Cipő legendás dalai egy négyórás szuperkoncerten hangzanak fel újra. Egymás után sorjáznak majd a legnagyobb, legismertebb slágerek, amelyeket korosztálytól függetlenül mindenki ismer. Kék és narancssárga, Szállj el kismadár, Repül a bálna, A 67-es út, Neked könnyű lehet, Szeretni valakit valamiért, Ha itt lennél velem, Csak a szívemen át, Jó reggelt kívánok és a többi feledhetetlen dal a hazai pop-rock legendái és a jelen csillagainak előadásában. Augusztus 5-e a „Cipő-dalok napja” a Sziget nagyszínpadán. A közel négyórás produkció során a Republic mellett színpadra lép Balázsovits Edit, a Bikini, Bródy János, ByeAlex, Charlie, a Compact Disco, az Első Emelet, Fenyő Miklós, Gerendás Péter, Halász Judit, a Hooligans, Jávori Fegya, Keresztes Ildikó, Koncz Zsuzsa, a Magna Cum Laude, Mahó Andrea, Müller Péter Sziámi, Nagy Feró, a Nemadomfel, az Omega, a Pál Utcai Fiúk, Tolcsvay László és a United. A két műsorvezető: Bochkor Gábor és Boros Lajos. A koncertek este 7-kor kezdődnek, a jól ismert dalok feldolgozásai mellett archív filmfelvételek teszik teljessé a megemlékezést.
Bódi László Cipő
Fotó: republic.hu
Bódi László, akit szinte mindenki egyszerűen csak Cipőként ismer, 1965-ben született Ungváron. Egyéves volt, amikor a családjával Kisvárdára költözött. Zenei tagozatos általános iskolába járt, és zongorázni tanult. Ekkoriban a foci is komoly szerepet játszott az életében, ám a Beatles Egy nehéz nap éjszakája című filmjének hatására végül a zenét választotta. A Bessenyei György Gimnáziumban alapította meg első zenekarát Cipőfűző néven, innen ered a beceneve is. Tizennyolc évesen Budapestre költözött, és beiratkozott a dzsesszkonzervatórium előkészítőjére. Nem sokkal később Bródy János koncertjén mutatkozott be a közönségnek. A tanulás mellett előbb az állami vasútnál, majd újságkihordóként a postánál dolgozott. Idővel aztán hanyagolni kezdte a muzsikálást, az iskolát sem fejezte be. Mégsem ábrándult ki teljesen a zenéből, hiszen 1990-ben barátaival, Tóth Zoltánnal, Boros Csabával, Bali Imrével és Szilágyi Lászlóval megalapította a Republic zenekart.
Még ebben az évben megjelent első nagylemezük, az Indul a mandula!!!, rajta a Repül a bálna című szerzeménnyel, amely néhány hét alatt meghódította az országot. A Republic szinte a semmiből az egyik legnépszerűbb hazai zenekarrá vált. A következő évben Emerton-díjat kaptak, 1993-ban pedig elnyerték a MAHASZ Arany zsiráf-díját. A ’95-ben megjelent Tüzet viszek – rajta a Szállj el kismadár című dallal – rövid idő alatt gyémántlemez lett százezer eladott példánnyal. Ugyanabban az évben jelent meg Cipő szólóalbuma, Rajcs Renáta és a zenekar közreműködésével, Cipő és a Lány címen. A kilencvenes évek második fele a kísérletezésé volt a Republic pályafutásában. Ekkor már kevesebb daluk került a rádióba, és felhajtás is csillapodott körülöttük. Kialakult viszont egy elkötelezett rajongótáboruk, amelyet a zenekar mindig nagyobb becsben tartott, mint a szakmát vagy a díjakat. A tízéves évfordulóra tripla válogatáslemezt jelentettek meg. Az elmúlt évtizedben a Republic már inkább csak a rajongótáborának játszott. Sorozatban jöttek ki a lemezeik, ám a korai évek sikerét nem tudták megismételni. De talán már nem is ez volt a céljuk. A zenekar munkássága így is a magyar könnyűzene megkerülhetetlen részévé vált. 2010-ben az együttes tagjai megkapták a Magyar Köztársaság Érdemrend tisztikeresztjét.
Az énekes, aki több interjúban is alapvetően pesszimista emberként jellemezte saját magát, éveken keresztül krónikus szívritmuszavarban szenvedett. 2009-ben koszorúérműtéten is átesett, és lábon hordott ki egy szívrohamot. Ez év február 15-én a szívritmuszavar következtében rohamot kapott, kórházba szállították. Az orvosok mélyaltatásban tartották, nem sokkal később azonban bejelentették, hogy az énekes kómában van. Cipő halálhírét március 11-én a zenekar menedzsere jelentette be. Temetésén több ezren vettek részt.
Augusztus 5-én este a Sziget nagyszínpadán még egyszer felcsendülnek az énekes leghíresebb szerzeményei.