Magyar üzenet Velencébe: az építés közösségteremtő

Az Építés című pályamű képviselheti Magyarországot a jövő évi velencei építészeti biennálén.

Grund
2013. 12. 31. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar részvételért felelős nemzeti biztos, Gulyás Gábor tájékoztatása szerint rekordszámú, húsz pályamű érkezett a 2014. évi Velencei Nemzetközi Építészeti Biennále magyar pavilonjában rendezendő kiállítás megvalósítására kiírt pályázatra.

A nemzeti biztos – a nyolcfős bírálóbizottság konszenzusos javaslata alapján – hétfőn Jakab Csabát és Márton László Attilát kérte fel arra, hogy 2014-ben a velencei magyar pavilonban megvalósítsák az Építés – Az építés folyamata, ember- és közösségformáló ereje, hatása az épített környezetre című pályaművüket.

A bírálóbizottság indoklása szerint az Építés című projektterv szerves folytatása a velencei magyar pavilon előző két építészeti kiállításának: 2010-ben a tervezés, 2012-ben a modellezés volt a tárlat témája.

A 2014-ben tervezett kiállítás szándéka szerint az építés folyamatát, annak ember- és közösségformáló erejét mutatja be. A zsűri nagyra értékelte, hogy ehhez a pályázók az úgynevezett Kárpát-medencei modellt választották, amelynek szélesebb körű, nemzetközi megismertetése különösképpen indokolt – olvasható a pályázati eredmény indoklásában.

A tervezett kiállítás alapja az 1981-ben indult Visegrádi építésztáborok története, melyekhez több építészgeneráció tevékenysége is szervesen kapcsolódik. De helyet kap a tárlaton – mások mellett – a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) építőtábora, a Sztánai Műhely (Kertészeti Egyetem), a győri Széchenyi István Egyetem épülettervezési tanszéke és a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (BKF) Össztűz projektje is.

Az egyik teremben Kunkovács László Ősépítmények című fotómunkáiból is látható lesz válogatás, az építőkalákák pedig nemcsak fotókon, filmeken jelennek meg, hanem a látogatókat bevonó alkalmi csoportként. A kiállítás ideje alatt zajló velencei kétkezi építkezés terveit – a két évvel ezelőtti biennálés projekt szereplőihez hasonlóan – pályázaton választják ki a kurátorok, a kalákában folyó építésbe pedig bármelyik látogató szabadon bekapcsolódhat. Mindez közelebb hozza egymáshoz az eltérő kultúrákból érkező, különböző szakmai ismeretekkel és tudással rendelkező embereket.

 

A bírálóbizottság munkájában Gulyás Gábor mellett Boros Géza művészettörténész, a szaktárca művészeti főosztályának helyettes vezetője, Ferencz István Kossuth-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) építőművészeti tagozatának vezetője, Finta József Kossuth-díjas építész, az MMA és az MTA rendes tagja, Markó Balázs építész, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának intézetvezetője, Nagy Tamás Ybl-díjas építész, Pásztor Erika Katalina építész, médiaművész, az Építészfórum megbízott főszerkesztője, valamint Sáros László György Ybl-díjas építész, az MMA tagja, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke vett részt.

A 14. Velencei Nemzetközi Építészeti Kiállítás főkurátora Rem Koolhaas lesz, a holland építész a jövő évi biennálénak a Fundamentals (Alapelemek) címet választotta. Koolhaas szándékai szerint a negyven ország részvételével meghirdetett kiállítás nem az építészekről, hanem az építészetről fog szólni, annak elementáris alkotóelemeit a középpontba állítva.

A magyar kiállítás előkészítéséhez, lebonyolításához és promóciójához szükséges anyagi forrást az előző évek gyakorlatához hasonlóan az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosítja. A kiírás szerint a kiállítás megépítésének és a kapcsolódó katalógusnak az együttes költségkerete nem lehet több húszmillió forintnál.

A húsz pályázat megtekinthető a www.velenceibiennale.com oldalon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.