Kristálytisztán emlékszem, három éve egy kultúrás kollégám hívta fel a figyelmemet a We Plants Are Happy Plantsre, azaz Bergmann Petire. Az újhullámos, főleg húszas éveiket taposó tehetséges, ígéretes magyar elektronikus előadókról beszélgettünk, amikor először néztem meg egy videómegosztón az egyik számát. Picit úgy éreztem magam, mint 1999-ben, amikor egy bizonyos ifj. Fogarasi László, alias Yonderboi egyik korai fellépésén toporogtam: nem vagyunk elveszve, hiszen itt áll előttem egy magyar srác, aki olyan zenét csinál, amely Grönlandtól az Antarktiszig megállná a helyét.
Persze más kérdés, hogy minderre mennyire vevő az évtizedek óta nem feltétlenül túl szofisztikált elektronikus zenén nevelkedett hazai közönség? Mint Peti elmondta, őt lepte meg a leginkább, hogy bizonyos szempontból mennyire igen. „Olyanok is ismernek, éneklik a számaimat, akik nem beszélnek angolul, ez roppantul meglepett” – vallotta be. Igaz, facebookos rajongótáborának fele így is külföldi. „Gyakran olyan helyekről, emberektől kapok elismerő szavakat, ahonnan és akiktől nem is jutna eszembe” – tette hozzá.
Bergmann Péter
Fotó: Nagy Béla / Magyar Nemzet
Kíváncsi voltam arra is, vajon a valóban tehetséges, a nemzetközi mezőnyben is simán elférő újhullámos magyar elektronikus előadók miként tudnak érvényesülni itthon és a nagyvilágban. „Nagyon nehezen, de azért vannak lehetőségek” – mondta a ma már menedzser nélkül dolgozó Peti. Saját bevallása szerint így sokkal jobban megvalósíthatja önmagát, sokkal céltudatosabban követheti elképzeléseit, zenei koncepcióját. „Nem lohol a nyakadban egy ember, hogy ezt és ezt mindenáron vállald be, itt és itt mindenképp lépj fel” – mondta. Így csak arra összpontosíthat, amire tényleg szeretne, és sokkal több ideje jut a számok csiszolgatására; amin amúgy is maximalista módon a végletekig dolgozik. Igaz, azért mindig van valaki, aki segít neki a fellépések leszervezésében.
A nevét egy Radiohead-album belső borítójának egyik feliratáról szerző előadó inkább a kemény munkában hisz, mint a folyamatos szétturnézásban. „Tízből általában hét felkérést elutasítok; szeretek fellépni, de nem mindenáron” – vallja a 2006 óta zenélő Peti. Ezzel összefüggésben magyar zenésztől szinte teljesen szokatlan dolgot hallottam, amikor arról beszélt, hogy ő elsősorban az internetes zeneáruházakon keresztül eladott számaiból, illetve a videomegosztók lejátszásai után járó tiszteletdíjból keresi a kenyerét, semmint a fellépésekből. Ez egy igen ritka eset. Bergmann Peti szerint azonban ebben nagy lehetőségek vannak, igaz, nem Magyarországon. Itthon az emberek nem fizetnek még akár 300 forintot sem egy számért, hanem fáljmegosztón keresztül letöltik azokat. „A baj ezzel csak az, hogy az emberek nem tudják, ha fizetnek egy számért, és nem egy zenei kiadón keresztül vagy fent egy ilyen áruházban, akkor a pénz bizonyos adminisztratív költséget leszámítva közvetlenül és teljes egészében az előadóhoz, az esetemben hozzám kerül” – avatott be egy nem feltétlenül köztudott műhelytitokba. Emellett – a magyarországi zenei lehetőségekről szólva – picit elszomorítónak tarja azt is, hogy manapság már vannak olyan magyar fesztiválok, ahol a hazai előadók amolyan másodhegedűsnek számítanak az amúgy nem tehetségesebb külföldi kihívóikkal szemben. Úgy véli, ez nem túl biztató trend.
Nemrég egyébként épp az Egyesült Államokban mutathatta meg, milyen a magyar elektronikus vircsaft. Egy véletlennek köszönhetően ugyanis sikerült egy fellépést is megejtenie Kaliforniában. Mint elmondta, jó volt ott játszani, ám végleg nem tudna ott maradni, kiköltözni. A gyökerei ugyanis ide kötik. Mikor azt kérdeztem, van-e olyan előadó, akivel szívesen játszana együtt, úgy reagált, „nem igazán, persze, ha a Daft Punk felkérne, hogy csináljunk együtt valamit, nem mondanék nemet”. A távlati tervekről szólva pedig megtudtam, immár másfél éve érlelődik benne az új album, az új számok, és várhatóan idén novemberben a nagyközönség is meghallhatja azokat. „Picit azonban más lesz, mint az eddigiek, abban a tekintetben, hogy az új számokat egy, Kaliforniából kiinduló életérzésre hangoltam” – árulta el Peti, aki reméli, az új számokat ismét megpörgetheti az ihletet adó környezetben.