Lemondatnák a Burgtheater igazgatóját

Miközben Matthias Hartmann osztja az észt a magyar kultúra szabadságáról, Ausztriában a lemondását követelik.

Tölgyesi Gábor
2013. 11. 18. 19:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Népszabadság online kiadása vasárnap interjút közölt a Burgtheater igazgatójával, Matthias Hartmann-nal. A nyomtatott lap hétfői számában megjelent változatból aztán minden érdekesebb részt kihúztak, maradt benne a rezsimezés, balogozás, vidnyánszkyzás.

Hartmann a múlt év végén avanzsált a magyar kultúra szakértőjévé: épp akkoriban jutott eszébe nyílt levelet publikálni – néhány balliberális osztrák művésszel egyetemben – a magyar kultúra és a magyar színház szabadsága feletti aggodalomnak hangot adva, mikor kiderült, hogy a Nemzeti Színház vezetői pályázatát Vidnyánszky Attila nyerte. Hartmann „őszinte” aggodalmán persze csak mosolyoghattunk: Ausztriában nagy botrányt váltott ki, hogy Franz Morak államtitkár más szóba jöhető igazgatójelöltet meg sem hallgatva őt juttatta a bécsi teátrum vezetői székébe. Persze pályázat nélkül.

Az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán többször invitálta Budapestre Hartmannt, mire idén júliusban méltóztatott elfogadni a meghívást. A Burgtheater vezetője a találkozóból többek között azt szűrte le a Der Spiegelben, hogy Balog a magyar kormány tagjaként „az antiszemita csőcselékkel és a szélsőjobbal flörtöl”.

Hogy mit heréltek ki most a magyar balliberális lap online változatának interjújából? Természetesen a Balog Zoltánnak címzett pökhendi hangvételű jó tanács benne maradhatott: „A magyarországi rezsimmel és kultúrpolitikával kapcsolatos kritikát ne próbálja elfojtani, kiirtani vagy megmásítani. Próbálja megérteni. Segíthet neki. Keresse a párbeszédet az alkotókkal, legyen nyitott a művészetre. Olvasson jó könyveket például.”

Meg a sértegetés: a német államelnök, Joachim Gauck a kisebbségek és az emberi jogok védelme terén végzett tevékenysége elismeréseként úgymond azért tüntette ki Balog minisztert, mert mindketten lelkészek.

Na meg a magas lóról való beszéd: „Balog úrnak már egyszer lehetőséget adtam arra, hogy fair módon válaszoljon bizonyos kérdésekre. Most megpróbálom még egyszer” – így annak kapcsán, hogy ha Balog Zoltán van elég bátor, januárban a Burgtheater konferenciáján ad számot a magyar kultúrpolitikáról. Igaz, a Der Standard szerint a Burgtheater költségvetése januárig bizonytalan, s minden normális igazgató ilyen esetben inkább a saját országa miniszterének társaságát keresi, nem pedig egy szomszéd ország lapját sírja tele azzal, hogy a Burgtheaternek nincs elég pénze.

Na, ez utóbbi kirepült a nyomtatott lapból. Az újságíró persze nem emlékeztette Hartmannt: januárban amúgy a budapesti Nemzeti Színház szervez nemzetközi színházi fesztivált. Amire a meghívást Hartmann nagyképűen, a Burgtheater jó hírét féltve visszautasította.

Ami a Burgtheater jó hírét illeti, még egy „apróság” kimaradt a nyomtatott lapból. A Burgtheater jubileumi konferenciáján októberben egy nézőtéri ügyelő – név szerint Christian Diaz – váratlanul felállt a színpadra, a munkakörülményei miatt panaszkodott. Elmondta, nem a színház a munkáltatója, hanem egy olyan dán–angol biztonságvédelmi cég, a G4S, amely kapcsolatba hozható emberijog-sértésekkel.

Christian Diaz találkozása a Burgtheater „nyitott, demokratikus” szellemével és eljárásával, avagy kit érdekel a G4S:Az ügyelőt persze kirúgták, míg a német nyelvű sajtó kikezdte Hartmannt – többek között a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Der Standard –, valamint rávilágított arra az ellentmondásra is, ami a neoliberális üzleti hozzáállás és az októberi konferencián megfogalmazott utópisztikus színházidea között feszül.

Ennyit a kritika elfojtásáról meg kiirtásáról.

Ami az említett céget és az emberi jogi sértéseket illeti: az angolai, 46 éves, ötgyerekes családapát, Jimmy Mubengát e cég emberei úgy „tették fel” 2010 októberében – kitoloncolásakor – egy repülőgépre a Heathrow-n, hogy belehalt. A dél-afrikai szupermax börtönök üzemeltetését mostanában vette el a kormány e cégtől, miután kiderült, hogy a rabokat – többek között elektrosokkal – kínozták. (A BBC tudósítását csak erősebb idegzetű olvasóinknak ajánljuk.)

Ez utóbbi részletekről természetesen már az online cikk sem tudósította olvasóit, ahogy arról sem: Diaz ügyében volt tiltakozó akció a Burgtheaternél, felszólalt a szabad színházak szövetsége, a képzőművészetek szövetsége és az osztrák P.E.N.-Club, továbbá Facebook-csoport is alakult – lájkra javasolt –, amely Hartmann lemondását követeli.

(S miről panaszkodott Hartmann júliusi látogatása után a Der Standardnak? A schengeni határátkelőn a magyar határőrök zseblámpával világítottak a gyerekei szemébe, ami szerinte rosszabb élmény volt, mint egy NDK-s határátlépés )

Amúgy a G4S 1996 óta lehet munkáltató a Burgtheaterben. Vajon a magyar liberálisok miért nem emelik fel most a szavukat? Mondjuk Gulyás Márton, a Krétakör ügyvezetője – aki az interjú szerint Hartmannt felkészítette a magyar kultúra helyzetéből – miért nem firtatja, valójában a Burgtheater igazgatója mit is gondol az emberi jogok védelméről? Vagy Alföldi Róbert, aki októberben arról beszélt a Burgtheaterben, hogy elveszett a szabadság, tud-e nem „gyarló, esendő, gyáva ember” lenni ez ügyben?

Persze mindezek csak költői kérdések.

Márciusban osztrák és német színházi emberek, köztük az egykori kommunista párttag, Elfriede Jelinek Nobel-díjas drámaíró üzent újra Magyarországnak kiáltvánnyal. „Magyarország a kontinens rothadó gócává válik” – állt a szövegben, amely összeurópai sajtóoffenzívát sürgetett hazánk ellen.

 

A Klubrádió Nagypéntek reggelén olvasta be a Szítsatok lázadást! kezdetű, drámai hangú szöveget, amelyet a Theater der Zeit című lap a Krétakör ügyvezetője, Gulyás Márton „intelmével” vezetett fel: „Magyarország diktatúrává változik, és a világ ezt szemléli.”

 

A kiáltvány szerzője, Klaus Pierwoß német dramaturg amúgy a templomi szemérmetlenség nagy támogatójának bizonyult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.