A Burgtheater igazgatójának derogál a budapesti meghívás?

Szentpétervár, Moszkva, Bukarest, Varsó, Újvidék, Ljubjana, Oslo igent mondott a budapesti Nemzeti Színház meghívására. Bécs nemet: félti a hírnevét.

tgi
2013. 09. 13. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Burgtheater pénteken azzal indokolta közleményében a meghívás elutasítását, hogy „a jelenlegi magyar kormány kultúrpolitikusaival, köztük Balog Zoltán miniszterrel és Vidnyánszky Attilával szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy ők a találkozásainkat utólag gyakran másként állították be, mint ahogy azok zajlottak” – írja a távirati iroda.

Ez az állítás részben igaz is: Balog Zoltán miniszter a Burgtheater igazgatója, Matthias Hartmann-nal történt június 16-i találkozója után diplomatikusan nem emelte ki a nyilvánosság előtt, Hartmann a tájékozatlanságáról és előítéletességről tett tanúbizonyságot. Hartmann állította: a magyar független színházak nem kapnak támogatást, holott közvetlenül mintegy 800 millió forintos támogatást kapnak, közvetve, a tao-támogatás révén ennek többszörösét.

Mint ismeretes: a találkozó az után jött létre, hogy Matthias Hartmann hat neves osztrák művésszel nyílt levelet írt – a Népszabadság megfogalmazásában „leckét adott” – Balog Zoltán miniszternek, a magyar kultúra és különös tekintettel a színház szabadságát követelve. Hartmannék azt kifogásolták, hogy a Nemzeti Színház igazgatói posztjára kiírt pályázat után Vidnyánszky Attila, nem pedig a korábbi vezető, Alföldi Róbert lett a magyar teátrum vezetője. (Ezt a nyílt levelet persze követte újabb is, Németországból címezve, részben ugyanazon aláírókkal.)

Hartmann „aggodalma” annak fényében különösen ironikus, hogy ő hogyan került a Burgtheater élére. Őt még 2009-es beiktatása előtt ugyanis Franz Morak államtitkár nevezte ki közvetlenül – már 2006-ban − a legjelentősebb osztrák színház élére. Pályáztatás nélkül, más szóba jöhető jelöltet meg sem hallgatva, senkivel sem konzultálva.

A Burgtheater rendezője − és akkoriban a salzburgi ünnepi játékok színházi igazgatója −, Martin Kusej (a karintiai szlovén kisebbség egyik elismert művésze), akit a kritikusok többsége támogatott, akkoriban jelentette ki: soha többé be nem teszi a lábát a Burgtheaterbe. Ehhez tartja is magát, 2011 óta Münchenben intendáns.

A történet ironikus szála: az államtitkár Morak egykor a Burgtheater színésze volt. Claus Peymann igazgatósága idején telt be nála a pohár, több szerepet visszamondott. Utolsó szerepe a diktátor volt Franz Grillparzer darabjában, az Ottokár király tündöklése és bukásában. Államtitkár az európai tiltakozást kiváltó ÖVP−FPÖ-koalíció idején lett.

Balog Zoltán egyébként a június 16-i találkozó után a liberális osztrák napilapnak, a Der Standardnak adott interjújában július 10-én még azzal is mentegette tárgyalópartnerét, Hartmannt, hogy félrevezették. Diplomatikusan azt nem említette, hogy Hartmann a német liberális hetilap, a Der Spiegel június 24-i számában Nem, miniszter úr címmel közzétett „útleírásában” azt állította, a magyar tárcavezető a magyar kormány tagjaként „az antiszemita csőcselékkel és a szélsőjobbal flörtöl”, továbbá felvetette, Balogtól vissza kellene venni a kisebbségek és az emberi jogok védelme terén végzett tevékenysége elismeréseként kapott rangos német kitüntetést. Hartmann cikkében jelét sem adta annak, hogy valamit is felfogott volna a tényekből, a statisztikai adatokból: szerinte a számok és a jogszabályok ismertetése „ködbombák” voltak a tárgyaláson, amelyeket később nem ellenőrizhetett le. (Hartmann ezzel azt érzékeltette a német olvasók felé, hogy nem hisz Balog szavahihetőségében – a szerk.)

