Örök hűség és szerelem az operaszínpadon

Az operatörténet két nagyon népszerű művével indul a hétvége: Budapesten a Pillangókisasszony szól, Szombathelyen pedig az Aida, mindkettőt péntek este mutatják be.

2013. 07. 26. 9:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén 75 éves az ország egyetlen épített, állandó szabadtéri kőszínháza, a Margitszigeti Szabadtéri Színpad, a Budapesti Nyári Fesztivál színhelye, ahol ma este nyolc órától Rost Andrea címszereplésével szólal meg a Pillangókisasszony, a neves operaénekes debütál Csocsoszan szerepében, partnere az operaszínpadok fiatal sztártenorja, Andrea Caré lesz.

Az örök hűség és szerelem operájaként aposztrofált Puccini-műben többek között Wiedemann Bernadettet, Busa Tamást, Megyesi Zoltánt, Markovics Erikát, Rezsnyák Róbertet, Molnár Zsoltot és Németh Gábort láthatjuk.

Anger Ferenc rendező a mai korba helyezi a romantikus történetet, amelyben egy fiatal japán gésa, Csocsoszan őszintén beleszeret egy amerikai tengerésztisztbe, Pinkertonba, s házasságukért vállalja a keresztény hitre áttérést és a népe általi kitagadást is, ám férje nem veszi komolyan újdonsült japán feleségét, és újranősül Amerikában. Csocsoszan közös gyermeküket az új asszonyra bízza, és japán módra véget vet életének.

A színrevitelhez a díszletet Szendrényi Éva, a jelmezeket Zöldy Z. Gergely készítette. Az előadásban a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara és a Magyar Állami Operaház kórusa működik közre, a karmester Héja Domonkos lesz. A ma esti előadást vasárnap megismétlik.

Eközben Verdi örök slágere, az Aida szól a szombathelyi Iseumban. Az Iseumi Szabadtéri Játékokon a 200 éve született szerző, az operairodalom egyik legnagyobbjának látványos és szinte mindenki által ismert operáját láthatjuk Kürthy András rendezésében. A címszerepet Lukács Gyöngyi alakítja, az egyiptomi király lányát, Amnerist Dobi Kiss Veronika, a katonatisztet, Radamest, akibe Aida és Amneris is beleszeret, Kiss B. Atilla, Aida apját, az etióp királyt, Amonasrót pedig Alexandru Agache énekli. A Savaria Szimfonikus Zenekart a Kossuth-díjas Medveczky Ádám, a kiváló operakarmester vezényli.

Az Aidát eredeti nyelven láthatjuk ma és vasárnap este az 1240 főt befogadni képes, átépített Iseumban, eső esetén az előadást másnap tartják, ha akkor is esik, a Sportházban. Erre azonban az időjárás-előrejelzések alapján nincs sok esély. S mivel a történet szerint az Aida egyik helyszíne egy Ízisz-szentély – oda falazzák be élve Aidát és Radamest az utolsó felvonásban –, az Iseum épületegyüttese, amely egyébként a világ harmadik legnagyobb iseuma, önmagában is díszletként szolgál majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.