A legendás prímás emlékét is megidézik

Szombat este a táncházmozgalom első prímásának emlékét is megidézik a Kaláka-koncerten.

2013. 10. 26. 10:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halottak napja közeleg, így a muzsikusok is megemlékeznek egykori zenésztársaikról. Halmos Béla nyáron bekövetkezett halála megrázta a népzenei világot: több mint négy évtizeddel ezelőtt ő muzsikálta végig a legelső táncházat Sebő Ferenccel. Az első népzenész-generáció különösen jelentős muzsikusokat vonultatott fel, ők emlékeznek most egy közös koncerttel a nemrég elhunyt legendás prímásra.

A Kaláka koncertjén a Marczibányi Téri Művelődési Központban szombat este hét órától színpadra lép Sebestyén Márta, Kányádi Sándor, Ökrös Csaba és Rátóti Zoltán, a műsor vendége pedig Ferenczi György és a Rackajam lesz.

Halmos Béla építészként kezdte, de nemcsak prímás volt, hanem Széchenyi-díjas népzenekutató is, a zenetudomány kandidátusa, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, aki számos alkalommal zenélt együtt a Kalákával. Ő volt Sebő Ferenccel az áprilisi Kaláka-koncert vendége, ami azért is jelentős, mert a Kaláka és a Sebő együttes volt az azóta egyre népszerűbbé váló versmegzenésítés műfajának két úttörő együttese a hetvenes években.

 

Sokan megemlékeztek Halmos Béláról, amikor a nyáron meghalt, életrajzából azonban – a Magyar Nemzetet leszámítva − rendre kihagyták, hogy a Kalamajka prímása volt és hogy a Sebő együttessel töltött kezdeti éveket leszámítva ez a zenekar határozta meg népzenei pályáját.

A Kalamajka több évtizedes történetének nagyobbik része a Molnár utcai táncházakhoz kötődik, ezt váltotta fel a kényszerű költözés után az Aranytíz. A Molnár utcák meghatározóak voltak a táncházmozgalom alakulásában: rendszeresen érkeztek erdélyi vendégek, énekesek, zenészek és táncosok, akiktől azok is első kézből tanulhattak, akik elől akkoriban lezárták még a román–magyar határt is.

Az első autodidakta módon üzemelő „népzeneiskola” is itt működött: Fábián Éva például éneket tanított. Fábián Éva (ének) és Nagymarosy András (bőgő), a Kalamajka két ma is élő tagja már nem zenél együtt rendszeresen, a zenekar 31 éven át tartó rendszeres táncháza – amelyből sem haknik, sem egyéb elfoglaltságok miatt sosem maradt el egyetlen alkalom sem – a leghosszabb ideig üzemelő klubként vezeti a táncházmozgalom rekordját.

Egyébként a Kalamajkáé nemcsak a leghosszabb ideig működő, de az utolsó olyan táncház is volt, amely a Martin György által Székről mintázott modellt követte, és ahol az erdélyi táncok mellett mindig felhangzott egy kis-magyarországi táncrend is. Az együttes 2009-ben vonult vissza a heti táncházaktól.

Természetesen Halmos Béla a világzenei irányzatnak is meghatározó alakja volt, számos legendás népzenei feldolgozás előadása az ő nevéhez kötődik, de muzsikált például Szörényi Levente lemezein is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.