„Nem akarjuk engedni, hogy a Burgtheater hírnevét ismét felhasználják a magyar kultúrpolitika megtépázott renoméjának a kijavítására” − fogalmaz most a bécsi közlemény. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a Burgtheater ennek ellenére folytatni szeretné az eszmecserét a magyarországi kultúrpolitikáról, és árnyalt vitát kíván lehetővé tenni. A közlemény szerint ehhez jelenleg jobb helyszín Bécs, mint Budapest.

A Nemzeti Színház válaszában kiemelte: a 2014 elejére tervezett első nemzetközi színházi fesztivált a Burgtheater közleményében hangsúlyozott „vita” helyett az együttműködés, a kulturális párbeszéd szellemében szervezi.

A nemzetközi fesztivál szándéka, hogy erősítse Magyarország jelenlétét a nemzetközi színházi életben, erre a hazai színházi szakmának égető szüksége van − olvasható a Nemzeti Színház közleményében, amely szerint a magyar színházak művészi teljesítménye megállja a helyét nemzetközi összevetésben is.

Mint írják, a nemzetközi fesztiválra már elfogadta a meghívást a szentpétervári Alekszandrinszkij Színház, amelynek igazgatója, művészeti vezetője Valerij Fokin. Ez Oroszország egyik legrégibb és legjelentősebb színháza. Budapesten lesz a moszkvai Művész Színház, amelyet Sztanyiszlavszkij alapított, jelenleg Oleg Tabakov az igazgatója. Szerepel a fesztiválon a bukaresti Nemzeti Színház, a varsói Nemzeti Színház, az újvidéki Nemzeti Színház, a ljubljanai Nemzeti Színház és az oslói Nemzeti Színház egy-egy előadása, emellett számos további teátrummal állnak tárgyalásban.

Hogy mit ért Hartmann a Burgtheater hírneve alatt, némiképp talány. A színház leghíresebb előadása 25 évvel ezelőtt, 1988. november 4-én volt: Thomas Bernhard Heldenplatza. Az Anschluss ötvenedik évfordulójára készült bemutató azzal szembesítette az osztrákokat, hogy mintegy 72 ezren ünnepelték a Hofburg előtti téren, a Heldenplatzon Adolf Hitlert 1938-ban. (Az osztrákok szívesen hiszik a múltjukról, hogy az makulátlan a szerk.) A bemutató után tüntettek a Burgtheaternél, a parlamentben azt is felvetették, hogy a színház akkori igazgatója, Claus Peymann állampolgárságát megvonják, míg a szerző, Thomas Bernhard a támadásokra reagálva megtiltotta, hogy a Burgtheaterben valaha is játsszák a darabjait, ez áll a végrendelkezésében is. Végakaratát persze azóta is kijátsszák.

Országgyűlési választások lesznek e hónapban Ausztriában, az osztrák pártok népszerűségéről augusztusban közölt legutóbb felmérést az MTI.

 

A Der Standard megbízásából készült felmérés szerint a két jelenlegi kormánypárt közül a nagyobbikra, az Osztrák Szociáldemokrata Pártra (SPÖ) a biztos pártválasztók 26 százaléka szavazna. A kisebbik kormánypártra, a konzervatív Osztrák Néppártra (ÖVP) 24 százalék adná a voksát. Az ÖVP a legutóbbi, 2008-as választásokon 26, az SPÖ 29 százalékot ért el.

A jelenlegi legnagyobb ellenzéki erő, a populista, bevándorlásellenes Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) támogatottsága 18 százalékon áll, ami megközelítőleg megegyezik 2008-as eredményükkel – írta a távirati iroda.

A Zöldekre 15 százalék szavazna a közvélemény-kutatás szerint, ez négy százalékkal több, mint a 2008-as szavazatarányuk volt.

A szeptember 29-re kitűzött választáson három új párt is indul. A Market felmérése szerint ezek közül az euroszkeptikus, populista hangvételű Stronach Csapata kerülhet be a parlamentbe, 9 százalékkal.

 

Ausztriában a választásra jogosultak 78,8 százaléka szavazott 2008-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.