M. Night Shyamalan világszenzációt alkotott, és úgy tűnt, jó időre ő lesz a rémisztő filmek és fordulatok mágusa. Az 1999-es Hatodik érzék egyúttal kellemes fordulatot jelentett az akkoriban elsősorban akcióhősként definiált Bruce Willis karrierjében. A rendhagyó szellemtörténetben egy kisfiú speciális tulajdonsága, hogy látja a szellemeket. Ezt a szokatlan tulajdonságát vizsgálja egy furcsán viselkedő pszichológus, akinek egy félresikerült úgy kezelése után nem sikerül visszazökkennie a hétköznapokba. Mint a film végén kiderül, azért, mert ő maga is szellem. Ezt a csavart fűzi Shyamalan másfél órán keresztül remekül, miközben több szellemet is látunk, a fiatal Haley Joel Osment pedig hitelesen retteg valamennyiüktől.
Amikor már sikerült a trükköket hitelesebben ábrázolni, új lendületet kapott a szellem tematika, s ebben az egyszerre humoros és ijesztő Szellemirtók abszolút úttörőnek tekinthető. 1984-ben Ivan Reitman olyan komikusokat terelt össze egy szellemirtó csapatba, mint Harold Ramis, Dan Aykroyd és Bill Murray, Sigourney Weaver pedig az Alien-filmek sűrűjében ismét találkozott a nem földi teremtményekkel. A hitetlen társadalom pedig hamar rászorul az addig kóklernek tekintett szellemirtó csapatra, a munkanélküli paranormális tudósokra, akik hamarosan akcióhősként veszik fel a harcot a végső apokalipszis ellen. Ami megismétlődik egy második részben, kevesebb innovációval, de szintén kirobbanó sikerrel.
Merész elképzelésnek tűnt, hogy két évvel a Hatodik érzék világsikere után valaki hasonló tematikájú filmmel igyekezzen megegyező hatást és meglepetést kiváltani. Alejandro Amenábar azonban nagyon ügyesen húzogatott a bal szélen, amelynek eredményeképp egy párját ritkítón kreatív szellemfilmet készített. A Más világ nagy trükkje a fonákhelyzetéből fakad, vagyis hogy az emberek a szellemek, a szellemek pedig az emberek, amire a néző egy remek fináléban döbben rá. De addig sem kell unatkoznunk, mert a titokzatos házban kellőképpen izgalmasan szerveződnek a dolgok, és nem csak függönylengés és ajtónyikorgás jelenti a félszt. Nicole Kidman és a gyerekszereplők remekelnek, Amenábar pedig megérdemelt világsikert készített, amely nemcsak egyenrangú a Hatodik érzékkel, de stílusában még rá is licitál Shyamalan filmjére.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!