Török kulturális központ nyílt Budapesten

Török kulturális központ nyílt csütörtökön Budapesten.

rKissNelli
2013. 09. 12. 19:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 13-14. században élt Yunus Emre költőről, filozófusról elnevezett török kulturális központ – amely az Andrássy út 62. szám alatt, közvetlenül a Terror Háza Múzeum mellett található – előadásokkal, koncertekkel, filmvetítésekkel, konferenciákkal, szemináriumokkal, festmény- és fotókiállításokkal várja azokat, akik érdeklődnek Törökország, a török nyelv, kultúra, művészet és történelem iránt.

Anyanyelvi tanárok bevonásával török nyelvtanfolyamokat indít, továbbá egyetemekkel együttműködve turkológiával kapcsolatos tudományos tevékenységeknek is otthont ad az intézmény.

Hayati Develi, a Yunus Emre Intézet elnöke a megnyitón azt mondta: a világ számos pontján működő kulturális központjaikon keresztül igyekeznek megosztani nyelvüket és kultúrájukat, mert ez segíti a békés egymás mellett élést. Úgy vélte, az Andrássy úton lévő kulturális központ megnyitásával új korszak nyílik a török–magyar kapcsolatépítésben.

Ömer Celik, Törökország kulturális és idegenforgalmi minisztere szerint a török–magyar barátság jelképe az új intézmény. A miniszter azt mondta: ha valahol a világban török kulturális intézet nyílik, ez egyben magyar kulturális intézet is, mert sok magyar turkológus vállalt szerepet a török kultúra fejlődése során.

Megemlítette Gül babát, akire a magyarok és a törökök közös szimbólumaként tekintenek a törökök. A dervis a megszálló török hadsereggel érkezett Budára 1541-ben, a sírja fölé emelt türbe zarándokhely a Magyarországra látogató törökök számára.  – A török nép támogatta a magyarok szabadságért folytatott küzdelmét 1956-ban és 1989-ban. Törökországban őrzik Kossuth Lajos, II. Rákóczi Ferenc és Bartók Béla emlékét, ami azt bizonyítja, hogy igen nagy tiszteletet éreznek a magyarok iránt – fogalmazott a politikus, aki megköszönte, hogy „itt hagyott műemlékeiket” olyan gondosan ápolják Magyarországon.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a nyitóünnepségen szintén utalt rá, hogy az említett magyar nagyságoknak szobra áll Törökországban. Ő történelmi példaként arról is megemlékezett, hogy az 1876–1878-as orosz–török háború alatt a magyarok a törökök mellett álltak, a magyar diákok a törököket támogató tüntetéseket szerveztek, és küldöttséget is menesztettek Törökországba.

– A modern török tűzoltóságot Széchenyi Ödön alapította, az 1879-es szegedi árvíz idején pedig a török nép küldte a legnagyobb segítséget a károsult városnak – mondta Balog Zoltán. – Mondhatjuk, hogy a tűz és a víz is jelen van a két nép kapcsolatában – mondta a miniszter, és arra is emlékeztetett: Szigetváron Zrínyi Miklósnak és Szulejmán szultánnak is szobra áll.

Balog Zoltán úgy vélte, „a politika törékeny világ”, igazi stabilitást a kapcsolatokban a kultúra adhat. – Ezért is örülök, hogy ma egy kulturális intézetet avathatunk – mondta. Balog Zoltán beszélt arról is, hogy Törökország sokat tesz a magyarországi török műemlékek megőrzéséért, felújításáért. Közölte azt is, hogy Magyarország két kulturális szakdiplomatát küld Törökországba, és remélhetőleg hamarosan magyar kulturális intézet is nyílik Törökországban.

Az ünnepség napján nyílt meg a központban az Oszmán–magyar kapcsolatok dokumentumok tükrében című kiállítás, amely az intézet megfogalmazása szerint a múltban közös sorsot átélő két társadalom közötti toleranciát, barátságot és az együttélés kultúráját tükrözi. A tárlaton bemutatott 30 dokumentum közül a legrégebbi 1562-ből, a legújabb 1918-ból való.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.