Örömteli esemény Magyarország legnagyobb színházi épületének megújulása – mondta Halász János kulturális államtitkár az Erkel Színház rekonstrukcióját bemutató sajtótájékoztatón. Hozzátette: az előző kormányzati ciklus végeztével az épület kulturális értelemben meghalt, így a jelenlegi kabinetre várt a feladat, hogy újjáélessze az intézményt, amelynek küldetése, hogy a fiatalabb nemzedékeknek bemutassa az operajátszás gyöngyszemeit. Az államtitkár elmondta, hogy a kormány további 1,1 milliárd forinttal támogatja az Erkel Színház működését, majd szólt egy hosszú távú, az Operaház felújítását és a két intézmény további fejlesztéseit is érintő kormánystratégia kidolgozásáról.
A színház felújításáról rendelkező kormányhatározat értelmében 1,7 milliárd forintot különítettek el a rekonstrukciós munkálatokra. A közbeszerzési eljárást a Laki Épületszobrász Zrt. a Zoboki-Demeter és Társai Építészirodával közös pályázata nyerte el, melynek nyomán 2013. január 1-jén kaptak megbízást a kivitelezésre. Ezt követően az Erkel Színház játékra alkalmas állapotúra való felújítását újabb kormányrendelettel kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították. A munkálatok októberben célegyenesbe értek, így az épület jelenleg 95 százalékos készültséggel várja a hivatalos megnyitót.
A felújítási munkálatok jelentős része a színfalak mögött zajlott – árulta el Laki Péter, a kivitelezést végző cég tulajdonosa. Korszerűsítették a színpad műszaki berendezéseit, megújult az épület gépészeti rendszereinek jelentős része. Az auditórium rekonstrukciója során a kényelmi szempontok mellett arra is ügyeltek, hogy a jó akusztikai adottságok ne változzanak. A színházterem megújulásán túl a látványos elemek közé tartozik a kicserélt homlokzat, az átépített főbejárat, az új, akadálymentes bejárat, valamint egyes közönségforgalmi terek egyedi tervezésű burkolata.
Miközben a New York City Opera október elején csődöt jelentett, Budapesten megnyílik az Erkel – érzékeltette az intézmény újranyitásának jelentőségét Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója. Elmondta, az Erkel Színház szórakozási lehetőséget biztosít mindazon opera- és színházrajongók számára, akiknek az Operaház jegyárai túl magasak, hiszen mint mondta, „nem a bevétel, a látogatottság a fontos”. A színház október 20-án nagyszabású gálának ad otthont – tájékoztatott a főigazgató, amely során maratoni programmal tisztelegnek a kétszáz éve született Giuseppe Verdi előtt. Az est főszereplője napjaink egyik legnevesebb tenoristája, Vittorio Grigolo lesz.