A Fish! sosem a szofisztikált, mély zenéjéről volt híres. Ahogy a zenekar frontembere, Kovács Krisztián egy lapunknak 2010 őszén adott interjúban fogalmazott, „mi viszonylag egyszerű, de korántsem fakezű rockzenét játszunk”. Ennek ellenére, a Fish! egy ízig-vérig bulizenekar, ahogy többször találóan megfogták: Magyarország egyik legjobb fesztiválbandája. Aki volt már egy koncertjükön, az minden bizonnyal egyet kell, hogy értsen ezzel a megállapítással. Az életszagú, a kimondottan a fesztiválérzésre hajazó szövegeik, zenéjük, a nem túl összetett hangzásvilág ennek ellenére hatalmas erőt tud felszabadítani egy-egy fellépésük alatt. Sokan ráadásul ezért bírják a fiúkat.
Mindezek fényében velem együtt sokan várták a Kovács Krisztián (ének), Binges Zsolt (basszusgitár), Gajda Mátyás (gitár) és Maróti András (dob) alkotta kvartett már nyár elején beharangozott új korongjára, a Konzervzenére. Az idei fesztiválszezon alatt elcsöpögtetett, felcsendülő morzsákból, így például a már-már a nyár egyik népszerű slágerévé avanzsált Gyere ki a rétre, vagy a Ki van kivel?, illetve a Minden jó lesz című számokból ígéretes korongnak tűnt a ma debütáló album. Külön érdekelt, hogy a Konzervzenével vajon merre mozdul el a Fish!.
Fish!
Fotó: Lengyel Andor
Első blikkre a srácok szerintem nem hazudtolták meg magukat. A korong nyitónótája, az album névadó dala, egyből igen magasra helyezte a lécet. A Konzervzene egy igen merész, egyúttal cinikus ars poetica, a szöveg fanyar humorral elemzi azt a miliőt, amiben a zenekar a mindennapjait éli. Az olyan megjegyzések, mint „A szöveg rossz, / de a zene se jó, az se jó! Ezek olcsó szövegek / konzervzene, konzervzene” jelzik, hogy a banda miként szemléli saját magát, illetve a közeget, amiben fellépésről fellépésre a húrok közé csap. A fanyar cinizmus egyébként az egész albumot végigkíséri, amolyan mi a helyzet a mai Magyarország könnyűzenei világában, az emberek egymás közötti mindennapi kommunikációjában. A szövegek láthatóan nem akarnak senkit sem megváltani, és annak ellenére, hogy fonológiailag, morfológiailag nem a magasan képzett nyelvészet gyöngyszemei, a helyén vannak. Olyan megállapításokat, olyan igényeket, életérzéseket fogalmaznak meg, amivel egy mai ifjonti lélek nap, mint nap szembesül.
A hangzást, az összhatást figyelembe véve azonban nem lehet amellett elmenni, hogy a Fish! egy finom dimenziót ugrott az elmúlt két-három-négy évhez képest. Az eddigi „prosztó” panel gumi-punkrock hangzás után némi szintipopos, letisztult, torzítómentes átvezetésekkel tarkított váltásokat iktatott be komoly merészség. Az én olvasatomban a Fish! úgy tűnik, érezhetően érett „középkorú” zenekarrá érett.
Ha pedig már annyit beszéltünk az új lemezről, gyorsan meg is kérdeztük a zenekar frontemberét, Kovács Krisztiánt, ő mit gondol az új korongról.
– Mennyi idő alatt készült el az album?
– A dalok folyamatosan íródtak, 2-3 hónap alatt álltak össze. Maga a lemezfelvétel 5 nap alatt megvolt, nem sávonként, hanem egyben vettünk mindent.
– Hol rögzítettétek?
– Szegeden, a Black Hole Sound stúdióban, Vári Gábor felügyelete mellett, aki szintén naprakész volt belőlünk, és gyorsan haladtunk.
– Ki, kik jegyzik a számokat?
– A dalok zöme tőlem származik, a többiek pedig szépen hozzáteszik a saját ízvilágunkat. Zsolti is ír dalokat és Matyi témáit is használjuk.
– Ki volt felelős a szövegekért?
– Ez rám marad, pedig szeretném, ha nem csak nekem kellene írnom, nem szeretem.
– Még mindig hisztek a közvetlen letöltésben?
– Igen, lesz is limitált ideig. Ugyanakkor a spéci megjelenésekről sem mondtunk le, konzervdoboz formájában kapható a lemez és fontos, hogy ennek megvásárlásával a zenekart támogatja a kedves rajongó. Interneten is meg lehet vásárolni a dalokat, kinek hogy tetszik.
– A szintipop betétek egy új korszakot jelentenek a panel punkrock hangzásotokban?
– A Konzervzene dalszövege mindent megengedett, még a Tiesto-szerű hangmintákat is, a címadó dal mondanivalója, fricskája így lett kerek. Nagy adag önirónia is van benne...
– Volt történetvezetés-koncepció a számok összerakásában?
– A Konzervzene laza koncepciója, hogy a legjobb összetevőkből áll, ezek lehetnek újrahasznosított rockklisék, újragondolt szövegek, kikacsintások mások dalaira, szinte minden számban van ilyen kis csavar. Meg akartuk mutatni, hogy az ezerszer elcsépelt fordulatokból is lehet vagány, energikus és élvezhető rockzenét csinálni, ha jól keverjük.
– Az albumnak fesztivál hangulat íze van. Nektek melyik volt az idei kedvencetek?
– A Strand fesztivál volt a legjobb talán, de nehéz választani szerencsére. Már most várjuk a következő nyarat.
– Melyik nótából lesz a következő klipetek?
– A Kelj fel klipje kész, a Hülyegyerek várat magára, a Konzervzenét pedig tervezgetjük.
– Kinek ajánljátok a Konzervzenét?
– Mindenkinek, aki hall. Nem csak hal.
A Fish! új albumát ma 20 órától itt ingyen le lehet tölteni!