Szőcs: bárki indulhat a világkiállítás pályázatán

December 16-ig lehet benyújtani a terveket a magyar pavilon látványötleteinek elkészítésére.

Grund
2013. 11. 18. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szőcs Géza (képünkön), a milánói világkiállításért felelős kormánybiztos hétfői budapesti sajtótájékoztatóján közölte: az expón a magyar szereplés kialakítása egy kétéves folyamat eredménye lesz, a jelenlegi pályázat a magyar pavilon felépítéséről és tartalommal való megtöltéséről szól. Az eredményhirdetés időpontja 2014. január 15. Az első díj négymillió, a második kétmillió, a harmadik egymillió forintos pénzjutalommal jár. A kormánybiztos kiemelte, hogy az ötletpályázatra érkező terveket héttagú zsűri bírálja el. A kormánybiztos korábban azt közölte, hogy a testület elnöke ő maga, tagja Bugár-Mészáros Károly építészmérnök, építészettörténész, a Magyar Építészeti Múzeum korábbi igazgatója, Csízy László építészmérnök, az Odooproject képviselője, Guttmann Szabolcs építészmérnök, volt nagyszebeni főépítész, Kálmán Ernő építészmérnök, az International Union of Architects képviselője, a Magyar Építőművészek Szövetségének volt elnöke, Mőcsényi Mihály Sir Geoffrey Jellicoe-díjas tájépítész, valamint Szegő György, a Régi-Új Magyar Építőművészet folyóirat főszerkesztője.    

– A pavilon kivitelezési terveit közbeszerzéssel fogják kiválasztani, erről egy másik grémium fog dönteni – hangsúlyozta Szőcs Géza. Az expót 2015. május 1. és október 31. között rendezik meg Milánóban „Táplálni a világot, energiát adni az életnek” mottóval. A világkiállítás fő témái az egészség, a környezettudatos életmód és a fenntartható fejlődés lesznek. A kormánybiztos emlékeztetett arra, hogy a magyar szereplésnek egy Dante-idézetet választottak mottóul, amely Babits Mihály fordításában így hangzik: „Koronája ama földnek, amelyet a Duna szel át...” Magyarország három kiemelt témakörrel lesz jelen: a vízzel, a GMO-mentességgel – ezen belül az őshonos állat- és növényfajok génmegőrzésével –, illetve az ország elkötelezettségével a fiatal generációk környezettudatos nevelésére.    

Szőcs Géza megjegyezte, hogy jelenleg a törvényi környezetek „szinkronba hozásán” dolgoznak, azaz a magyar eljárási rendet és törvényi szabályozást próbálják összhangba hozni az uniós és az olasz szabályozással. A Kormányzati Információs Központ korábban az MTI-vel azt közölte, hogy a pályázatra a kiírók olyan tervek benyújtását várják, amelyek kötődnek a világkiállítás és Magyarország által választott specifikus témákhoz, tükrözve a magyar tradíciót és kultúrát, illetve amelyek alapul szolgálhatnak a pavilon végleges terveinek elkészítéséhez. A magyar pavilonnal kapcsolatban elvárás, hogy természetes, fényáteresztő és a magyar innovációt is megjelenítő anyagokból épüljön fel, emellett lebontása, szállítása és ismételt felépítése is könnyen kivitelezhető legyen. Az épületen belül az irodai és vendéglátói célokat szolgáló területek mellett kisebb színház- és konferenciaterem kialakítását is tervezik.A pavilont Milánó után Magyarországon is felállítják, utóhasznosításának célja Magyarország természeti és kreatív értékeinek, valamint kulturális örökségének bemutatása. A pályázati felhívás a www.kormany.hu oldalon érhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.