műhelyek is komoly érdeklődésre tarthatnak számot. Mindezek szakmai presztízse, világszínvonala és nemzetközi híre sokat tesz hozzá hazánk zenei elismertségéhez, a bartóki életmű népszerűsítését az új zene bemutatásával összekapcsoló tematika pedig még mindig egyedülálló a világon.

Idén is rekordszámú résztvevőt várnak a szemináriumra: 10 professzor több mint 100 fiatal részvételével tartja meg mesterkurzusait. Köztük van ismét Eötvös Péter, aki a karmesteri kurzust vezeti, saját művét dirigálja, és még a trombita mesterkurzus növendékeivel is foglalkozik. A trombita kerül ugyanis reflektorfénybe: öt koncertet is meghatároz ez a hangszer, az előadók között ott van Boldoczki Gábor, Jeroen Berwaerts, Fekete Kovács Kornél és Horváth Bence.

Fekete Kovács Kornél dzsessztrombitás jelenléte mutatja a műfaji rugalmasságot is. A professzorok között találjuk Rivka Golani brácsaművészt, aki kamarazenét is oktat, Fekete Gyula zeneszerzőt, aki vezetésével filmrészletekre készülnek zenei kompozíciók, valamint Matuz Istvánt, aki a XX. századi fuvolatechnika egyik legnagyobb újítója. A zenetudományi konferenciát Ligeti György születésének 90. évfordulója alkalmából rendezik meg az MTA Zenetudományi Intézetével közösen.

A programsorozat rezidens zenekara a Savaria Szimfonikus Zenekar, akiket a közönség a nyitó- és zárókoncerten is hallhat. A komolyzenei hangversenyek mellett népzenei, dzsessz és templomi koncertek is lesznek, a mesterkurzusokon résztvevő fiatalok pedig kamaraesteken  adnak számot tudásukról. A fellépő művészek névsora rangos: Perényi Miklós, Baráti Kristóf, Rohmann Imre, Vajda Gergely, Jennifer Yoon, Eckhardt Gábor, Borbély László, Fassang László, valamint Kun Ágnes Anna is színpadra lép.

Az utóbbi években a szervezők a zenei szakközépiskolás fiatalok bevonásával igyekeztek bővíteni a résztvevők körét, a sikereken felbuzdulva ez a kezdeményezés a jövőben is folytatódik. Idén két húsz-húsz fős középiskolás csoport vesz részt a szemináriumon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.