Idén 75 éves az ország egyetlen épített, állandó szabadtéri kőszínháza, a Margitszigeti Szabadtéri Színpad, a Budapesti Nyári Fesztivál színhelye, ahol ma este nyolc órától Rost Andrea címszereplésével szólal meg a Pillangókisasszony, a neves operaénekes debütál Csocsoszan szerepében, partnere az operaszínpadok fiatal sztártenorja, Andrea Caré lesz.
Az örök hűség és szerelem operájaként aposztrofált Puccini-műben többek között Wiedemann Bernadettet, Busa Tamást, Megyesi Zoltánt, Markovics Erikát, Rezsnyák Róbertet, Molnár Zsoltot és Németh Gábort láthatjuk.
Anger Ferenc rendező a mai korba helyezi a romantikus történetet, amelyben egy fiatal japán gésa, Csocsoszan őszintén beleszeret egy amerikai tengerésztisztbe, Pinkertonba, s házasságukért vállalja a keresztény hitre áttérést és a népe általi kitagadást is, ám férje nem veszi komolyan újdonsült japán feleségét, és újranősül Amerikában. Csocsoszan közös gyermeküket az új asszonyra bízza, és japán módra véget vet életének.
A színrevitelhez a díszletet Szendrényi Éva, a jelmezeket Zöldy Z. Gergely készítette. Az előadásban a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara és a Magyar Állami Operaház kórusa működik közre, a karmester Héja Domonkos lesz. A ma esti előadást vasárnap megismétlik.
Eközben Verdi örök slágere, az Aida szól a szombathelyi Iseumban. Az Iseumi Szabadtéri Játékokon a 200 éve született szerző, az operairodalom egyik legnagyobbjának látványos és szinte mindenki által ismert operáját láthatjuk Kürthy András rendezésében. A címszerepet Lukács Gyöngyi alakítja, az egyiptomi király lányát, Amnerist Dobi Kiss Veronika, a katonatisztet, Radamest, akibe Aida és Amneris is beleszeret, Kiss B. Atilla, Aida apját, az etióp királyt, Amonasrót pedig Alexandru Agache énekli. A Savaria Szimfonikus Zenekart a Kossuth-díjas Medveczky Ádám, a kiváló operakarmester vezényli.
Az Aidát eredeti nyelven láthatjuk ma és vasárnap este az 1240 főt befogadni képes, átépített Iseumban, eső esetén az előadást másnap tartják, ha akkor is esik, a Sportházban. Erre azonban az időjárás-előrejelzések alapján nincs sok esély. S mivel a történet szerint az Aida egyik helyszíne egy Ízisz-szentély – oda falazzák be élve Aidát és Radamest az utolsó felvonásban –, az Iseum épületegyüttese, amely egyébként a világ harmadik legnagyobb iseuma, önmagában is díszletként szolgál majd.