Bagdy Gábor emlékeztetett: egy műszakilag befejezetlen, kereskedelmileg hasznosítatlan, pénzügyileg alulfinanszírozott beruházást, egy jogilag felelőtlenül kidolgozott PPP-konstrukciót örököltek 2010-ben. Hozzátette: a közbeszerzési pályázatot annak idején egy 3 milliós tőkéjű kft. nyerte el, amely mögé a fővárosnak be kellett állnia a hitelfelvételnél, így az előnytelen szerződések 25 évre adósították volna el a Budapestet. A Kaas Oosterhuis által tervezett Duna-parti épületnek eredetileg 2010 augusztusában kellett volna megnyílnia, a beruházó azonban az építkezést egyszerűen félbehagyta, és a használatbavételi engedélyt sem tudta megszerezni, ezért a 3,9 millió eurós bankgaranciát a főváros – mint utóbb a Kúria döntéséből is kiderült, jogosan – lehívta – idézte fel.
Bagdy Gábor elmondása szerint a főváros az alvállalkozókkal nem állt jogviszonyban, mégis fontosnak tartotta, hogy azok hozzájuthassanak jogos követeléseikhez. Ennek érdekében 2012-ben megvásárolta a generálkivitelező beruházóval szembeni követeléseit, hogy az kifizethesse az alvállalkozókat, ami a főváros tudomása szerint meg is történt, ennek ellenére a problémák még ma sem oldódtak meg teljesen – utalt arra a néhány tucat ember, a beruházás alvállalkozói részvételével tartott demonstrációra, amely a megnyitó előtt zajlott az épület előtt.
Egyetlen per folyik még, amelyben az MKB Bank az építkezési hitel teljes összegét a Fővárosi Önkormányzattól követeli. Az előző városvezetés 31 milliárd forintos kötelezettséget vállalt, ez az összeg még a per esetleges kedvezőtlen végkimenetele esetén is a felénél kisebb lesz – jegyezte meg.
Mostantól már a budapestieken múlik, mi lesz az épületből, legyen ez Budapest Eiffel-tornya – fordult a közönséghez a főpolgármester-helyettes, aki arról is szólt, hogy a főváros két új elemmel töltötte meg a Bálnát: a 2. emeletre költözött az Új Budapest Galéria, a –1. szint pedig egy régiség- és egy biopiacot fogadott be.
A Új Budapest Galéria Budapesti merítés című, 58 kortárs művész munkáit felvonultató tárlata már péntektől látogatható, az épület pedig vasárnapig háromnapos programsorozattal várja a közönséget. A megnyitót követően Bagdy Gábor és Finta Sándor, Budapest főépítésze ünnepélyesen elhelyezték a Bálnában kiállított Budapest-makettben a Bálna épületének makettjét.