Elhunyt Jancsó Miklós

Életének 93. évében meghalt Jancsó Miklós kétszeres Kossuth-díjas, Balázs Béla-díjas filmrendező.

kgy
2014. 01. 31. 9:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hírt a Hvg.hu-nak megerősítette második felesége, Mészáros Márta.

A kétszeres Kossuth-díjas, Balázs Béla-díjas rendező, érdemes művész meghatározó szereplője volt a hatvanas évek magyar új hullámának, és a magyar szerzői film egyik nemzetközileg is legelismertebb alakja.

Vácott született 1921-ben, egyetemi tanulmányait a pécsi jogi karon folytatta, de Kolozsváron diplomázott. Bár még az ügyvédi kamarába is kérte felvételét, sosem praktizált. 1946-ban a fővárosba költözött, majd felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1951-ben rendezői diplomát szerzett. Első játékfilmjét viszonylag későn, 36 évesen készítette 1957-ben, A harangok Rómába mennek címmel. Az ötvenes évek végétől dolgozott együtt Hernádi Gyula íróval, kettejük munkakapcsolata különleges kooperáció volt a magyar filmszakmában, és egészen Hernádi 2005-ös haláláig tartott.


Filmes áttörését az Oldás és kötés hozta el számára, amely 1963-ban készült, egy időben Gaál István Sodrásban című korszakindító munkájával. A Latinovits Zoltán főszereplésével készült alkotásban először jelennek meg a klasszikus Jancsót jellemző szerzői jegyek, az alkotás pedig témájában foglalkozik az 1956 utáni fiatalság talajvesztettségével, és olyan létkérdésekkel foglalkozik, amelyek addig nem voltak – nem lehettek – jelen a magyar filmben.

Az Oldás és kötésnél is nagyobb sikert ért el a Szegénylegényekkel, amely a nemzetközi hírnevet is elhozta a rendező számára, és Cannes-ban a versenyprogramban szerepelt. Ez a film burkoltan volt a fennálló politikai rend, a kommunizmus kritikája. A történetet Jancsó a 19. századi betyárvilágba, Rózsa Sándor korába helyezte, de vizuális üzenetekkel és szimbolikus képekkel egyaránt meghatározta, hogy üzenete a fennálló rendről és az ellen szól. A bezártság-bekerítés, a kisemberek rendszernek való kitettsége, kiszolgáltatottsága, az alárendelési viszonyok témái mind érzékletesen jelennek meg a Szegénylegényekben.

Az ezt követő öt filmje (Csillagosok, katonák, Csend és kiáltás, Fényes szelek, Sirokkó, Égi bárány) mind fontos állomásai a magyar filmi modernizmusnak, ahol Jancsó mind jobban meghatározza saját szerzőiségét. Áltörténelmi filmek köntösébe bújtatott paraboláiban, majd allegóriáiban egyre markánsabbá válik a szimbolizmus, valamint a filmformanyelvi megoldások közül a hosszú beállítások alkalmazása.

A hetvenes években a cannes-i versenyprogram rendszeres szereplője volt, 1972-ben Cannes-ban legjobb rendező díjat nyert a Még kér a nép című filmjéért. Egy időben Olaszországban élt.

1990–1992 között tanított filmet a Harvardon, címzetes egyetemi tanár volt a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.

A kilencvenes években a politikával is foglalkozott, az ezredfordulón kezdődő Kapa-Pepe sorozatával (Nekem lámpást adott kezembe az úr Pesten, 1999) a kortárs magyar állapotok elé igyekezett görbe tükröt állítani. Utolsó játékfilmje az Oda az igazság volt.

Háromszor nősült, második felesége Mészáros Márta rendező, harmadik feleségét, Csákány Zsuzsát 1981-ben vette el. Első házasságából két gyermeke született, Jancsó Babus (1955) és Jancsó Nyika (1952), utóbbi itthon és külföldön is elismert operatőr.

Számos díja és elismerése mellett életművéért 1990-ben Velencében Arany Oroszlán-díjat kapott, és a MÚOSZ Film- és Tévékritikusi Szakosztálya is életműdíjjal tüntette ki (2001). A Szegénylegények emellett szerepel a magyar kritikusok által összeállított, minden idők legjobb magyar filmjeit tartalmazó listán, az Új Budapesti 12-n. Amerikában tanította többek között Darren Aronofskyt, és olyan ragyogó művészek ismerték el tudását és munkásságát, mint Martin Scorsese.

Halálával a magyar film egyik emblematikus alakja távozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.