Nubu: kifinomult rafinéria, egyszerű izgalom

A Gombold újra! nagydíját elnyerő Nubu csapatánál jártunk. Ruhák a tudatosan öltözködő, igényes, szabad nőknek – a busójárás hagyományaiból építkezve.

Son
2013. 07. 16. 6:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Garam Judit Budapest egyik legfontosabb divatüzletének, a Mono Fashionnek a tulajdonosa. Évtizedek óta foglalkozik divattal: kereskedőként kezdte, majd megalapította első divatmárkáját, a Mijut. Ennek a továbbgondolásként született meg 2007-ben a Nubu. Kezdetben Judit volt az egyedüli tervezője, 2011-ben csatlakozott hozzá két fiatal gyakornok, Kovács Adél és Hajdú Anett, akikkel nagyon hamar összecsiszolódtak, és ma már hárman felelnek a tervezésért.

„Nagyon vonzódunk a keleti kultúrákhoz, azt hiszem, ez erőteljesen visszaköszön a ruháinkon, hisz azok mi magunk vagyunk. A letisztult vonalvezetés, a funkció hangsúlyozása és a hordhatóság mellett játékos eleganciára és harmonikus visszafogottságra törekszünk” – meséli Judit.

A kísérletezés, az újítások, a luxus minősége, a részletes és átgondolt kidolgozottság, monokróm vagy kéttónusú színhasználat, aszimmetrikus, extravagáns szabásvonalak, túlméretes fazonok és enyhe maszkulin hatás jellemzi a márkát. A tervezésnél elsődleges szempont, hogy mindig innovatív, modern textilekkel dolgozzanak, ezeket elsősorban a párizsi textilvásáron szerzik be. Egy évre előre készítik el a kollekcióikat, melyeket negyedévente Párizsban mutatnak be. Egy kollekcióból közel száz darabot gyártanak, négy-öt méretben. A gyártási részt még saját kézben tartják, de hosszú távon szeretnének olyan magyar céggel együttműködni, amely nagyobb volumenű előállításra képes. Szívügyük, hogy kizárólag Magyarországon gyártsák a kollekcióikat.

Idén először a Gombold újra! közép-európai pályázatán is elindultak, és rögtön a fődíjjal távoztak. A kollekció neve a busók által mondogatott bao-bao riogatásból ered. Ebben a szériában a lányok a busó maszkok formáit geometrikus mintákká redukálták, s az általuk tisztelt Kassák Lajos művei is visszaköszönnek a fekete, homokszínű, szürke és sötétzöld szőrmeintarziákon. A dzsekik, kabátok, mellények és maxiruhák alapanyagait magyar haszonállatok bundái, kecske- és bárányszőrök adják. „Túl akartunk lépni a busó öltözetek jelmezszerűségén, színpadias jellegén. Alapvetően az anyaghasználat inspirált minket, régóta foglalkoztatnak a szőrmék, az anyag struktúráival való kísérletezések. A téli kollekcióinkba is évek óta szerettünk volna ilyen típusú ruhákat beemelni, a Gombold újra! jó lehetőség volt arra, hogy alaposan megismerjük ezt az anyagot” – mondja Anett.

Az alapanyagok miatt az átlagosnál jóval magasabb árkategóriába pozicionált öltözékekről van szó, a csapat világszínvonalú kollekciót szeretett volna létrehozni. Sikerült is, ha már csak azt vesszük, hogy a Gombold újra! pályázat döntőzsűrijének elnöke, Eilidh MacAskill, a brit InStyle főszerkesztője a kollekciót már most el tudná képzelni a Selfridges üzlet polcain, sőt még gardróbszekrényében is szívesen látná. A fődíj révén a lányok egymillió forintért vásárolhatnak be Európa legfontosabb anyagvásárán, a párizsi Premiere Visionon, kollekciójukat pedig a Kézmű Nonprofit Kft. gyártja le.

A kifinomult divatot követő Nubu az eltelt évek alatt erős lábakon álló márkává érett. Május végén Budán, a Hegyvidék Központban nyitották meg új üzletüket, június óta pedig már az Andrássy úton is saját szalont tudhatnak magukénak. Még nagyobb siker, hogy a márka egyre több luxuskategóriás külföldi divatüzletben is elérhető: az USA Kalifornia, Illinois és Oregon államában, Tokióban, Hongkongban és Pekingben is kaphatók a Nubu ruhák. A jövőben a lányok az ázsiai és az európai jelenlétet szeretnék megerősíteni.

„Bár mindig van valami koncepció, amely mentén haladunk, de a kollekciókat nem attól fogják szeretni az emberek, hogy hány jelentésréteget hordoz magában egy nadrág vagy egy táska. Számunkra akkor jó egy ruha, ha a kényelem mellett különlegesnek érezhetik benne magukat az emberek” – véli Adél.

A most aktuális nyári kollekciót a Balaton ihlette, a sajkodi strand élővilága, hangulata, a fények szépsége. Természetesség és légiesség jellemzi a ruhákon látható nyomatokat. A Nubu 2013–14-es őszi–téli kollekciója az orosz konstruktivista festő, Kazimir Malevics munkásságából merít inspirációt: geometrikus alakzatokból létrehozott mintákkal és térbeli struktúrával kísérleteztek, s a Plant – Atelier Peter Kis építészműterem munkája, a Práter utcai önkormányzati lakóház nyomata is feltűnik egy-egy öltözéken. A jövő nyári ruhák mintainspirációját pedig a Dunaújvárosi Szoborpark adta; ehhez a kollekcióhoz gyékényszerű, raffiahatású textileket, vaskosabb bőröket használtak, az anyagkísérletekkel különleges moaré hatású mintákat hoztak létre.

A lányok szerint a női kollekció már kiforrott, megvan a maga komplexitása, így már csak idő kérdése, és a Nubu első teljes férfikollekciója is elkészülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.