Regék, romok, regatták: a régi Balaton nyomában

A régi idők Balatonja címmel jelent meg nemrég Kovács Emőke történész, könyvtárigazgató könyve, ami a magyar tenger békebeli hétköznapjaiba kalauzol.

Rajcsányi Gellért
2013. 08. 16. 7:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Balatonról soha nem lehet eleget írni és olvasni. Van ugyanis mit bepótolnunk. A nemzet kedvenc tava egyszerre tökéletes és tökéletlen: ismerjük erényeit és legszebb oldalait, de tisztában vagyunk hibáival is, amik az elmúlt rendszerből és a rendszerváltás utáni vadkapitalista évekből származnak. A Balaton újrafelfedezéséhez és újjászületéséhez elengedhetetlenül szükség van arra, hogy a zsákutcás évtizedeket visszafejtve eljussunk a magyar tenger valódi hagyományaihoz.

Siófoki emlékkép a Kálmán Imre-emlékház kiállításáról

Fotó: Székelyhidi Balázs

Ebben segíthet bennünket A régi idők Balatonja című könyv is. A tó és környéke történelmét, kultúrtörténetét régóta kutató, a témáról gyakran publikáló Kovács Emőke történész, könyvtárigazgató műve a 19. és a 20. századi Balaton világát mutatja be az olvasóknak. A kötet két nagy részből áll: az első a Balaton 19. századi felfedezéséről és nyaralóhellyé válásáról szól, míg a második rész a tó múltjáról szóló esszék és publicisztikák egész sorát tartalmazza. A Londonban élő Sárközi Mátyás író bevezető sorai után (melyből kiderül, hogy Angliából is mindig honvágyat érzett a Balaton vidéke iránt) visszarepülhetünk az időben Kovács Emőke írásaival. Nagyjából ott vesszük fel a fonalat, amikor – hosszú évszázadok után – először vette észre a nemzet, hogy van egy szinte ismeretlen tava a Dunántúl közepén. Persze az írók és a költők voltak az elsők, akik végre meglátták a Balatont és annak csodáit. A 18. század legvégén Fejér Antal, Baróti Szabó Dávid és Batsányi János szenteltek strófákat, verseket a tónak. A Dunántúlt járó Csokonai és a somogyi Niklán remeteként élő Berzsenyi is írt a Balatonról és vidékéről. Később Vörösmartyt és Kisfaludy Sándort ihlették meg a pannon tenger romantikus és romvárakkal ékes tájai. Garay János volt aztán az első költő, aki teljes verseskötetet írt a témáról Balatoni kagylók címmel, 1848-ban. Prózai alkotásokból már kevesebb született: a 19. század elején kalandos kedvű angol utazók szinte megelőzték a magyarokat a Balatonról szóló útirajzaikkal. A magyar lélekhez talán jobban passzoltak a regék: a nemzeti romantika korában ismert és mára elfeledett hősdrámák és tündérregék egész sora született a tóparti tájakról.

A kötetben ezután a korabeli újságok Balaton-témájú cikkeiből kaphatunk ízelítőt. Még Kossuth Lajost is érzelmes vallomásra késztette a tó: „Szép ez a Balaton, szép mindenkoron; szép, midőn a vihar közelgését haragos színt öltve jelenti , de a legszebb, mondhatatlanul szép, midőn a kelő nap az első sugárt, vagy a telihold a bájos fénycsomót göndör vízszínén végiglövelli. Ki a Mindenható mosolyát egy földi képben látni sóvárog, ezt nézze meg!” – áradozott a politikus-népvezér a Balatonról. Az újságok sokáig Füred, az egyetlen komoly fürdőhely társadalmi életére koncentráltak: a könyvben hosszan olvashatunk a klasszikus üdülőváros arisztokratikus társadalmi életéről, a korabeli nyaralók életmódjáról. Reggel séta, majd tenisz, regatta, kis fürdés, szieszta, kávéház, ezután késő délutántól zene, színház, tombola és bál volt a nyaralók jellemző napi programja. A 19. század végére már az egész Balaton körül kezd kialakulni a fürdőkultúra. Megvalósult Széchenyi és Kossuth álma: hajók szelték a Balatont, sorra alakultak a nyaralótelepek, életre kelt a tó partja. Az egyik első vitorlásépítő a családostól Füredre költöző angol Richard Young volt.

De nemcsak a tóparti nyárról, hanem a korabeli szüretekről is hosszan olvashatunk Kovács Emőke könyvében. A balatoni táj már a római és a kelta korokban is szőlőtermő vidéknek számított, a filoxéravész előtt virágzott az archaikus borkultúra, és újjá is született a nehéz évek után. Kitér a kötet a téli Balaton különös világára is. A régi időkben teljesen természetes volt, hogy szekerekkel áthajtottak a tó jégpáncélján; Az arany ember című Jókai-regényből pedig szinte mindenki ismerheti a befagyott Balaton leírását.

A könyv második felében esszéket és publicisztikákat olvashatunk a szerzőtől a Balaton megannyi epizódjáról, régi balatoni filmektől a kelet- és nyugatnémetek tóparti találkozásain, a Balaton 1848-as hősein át az egyik első balatoni úszónőig, Belházy Bimbiig. Ha a maga 177 oldalával nem is törekedhet teljességre, Kovács Emőke alapos forrásmunkán alapuló, mégis olvasmányos és könnyed könyve tovább gazdagítja a Balaton irodalmát, a régi tóparti életet bemutató hosszabb-rövidebb írásai közelebb hozzák egy elsüllyedt kor hétköznapjait.

Kovács Emőke: A régi idők Balatonja, Széphalom Könyvműhely, 2013, 192 oldal, 2900 forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.