Amerikai turnén a Magyar Állami Népi Együttes

Nemzetpolitikai és jótékonysági célokat is szolgál a Magyar Állami Népi Együttes amerikai turnéja.

2013. 11. 27. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt segíti egyébként a folklórműsor is, amivel a tengerentúlra érkeztek: a moldvaitól a rábaköziig minden nagyobb tájegységet bemutatnak, így az ott élő magyarok mindegyike megtalálhatja a saját gyökereihez kapcsolódó táncokat. – Nem csak művészi okokból jelentős egy ilyen turné, nemzetpolitikai célokat is szolgál, és arra is alkalmas, hogy bekapcsoljon bennünket ennek a kontinensnyi országnak a kulturális piacára, biztosítsa ott a jelenlétünket, s ez a helyi magyar kisebbség és az országról alkotott külső kép szempontjából is fontos. Sok millió dollárba kerülne, ha ennek a jelenlétnek a marketingjét finanszírozni kellene, és valószínűleg messze nem érne annyit, mint amit a művészi előadások élménye jelent – mondja.

Kapcsolatépítésnek is jó a turné: sikerült például összeismertetni Dán Károly főkonzult Michael Beckermannal, a New York University zenei tanszékének vezetőjével, aki jól ismeri a magyar táncházmozgalmat, de a manhattani Cseh Kulturális Intézet tanácsadó testületének is tagja, és ilyen minőségében együttműködési lehetőségekről is tárgyaltak.

December 16-án érkezik haza az együttes, ezután rövid pihenőt kap, januárban azonban újra kezdődik a munka: ismét játsszák a Szarvaséneket, s már tervezik az új bemutatót is. – Az én generációm már eljutott oda, hogy a megszerzett tudást megpróbálja összefoglalni, én magam is ezt teszem. Több összefoglaló műsor is készült az utóbbi időben az együttesben, mint például a Kincses Felvidék vagy az erdélyi táncokat felsorakoztató Édeskeserű. A következő nagy cél Kárpátalja, Pál István „Szalonna”, a zenekar vezető prímása kárpátaljaiként állítja össze a produkció zenei anyagát. Készülünk a táncháztalálkozóra is, amelynek az előestéjére a három hivatásos együttest hívták meg, de párhuzamosan még tizennégy műsorunk fut – sorolja.

A főigazgatótól megtudjuk: Jagamas János erdélyi népzenekutató összes gyűjtését közösen jelentetik meg a Román Tudományos Akadémia kolozsvári folklórintézetével. Ebben olyan jelentős anyagokat találunk, mint a kalotaszegi Inaktelke vagy a moldvai Trunk monográfiája, illetve olyan széki felvételeket, amelyek a Lajtha-gyűjtések és a mozgalom kezdete közötti évtizedekből származnak. – Ezek az ötvenes évek gyűjtései, amikor magyar etnográfus nem tehette be a lábát Romániába, úgyhogy zenészként is nagy reményekkel várom a megjelenését – mondja Kelemen László.

Egy összefogáskoncertre is készülnek december 5-én, amelynek védnökségét Áder János köztársasági elnök vállalta: ezzel a nagy generáció legendás hagyományőrző muzsikusainak szeretnének segíteni a Kallós Alapítvány bevonásával. Sok muzsikus ugyanis, akiktől generációk tanultak, mára már öreg és beteg, nincs társadalombiztosítása, sem nyugdíja, és olyan háttere sem, amiből finanszírozhatná a gyógykezelését, pedig sokuk életminőségén egyszerű gyógyszeres terápiával is sokat lehetne javítani. A Hagyományok Háza a Fölszállott a páva televíziós vetélkedőműsor készítéséből is kiveszi ismét a részét: a második széria januárban kezdődik.

A főigazgatótól megtudjuk: tíz év után végre emelkedik a Hagyományok Háza költségvetése. Ebből a keretből jut majd a Népi Iparművészeti Múzeum bővítésére, hiszen pénz híján eddig csak az első üteme valósult meg. Itt egy olyan kamaraterem is kiépül, ahol táncházakat, koncerteket, kisebb előadásokat és kézműves-foglalkozásokat is lehet tartani. Szeretnék kiigényelni a velemi alkotóházat az MNV Zrt.-től, hogy egy vidéki bázist is létrehozhassanak.

– Az erdélyi táncházzenészek már hetedik alkalommal találkoznak a gyimesi Borospatakán, szeretnénk, ha a szentendrei skanzennel és a Táncház Egyesülettel együttműködve itthon is létrejöhetne ennek a mintájára egy Kárpát-medencei táncházzenész-találkozó. Újra kell kötni a kapcsolatainkat a magyar értelmiséggel is. A táncházmozgalom kezdetén jelentős személyiségek támogatását tudhatta maga mögött, illetve mellett a mozgalom, gondolok itt Csoóri Sándorra, Nagy Lászlóra vagy Kósa Ferencre, akik a mozgalomnak komoly rangot adtak. A mai világban is meg kell találnunk a szellemi támogatóinkat – hangsúlyozza Kelemen László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.